Przyjaciel wesołego diabła

#ogladajzlurkiem

dostępny na ninateka.pl

10

Tak o figlach z #lgbt pisał socjalistyczny Kurjer Czerwony:

9

Noc Kupały – słowiańskie święto miłości

Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, obchodzona jest w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, związane z letnim przesileniem Słońca oraz najkrótszą nocą w roku. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Skąd się wzięła nazwa? Jak wyglądały dawniej obchody?

Wyraz kupała pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka kump, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić w sensie „gromadzić”. Jeśli natomiast chodzi o słowo sobótka, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół, co od zarania miało wydźwięk pejoratywny i oznaczyło mały sabat.

Z nazwą tą wiąże się również pewna legenda, mówiąca o tym, jakoby sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Narzeczony jej, Sieciech, powróciwszy z wojny, miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska ich została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. Miało się to dziać w noc letniego przesilenia.

Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.

Źródło -> http://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/06/21/noc-kupaly-slowianskie-swieto-milosci/

„Gdy słońce raka dostaje,A dzień długi ustępuje,(...) Tamże święto swe obchodzą,A sobótkę palą młodzi.”

Jan Kochanowski „Pieśń Świętojańska o Sobótce”

A Wy już palicie ogniska jak nasi pra-pra=(...)-pra dziadkowie ?

9

#polska #ukraina #sikorski

Setki miliardów pomocy, wypatroszona armia, rozwalone finanse publiczne, giga zadłużenie, skasowanie oszczędności Polaków inflacją i to wszystko na marne? Nawet ochłapu nie rzucą?

11

#koalicjaobywatelska #tusk

Może na początku trochę zignorowali temat ale teraz ostro się wzięli:

8

Jak to było? "Banderyzm na Ukainie popiera jedynie margines".

#ukraina

22

Wygląda, że dawniej politycy byli bardziej zorientowani #zydzi

http://files.catbox.moe/1avydc.mp4

7