🍗 Trzy dni umowy Mercosur. Pierwsza partia kurczaka z Brazylii - 80 procent skażone salmonellą❗

Umowa handlowa UE-Mercosur weszła w życie 1 maja 2026 roku. Do Grecji dotarła pierwsza partia mrożonego kurczaka z Brazylii - 5 ton. Greckie laboratoria weterynaryjne w Agia Paraskevi zbadały mięso i wskazały: 80 procent partii skażone salmonellą

Prezes Panhelleńskiej Federacji Inżynierów Geotechnicznych Nikos Kakavas postawił pytanie retoryczne, które powinno brzmieć w Brukseli jak alarm: "Kiedy pierwsza próbka wykaże 80 proc. obciążenia, co może się stać, gdy proces stanie się w pełni systematyczny, a kontrole będą ograniczone?"

Odpowiedź jest prosta - będzie gorzej. Standardy fitosanitarne to jedno. Szkodliwe substancje w żywności to drugie. Brazylia dopuszcza do użytku ponad 3600 pestycydów, w tym dawno zakazane w Europie. Holenderskie służby wykryły wcześniej estradiol - hormon zakazany w UE - w wołowinie z Brazylii. Z Urugwaju do Polski trafiła wołowina z pozostałościami progesteronu.

Równocześnie Brazylia blokuje wydawanie świadectw weterynaryjnych na polskie produkty mleczarskie. My im otwieramy rynek, oni blokują nasz eksport.

Polskie drobiarstwo - trzeci eksporter drobiu na świecie, 2 miliony ton rocznie niemal wyłącznie na rynek unijny - będzie konkurować z mięsem, które przy pierwszej kontroli wykazuje 80 procent zakażenia groźną bakterią.,

Komisja Europejska wiedziała, wdrożyła. Rząd Tuska wiedział, nie zaprotestował #uniaeuropejska #zielonaenergia #zielonylad #polacy #polska #politka #politykamiedzynarodowa #politykaspoleczna #politykazagraniczna

31

Musulmanie dyskutują o strategii szerzenia islamu w Europie:streamable.com

Pierwszy mówca stwierdza, że „700 lat naszego wysiłku, by podbić Europę siłą, zakończyło się niepowodzeniem. Zrobili coś źle, bardzo źle. Przez wiele lat próbowali podbić Europę poprzez wojny, tylko poprzez wojny.“ Dr Mudar Zahran: „To jest miękkie islamskie podbicie Zachodu. W zasadzie to, czego nie udało nam się zrobić przez ostatnie powiedzmy 20 lat, teraz Zachód robi za nas za darmo i nawet za to płaci.“

Trzeci mówca mówi, że: „Allach pozwolił im żyć z niewiernych, jednocześnie ich podbijając. Miało to więc pewien pasożytniczy charakter, gdzie mogą żyć z kraju gospodarza, a ich celem jest ostatecznie wytępić kulturę gospodarza i zastąpić ją...“

Sam muzułmanie opisują w ten sposób dwie podstawowe strategie szerzenia islamu w Europie:

„Miękkie“ podbicie: Dr Mudar Zahran w dalszej części wideo mówi o „miękkim islamskim podbijaniu Zachodu“. Twierdzi, że to, czego nie udało się dokonać militarnie, teraz Zachód „robi za nas za darmo i nawet za to płaci“.

Pasożytnicze podejście: Ostatni mówca w klipie porównuje ten proces do pasożytniczego zachowania, gdzie rzekomo celem jest żyć z kraju gospodarza, stopniowo go opanować, usunąć jego kulturę i zastąpić ją kulturą islamską.

Niestety większość ludzi nadal ignoruje i bagatelizuje to zagrożenie. Jeśli nie zmieni się stosunek Europejczyków, wkrótce może być za późno... #islam #polska #religia

http://streamable.com/a24l67

10

Polska podpisze traktat z Wielka Brytanią. „Gotowi do realnej współpracy militarnej”rp.pl

Polska podpisze traktat z Wielką Brytanią. Traktat będzie obowiązywał na podobnych zasadach jak w czasie II wojny światowej.

Czyli my w roli frajera a wyspiarze bezpieczni.

Od siebie dodam, że Polska bardzo szybko przybiera kształt Ukrainy 2.0, tylko, że robimy to są swoje pieniądze.

http://www.rp.pl/polityka/art44307671-polska-podpisze-traktat-z-wielka-brytania-gotowi-do-realnej-wspolpracy-militarnej

#polityka #polska

12

Czego brakuje konstytucji? 🤔 📜 ✊

Dziś mija dzień Święta Konstytucji. Konstytucja to zestaw podstawowych norm i zasad prawnych określających formę władzy publicznej w danym społeczeństwie.

Zdjęcie

W Polsce pierwszy raz wprowadzono konstytucję 3 maja 1791 roku ustawa regulowała ustrój prawny monarchii dziedzicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Był to dokument przełomowy na skalę Polski jak i Europy.

Oczywiście nie był to też dokument bez wad a jego siła prawna była niska. Zwłaszcza, że spisana została tuż przed zaborami, a sam akt jej spisania był czynnikiem napaści zaborców którzy rościli sobie prawo do terytorium Polski.

Pierwszą konstytucją „niezależnej” Polski (ale ówcześnie Ludowej) po drugiej wojnie światowej była konstytucja z 1952r. Dokument prawny narzucony przez Związek Sowiecki obowiązywał do 1997r. Dopiero po tej dacie został delikatnie kosmetycznie zmieniony, nadając kształt obecnej i obowiązującej nam konstytucji.

Upiększona post-komunistyczna konstytucja jak nie trudno się domyślić jest mocno ułomna. Brakuje w niej punktów które świadomie (lub mniej świadomie) opuszczono, dając szersze pole prawne do interpretacji prawa, stosunków międzynarodowych i traktowania obywateli RP w taki sposób jak „politycy rozumieją prawo”.

W pierwszej kolejności konstytucja Polski musi być narzędziem prawnym Polaków. I to ich prawa muszą być na pierwszym miejscu.

Oto lista kilku punktów o które konstytucja Polski musi zostać uzupełniona, aby przynajmniej prawnie ten kraj miał strukturę niezależną. Te punkty to tzw. „basic bich” elementy niezbędne w naszym akcie prawnym.

1. Nieograniczony dostęp do powietrza, wody i pokarmu w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych dla obywateli Polski.

- w dobie gdy płacimy podatek od oddychania (dosłownie), gdy korporacje międzynarodowe żądają sprywatyzowania wody gdy Unia niszczy rolnictwo i chce decydować o naszych własnych ogródkach, ten punkt jest koniecznością przy zachowaniu podstawowych potrzeb.

2. Zapewnienie nieograniczonej wolności do posiadania środków obrony osobistej (broni) jak i odparcia wszelkiego ataku, na życie, mienie i osoby postronne.

- „mój dom moja twierdza” zdrowie i życie żadnego Polaka nie może być kwestią uznaniową prokuratora dziury w dupie który wymyślił sobie „przekroczenie obrony”. Życie tak nie działa i naturalnie nikt o takich rzeczach nie myśli w momencie napaści.

3. Bezwzględny zakaz używania i posiadania broni obcokrajowcom na terenie RP, przeciw obywatelom Polski i najcięższy możliwy wymiar kary w przypadku złamania zakazu.

- przypomnijmy sobie polskiego żołnierza zadźganego na granicy przez nachodźcę. Nigdy więcej.

4. Zagwarantowanie wolności słowa, ekspresji artystycznej i wypowiedzi w tym zagwarantowanie jej po wymienionych czynnościach. Z wyłączeniem bezpośredniego nawoływania do morderstwa.

-wolność słowa to taki „no brainer”… ale jakimś cudem nie w oświeconej Europie, gdzie politykom bardzo ta wolność przeszkadza, w utrzymaniu ich „naszej demokracji ™”.

5. Zagwarantowanie zachowania prywatności: myśli, poglądów, stanu zdrowia i samopoczucia oraz miejsca przebywania obywatelom Polski. Z wyłączeniem sądowego nakazu przeprowadzania śledztwa na osobach podejrzanych.

- nawet Związek Radziecki nie inwigilował ludzi jak obecne państwa. Po prostu nie miał wtedy takiej technologii. Czytanie myśli już częściowo istnieje. Jest kwestią czasu gdy tyrani zaczną za nie karać. Obowiązkowo trzeba się temu przeciwstawić.

6. Żadna osoba lub grupa społeczna nie może mieć przywilejów względem obywateli Polski. W tym obywatele Polski nie mogą być traktowani gorzej niż cudzoziemcy.

-darmowa służba zdrowia dla ukrów, mieszkania socjale dla nachodźców, „antysemityzm” jak żyd go rozumie i „homofobia” jak rozumie ją pedał. To nie przejdzie. Albo pozbywamy się traktowania „równy i równiejszy” albo pozbywamy się problemu ostatecznie.

7. System sądowniczy ma bezwzględny obowiązek traktować wszelkich cudzoziemców ostrzej niż obywateli własnego państwa. W bezwzględnym obowiązku obcych osób przyjezdnych jest dostosowanie się do praw kraju Polskiego w którym przebywają.

- zgwałcił bo „nie wiedział że niewolno”, dostał jedynie po łapce bo miał małe IQ. Sąd który pomaga przestępcom jest zagrożeniem dla całego społeczeństwa.

8. Kara śmierci jest obowiązkowym narzędziem porządku publicznego, stosowana za najcięższe przestępstwa jak doprowadzenie do śmierci. Do najcięższych przestępstw zaliczana jest korupcja na szczeblach urzędniczych i politycznych. W tych wypadkach kara śmierci będzie wykonywana bezwzględnie niezależnie od posiadanego immunitetu.

- jedynie kara śmierci jest skutecznym narzędziem odstraszania przestępców

9. Państwo Polskie ma bezwzględny obowiązek zachowania: własnej kultury, granic, odrębności etnicznej i genetycznej, własnej niezależnej od obcych podmiotów władzy, własnej waluty (w tym możliwości obrotu tą walutą), własnego wojska i służb porządku publicznego.

- bez tego Polska i Polacy nie istnieją, to podstawa

10. Kto publicznie wyrzeka się Polski jako kraju lub narodu, dąży do zniszczenia lub podziału państwa, bezwzględnie traci polskie obywatelstwo.

- niemiec Kochut, ta poślica która nie wie któremu państwu składała przysięgę, całe stada internetowych neuropków które plują na Polskę ale niestety dalej żyją w tym kraju zamiast wypierdalać

11. Obywatelami Polski mogą zostawać tylko i wyłącznie osoby urodzone w Polsce, pochodzące od rodziców pochodzenia wyłącznie polskiego.

- Ahmed urodzony w Szwecji nie jest Szwedem, mysz urodzona w stodole nie jest koniem

12. Stanowiska urzędnicze, wojskowe jak i strategicznych podmiotów gospodarczych mogą być sprawowane tylko i wyłącznie przez obywateli Polski bez podwójnego obywatelstwa lub przynależności do innej grupy etnicznej lub kulturowej niż Polskiej.

-jeżeli masz wątpliwości że „polski” polityk się troszczy o twój kraj to czy masz wątpliwości, że obcy będzie to robić?

13. Środki pieniężne urzędników państwowych, oficerów wojska polskiego i podmiotów sektora o znaczeniu strategicznym dla Polski, muszą być przechowywane jedynie w polskich bankach na terenie terytorium Polski. W przypadku wyprowadzenia środków poza granicę, skutkuje ich przepadkiem.

- już są kraje które to zrobiły. Urzędnik będzie mieć motyw by w kraju działo się dobrze bo ucieczka bez gotówki może nie wyjść

14. Organizacje pozarządowe nie będące polskimi organizacjami o charakterze narodowym, uderzające w polska odrębność, kulturę, historię, kompozycję etniczną i genetyczną kraju oraz niezależność narodową będą bezwzględnie ścigane a ich działalność oraz ich członków ograniczana.

- policzek w kierunku Sorosa, Jad Wasz, fundacji Batorego i innych wrogich Polsce i Polakom NGO’sów

15. Wszelkie programy socjalne mają zakaz wydawania więcej środków na osoby nimi objęte niż środki włożone w te programy przez ich beneficjentów.

- więcej otrzymujesz niż wkładasz? Koniec z tym pasożytem.

16. Na obowiązek Państwa Polskiego spada przymusowe udzielenie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w ośrodkach zamkniętych, osobom z zaburzeniami seksualnymi i osobowości. Do momentu ich naprostowania i możliwości integracji z resztą społeczeństwa bez nawrotów odchyłów.

- LGBTPQZ+ to się leczy

17. W stosunkach międzynarodowych obowiązuje zasada wzajemności. Wszelkie działania wrogie Polsce i jej obywatelom będą się spotykały z proporcjonalną reakcją. Wszelkie działania pozytywne powinny być odwzajemnione przy pierwszej okazji. Wszystko w ramach możliwości państwa Polskiego.

- oko za oko, ząb za ząb, uśmiech za uśmiech… proste, logiczne i sprawiedliwe

18. Umowy międzynarodowe z rządem i społeczeństwem Polski przestają obowiązywać w momencie rozszerzania się tych umów o punkty będące pierwotnie poza umową, gdy warunki umowy pozostają nie spełnione w całości lub gdy umowa zawiera klauzury ukryte działające na niekorzyść Państwa Polskiego.

- „abyście dostali należne pieniążki, musicie jeszcze spełnić nowe warunki i módlcie się aby się nie zmieniły”… nie to tak nie będzie działać.

19. Polska ma obowiązek rozwiązania wszelkich umów międzynarodowych które uderzają w jej bezpieczeństwo narodowe, kształt granic, niezależność, system prawny bądź sądowniczy.

- tego nie trzeba komentować

20. Państwo Polskie powinno pozostać neutralne w stosunkach wszelkich sporów międzynarodowych.

- tego nie trzeba komentować… logiczne, niestety nie dla naszych polityków, tylko taki punkt w konstytucji może powstrzymać ich spierdolenie.

21. Państwo Polskie zapewnia dostęp do pracy i wszelkich programów pomocy społecznej w pierwszej kolejności dla Polaków. W przypadku ich zaspokojenia te same środki mogą być rozszerzone o obcokrajowców.

- jest to bardzo racjonalny i zrównoważony punk, czemu ściągać hindusa na wizie pracowniczej gdy bezrobocie istnieje, czy pracodawcy faktycznie brakuje pracowników czy może tylko „szuka murzyna” który robi za frajer? Bezrobocie znika, wtedy dopiero pojawia się miejsce na kogoś z zza granicy.

----------------------------------------------------------

Być może są jeszcze inne rzeczy które powinny znajdować się w naszej konstytucji. Chętnie o nich usłyszę. Na razie to tylko kilka podstawowych punktów które muszą wejść do ustawodawstwa.

W imię narodu i państwa Polskiego.

#polska #konstytucja #prawo #historia #spoleczenstwo #narod #przepisy

15

Wiecie że platfus Gawkowski (ten od międzynarodówki) udostępnił ludziom powiązanym z Zondacrypro dostęp do dowodów osobistych Polaków? No to już wiecie. smaczku dodaje fakt że zrobił to w styczniu, a ryży pdf notatkę od ABW o tym że to firma w rękach rosyjskiej mafii dostał w grudniu lub końcu listopada.

#pomafia #tuskurwysyn #polska #polityka

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/przepisy-finansowe/ministerstwo-da%C5%82o-dost%C4%99p-do-danych-gawkowski-w-cieniu-zondacrypto/ar-AA222037

17

Wojciech Sumliński

WAŻNE! 🚨 Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła postępowanie w sprawie Centrum Informacyjnego (pawilonów) - w ramach MIEJSCA PAMIĘCI w Jedwabnem.

Zarzut? A jakże: antysemityzm.

W najbliższych dniach na miejscu mają pojawić się policjanci - by miejsce to obejrzeć i sfotografować. My tymczasem spotykamy się w Jedwabnem, w centrum informacyjnym właśnie, 3 maja o godzinie 12.00. WSTĘP WOLNY.

Obecny będzie tajemniczy, zapewniam jednak, że wspaniały gość. Kto? Dziś jeszcze musi to pozostać tajemnicą.

http://www.facebook.com/reel/3374843129340763

#Polska #zydzi #jedwabne

8

Trwają prace nad elektroniczną kartą szczepieńporadnikzdrowie.pl

Zdjęcie

Z jednej strony to dobrze, że będzie o jeden papier do zgubienia mniej, możliwości analityki też są na plus pod warunkiem rzetelnego prowadzenia wpisów.

Z drugiej, znając historię i podejście:

- będzie to narzędzie nagonki na unikających szczepień (i to jest powiedziane wprost).

- NOP jak nie są rzetelnie rejestrowane (bo nie są), tak wprowadzenie nowego systemu nic nie zmieni,

- kolejny punkt, z którego mogą wyciec dane szczególnie wrażliwe,

- skali korupcji podczas tzw. pandemii nie wymaga tu wyjaśnienia, skala nadużyć firm farmaceutycznych też.

- w międzyczasie toczy się wprowadzanie HPV do szczepień obowiązkowych **dzieci,* a tym, ztcw można się zarazić głównie przez kontakty seksualne.

http://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/koniec-z-unikaniem-szczepien-system-namierzy-kazde-dziecko-bez-szczepionki-aa-48t4-TD8D-Hchj.html

#szczepienia #bigpharma #polska

10

Polacy dokonali niemożliwego już w 2014 roku! 📷 Pierwsza na świecie operacja naprawy przerwanego rdzenia kręgowego odbyła się we Wrocławiu. To fenomen, o którym świat milczy. Wiedzieliście o tym? 📷📷

Zdjęcie

http://www.facebook.com/reel/789920174002211

#Polska #nauka #zdrowie #odkrycia

14

W KOŃCU JAKIEŚ DOBRE INFORMACJE - Ukraińcy stracili przywileje i podniosło się larum. NFZ traktuje ich jak Polakównczas.info

Ukraińcy w Polsce mają duży problem dotyczący dostępu do utrzymywanej pod przymusem z naszych podatków państwowej usługi medycznej. 5 marca weszła w życie ustawa wygaszająca przywileje dla Ukraińców i wielu z nich straciło uprawnienia do leczenia na nasz koszt. Ukraińcy otrzymali „kary” z NFZ w wysokości 17-18 tys. zł, co sprawia, że usługa jest dla nich niedostępna, co znacząco może zmniejszyć kolejki do lekarzy.

4 marca przestała obowiązywać ustawa pomocowa dla Ukraińców, nadająca im znaczące przywileje w stosunku do Polaków. Nazajutrz weszła w życie kolejna ustawa, która wygaszała te przywileje.

Z tego powodu duża część Ukraińców utraciła dostęp do państwowej usługi medycznej, którą opłacają pod przymusem Polacy. Co ciekawe, według radia TOK FM wielu z Ukraińców postanowiło wrócić na Ukrainę, także w regiony, gdzie toczą się obecnie walki.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło kilkadziesiąt skarg w związku ze sprawą. Głównie były to skargi indywidualne od Ukraińców. Wpłynęła też jedna skarga od organizacji opisującej kilkadziesiąt przypadków braku ubezpieczenia i związanego z tym braku dostępu do państwowej usługi medycznej.

Jedna ze skarg dotyczyła pacjenta z dializami. Piotr Mierzejewski, dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego w Biurze RPO powiedział, że w tym konkretnym przypadku udało się ubezpieczyć pacjenta w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie. W wielu innych przypadkach jednak nie ma takiej możliwości.

Ukraińcy, którzy chcą się ubezpieczyć, doświadczają też tego, czego doświadczali Polacy. NFZ nakłada na nich „kary” finansowe za brak opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, zwykle 17-18 tys. zł. TOK FM opisuje w tonie skandalu, że „uchodźcy ze statusem UKR byli uprawnieni do świadczeń medycznych w szpitalach czy przychodniach na mocy ustawy” i „nikt w tym czasie nie nałożył na nich obowiązku ubezpieczania się”, co ukazuje skalę uprzywilejowania obcokrajowców na nasz koszt.

– Część osób deklaruje gotowość samodzielnego opłacania składek, ale dostają od NFZ informację, że zawarcie takiej umowy nie jest możliwe bez uiszczenia tzw. jednorazowej opłaty dodatkowej. Ma to być uzasadniane tym, że dana osoba nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce lub nie opłacała składek w ostatnich kilku latach – potwierdził dyrektor Mierzejewski.

Opłata dodatkowa zależy od długości okresu niepodlegania ubezpieczeniu. Wynosi od 20 proc., w przypadku braku ubezpieczenia przez 3-12 miesięcy do 200 proc. dochodów przyjętych jako podstawa składki, gdy przerwa wynosiła ponad 10 lat.

– My nie negujemy zasadności pobierania tej opłaty w okolicznościach przewidzianych przepisami, ale są – naszym zdaniem – wątpliwości interpretacyjne co do konieczności płacenia opłaty dodatkowej przez obywateli Ukrainy. Oni do 5 marca korzystali z uprawnień w dostępie do publicznej ochrony zdrowia w Polsce na podstawie tzw. specustawy – przekonywał dyrektor w TOK FM.

– W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich niezrozumiała jest sytuacja, w jakiej mamy do czynienia z pacjentami, którzy na mocy ustawy mieli prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, często są już w trakcie leczenia, i nagle zostają zmuszeni do uiszczenia takiej wysokiej opłaty. Ona jest dla nich opłatą zaporową – kontynuował Piotr Mierzejewski z biura RPO.

Poinformował też o wysłaniu do prezesa NFZ pytania o to, czy w przypadku Ukraińców w Polsce ze statusem uchodźcy należy naliczać dodatkową opłatę za okres braku ubezpieczenia.

– Pytamy też oczywiście, czy istnieje możliwość zawarcia umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego przez obywateli Ukrainy, którzy utracili prawo do świadczeń zdrowotnych po zmianach przepisów – jednak bez konieczności ponoszenia jednorazowej opłaty w wysokości kilkunastu tysięcy złotych, aby mogli samodzielnie opłacać bieżące składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – powiedział dyrektor.

NFZ nie odpowiedział póki co na pytania RPO.

http://nczas.info/2026/04/29/ukraincy-stracili-przywileje-i-podnioslo-sie-larum-nfz-traktuje-ich-jak-polakow/

#Polska #ukraincy #nfz #sluzbazdrowia

12

#wojsko #polska #ukraina

A wiecie, że tajemniczym krajem który ostatnio przekazał dużą partię rakiet Patriot była Polska? I to prawdopodobnie ze swoich zasobów na kolejka oczekiwania na nowoprodukowane z uwagi na bliskim wschodzie wydłużyła się o 3-5 lat.

15

Są już zmiany nazw na niemieckie a za niedługo może jeszcze wrócą pomniki zbrodniarzy takich jak stalin.

🤡🌍

#polska #muzeum #zbrodnie

26

Jakby ktoś się zastanawiał na kogo głosować i czy w ogóle jest sens brania udziału w tym cyrku.

#polska #izrael #okupacja

Od @Arachnid z Tłita

http://streamable.com/50trak

Palestyna🇵🇸Syjonistyczny "osadnik", jak dla niepoznaki nazywają na miejscu okupantów, atakuje kolejny dom, który chce zająć. W tel z gotową bronią stoi żołnierz IDF i czeka na jakąkolwiek reakcję mieszkańców, aby otworzyć ogień w obronie "osadnika".

Codzienność od dekad...👁️

25

„Przyjedziesz do Rosji błagać”. Dmitrijew grozi Tuskowi energiąkresy.pl

„Do zobaczenia za dwa miesiące, gdy przyjedziesz do Rosji błagać o energię” – zwrócił się do Donalda Tuska Kiriłł Dmitrijew. Współpracownik prezydenta Rosji odniósł się w ten sposób do wpisu Donalda Tuska po spotkaniu Rady Europejskiej na Cyprze. Premier i napisał, że „po raz pierwszy od lat na sali nie ma Rosjan”.

„Spotkanie Rady Europejskiej. Po raz pierwszy od lat na sali nie ma Rosjan. Ogromna ulga” — napisał premier Donald Tusk na platformie X po spotkaniu Rady Europejskiej na Cyprze, które odbywało się w dniach 23–24 kwietnia na Cyprze. Według doniesień mediów, wpis ten miał wyraźnie nawiązywać do premiera Węgier Viktora Orbána, który po swojej porażce wyborczej nie zdecydował się na udział w tym szczycie.

„W trakcie nieformalnych konsultacji nie podejmuje się żadnych decyzji i nie przyjmuje się pisemnych wniosków. Premier nie zwrócił się zatem do innego uczestnika z prośbą o reprezentowanie Węgier” — przekazał minister ds. europejskich Janos Boka.

Komentarz Tuska pojawił się po doniesieniach medialnych dotyczących relacji części węgierskich polityków z Moskwą. W ostatnich tygodniach informowano, że ustępujący szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto miał przekazywać Rosji informacje o przebiegu posiedzeń europejskich gremiów. Bloomberg opisywał także rozmowę telefoniczną, w której Viktor Orban miał deklarować Władimirowi Putinowi „pełną gotowość do pomocy” i solidarność.

Na wpis Tuska odpowiedział Kiriłł Dmitrijew, szef Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich. „Do zobaczenia za dwa miesiące, gdy przyjedziesz do Rosji błagać o energię. Proszę, zaoszczędź wystarczająco dużo paliwa lotniczego na lot” — napisał Kiriłł Dmitrijew na platformie X.

Rosyjska agencja RIA Nowosti powiązała jego wpis z wcześniejszymi ostrzeżeniami dotyczącymi możliwych niedoborów oleju napędowego i paliwa lotniczego w Europie. Na początku kwietnia szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol ostrzegał przed takim ryzykiem w związku z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie i blokadą Cieśniny Ormuz.

Spotkanie Rady Europejskiej na Cyprze dotyczyło m.in. sytuacji geopolitycznej oraz art. 42.7 Traktatu Unii Europejskiej. Przepis ten zobowiązuje państwa członkowskie do udzielenia pomocy innemu krajowi UE w przypadku zbrojnej napaści.

Rosyjskie reakcje dotyczyły również ostatnich wypowiedzi Tuska w rozmowie z „Financial Times”. Premier Polski ostrzegł, że Rosja może zaatakować państwo NATO w perspektywie kilku miesięcy.

Na te słowa odpowiedział rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow, który określił wypowiedź polskiego premiera jako przejaw wrogości wobec Rosji i militaryzmu. „Zostawiamy to wszystko bez reakcji. Obserwujemy wzrost fali militaryzmu, skrajnego militaryzmu i rusofobii. To kolejny przejaw tego zjawiska” — powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/przyjedziesz-do-rosji-blagac-dmitrijew-grozi-tuskowi-energia/

#rosja #Polska #tusk #energia

7

Przebrani za czerwonoarmistów uwolnili ponad 100 więźniów – akcja „Orlika” w Puławachkresy.pl

Zdjęcie

24 kwietnia 1945 roku Oddział podziemia niepodległościowego dowodzony przez Mariana Bernaciaka („Orlika”) przeprowadził akcję zbrojną przeciwko Powiatowemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego w Puławach.

Operację przeprowadzono w ciągu dnia, w warunkach obecności licznych sił sowieckich i funkcjonariuszy bezpieczeństwa.

Około 40–50-osobowy oddział, wywodzący się ze struktur Armii Krajowej i działający w ramach Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, został podzielony na grupy. Część żołnierzy występowała w mundurach sowieckich; inni udawali konwojowanych zatrzymanych. Podstęp umożliwił zbliżenie się do obiektu, choć według części relacji jeden z funkcjonariuszy NKWD próbował wszcząć alarm i został zneutralizowany.

Po wtargnięciu do budynku funkcjonariusze UB schronili się w pomieszczeniach, podczas gdy oddział „Orlika” przystąpił do uwalniania więźniów i organizowania ich ewakuacji. W trakcie odwrotu użyto dodatkowego elementu dezinformacji — żołnierze, posługując się językiem rosyjskim i udając czerwonoarmistów, wywołali chaos wśród stacjonujących w mieście oddziałów sowieckich. Według relacji doprowadziło to do dezorientacji i ostrzału opustoszałego już budynku przez siły sowieckie, przekonane o obecności „bandytów”.

W wyniku akcji uwolniono około 100–110 więźniów (w tym kobiety), wśród których znajdowali się członkowie podziemia oraz osoby zatrzymane przez nowe władze. Zginęło kilku funkcjonariuszy UB i milicjantów, a część została ranna. Straty oddziału „Orlika” były ograniczone — odnotowano poległych i rannych.

Akcja w Puławach miała miejsce w czasie trwającego instalowania w Polsce systemu komunistycznego. Należała do działań, które ugruntowały pozycję Mariana Bernaciaka jako jednego z najsprawniejszych dowódców partyzanckich na Lubelszczyźnie.

Marian Bernaciak był oficerem Armii Krajowej i jednym z najaktywniejszych dowódców powojennego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie, dowodząc oddziałami walczącymi z aparatem bezpieczeństwa. Zginął 24 czerwca 1946 roku w wyniku obławy sił UB i KBW w okolicach Piotrowic, popełniając samobójstwo, aby uniknąć pojmania.

http://kresy.pl/kresopedia/przebrani-za-czerwonoarmistow-uwolnili-ponad-100-wiezniow-akcja-orlika-w-pulawach/

#bohater #Polska #armiakrajowa #ak #ub #komuna #zydokomuna #historiapolski

10