W Niemczech podniesioną opłatę bez powiadomienia szparkasa musiała zwrócić .

🧐

#ciekawostki #finanse #energia

13

#ciekawostki #jezyk #nauka #semantyka

Metajęzyk i niezmienniki

Zdjęcie

Prof. Anna Wierzbicka przeanalizowała wraz kolegami materiał z wielu języków, co pozwoliło jej stworzyć wspólnie z Cliffem Goddardem naturalny metajęzyk semantyczny (NSM – Natural Semantic Metalanguage). Jego podstawowym założeniem jest istnienie niezmienników semantycznych, czyli elementarnych pojęć obecnych w każdym języku. Łącząc te uniwersalne elementy za pomocą prostej gramatyki, można tworzyć pojęcia złożone w dowolnej dziedzinie tematycznej. Niezmienniki semantyczne podzielić można na 15 grup:

1 – ja, ty, ktoś, coś, ludzie, ciało;

2 – ten, ten sam, inny;

3 – jeden, dwa, niektóre, dużo, mało, wszystko;

4 – dobry, zły, duży, mały;

5 – myśleć, wiedzieć, chcieć, czuć, widzieć, słyszeć;

6 – mówić, słowo, prawda;

7 – robić, dziać się, ruszać się;

8 – być, mieć;

9 – żyć, umrzeć;

10 – nie, być może, móc, bo, jeżeli;

11 – kiedy, teraz, chwila, po, przed, długo, krótko, przez pewien czas;

12 – gdzie, tutaj, pod, nad, daleko, blisko, z tej strony, wewnątrz;

13 – bardzo, więcej;

14 – rodzaj, część;

15 – tak jak (taki jak).

Nie ma na tej liście wielu pojęć, które mogą się komuś wydać proste i trudne do rozłożenia na jeszcze prostsze, ale które w istocie dadzą się zdefiniować w terminach kilkudziesięciu pojęć najprostszych, np. „dookoła” znaczy „ze wszystkich stron”, „głowa” to „część ciała (ludzi), która jest nad wszystkimi innymi częściami ciała”, „niebo” to „coś bardzo dużego, co jest bardzo wysoko (daleko) nad wszystkimi miejscami, gdzie ludzie mogą żyć i co ludzie mogą widzieć nad wszystkim”, „ktoś stary” to „ktoś, kto bardzo długo żył” itd. Metajęzyk semantyczny używany jest jako jedno z narzędzi analizy w językoznawstwie kognitywnym, psychologii czy kulturoznawstwie. Teoria NSM sprawiła, że prof. Anna Wierzbicka jest jednym z częściej cytowanych polskich lingwistów. W dorobku naukowym ma ponad 20 książek i kilkaset innych publikacji.

13

Później zaprogramowani idioci będą płacić za podgrzewaną kierownicę w swojej bawarce. Rzydzi nad morzem nawet "czyste powietrze" opodatkowali.Gdzie my k*rwa żyjemy ? 😆

#heheszki #ciekawostki #gry

18

10 teorii kosmicznych, o których naukowcy boją się mówić. 🤫 🧠 🌌youtu.be

- Panspermia i ukierunkowane pochodzenie

- Hipoteza sondy Berserkera

- Zjawisko metastabilności próżni

- Stałe fizyczne zmienne w czasie

- Mózgi Boltzmanna

- Hipoteza transcendencji

- Problem fosforu

- Hipoteza ciemnego lasu

- Załamanie się rzeczywistości zależne od obserwatora

- Teoria Wielkiego filtra

Zdjęcie

---------------------------------------

http://youtu.be/5DbaY3pwknY?si=nWqiXhozL6zrl_pO

---------------------------------------

#ciekawostki #fizyka #astronomia #nauka #teoriespiskowe

8

#ciekawostki #kobiety #zwiazki

Wrzucam w ramach edukacji. W zasadzie to powinien być materiał edukacyjny dla pań, ale panowie też mogą być zainteresowani.

15

W niektórych (szczególnie rolniczych) gminach szwajcarskich (w większości w części niemieckiej) istnieje nadal tradycja skupowania mysich ogonów. Najczęściej zajmują się tym dzieciaki, które rozstawiają pułapki na polach, czy w różnych budynkach użyteczności wiejskiej. Władzę płacą w zależności od gminy od 50 centimów/rapenów do 1,5 chf za każdy.

#szwajcaria #swissinfo #ciekawostki

9

#ciekawostki #animacja #3d #scifi #kosmos #rozrywka #eksploracjakosmosu

Bardzo ciekawe są te animacje z gatunku "near future space war". No i właśnie taką wrzucam dla rozrywki.

Zdjęcie

DECOY: A SPACE AGE DUEL [3D ANIMATION]

-------------------------------------------------------

http://youtu.be/sjx6sMoTbNg?si=n5k-DLH8B0njQJwu

-------------------------------------------------------

Dwa słowa odnośnie uzbrojenia przestrzeni kosmicznej. Elity tego chcą od bardzo dawna.

Opowiadał o tym Wernher von Braun – nazistowski specjalista od rakiet, który w ramach programu "Paperclip" został przejęty po 2 w.ś przez USA.

Najpierw będą walczyć z komunizmem, potem z terroryzmem, potem będzie zagrożenie z kosmosu. A wszystko to będzie kłamstwem.


~ słowa przypisywane Wernherowi w kontekście umieszczenia w kosmosie broni.

Przypuszczalnie to już ma miejsce. Tu nie chodzi o rakiety powietrze-kosmos zestrzeliwujące satelity, ale faktyczną broń orbitalną. Od broni kinetycznej (Rods from God) po promienną.

W ostatnich latach było głośno o orbitujących systemach laserowych. Przypuszcza się że niektóre pożary wywołane w stanach były działaniem testowania tej broni.

Zdaje się pan naukowiec z kanału Tech Ingridienc udowadniał, że urządzenie wielkości dużej industrialnej spawarki umieszczone na orbicie (około 100km od ziemi) było by w stanie puścić na ziemię wiązkę o średnicy 1m (tak duża przez dyspersję światła w odległości) i potencjalnie zaprószyć ogień w sprzyjających warunkach.

Wojsko zdecydowanie ma zabawki większych rozmiarów niż spawarka, tego nawet nie trzeba się domyślać.

W kosmosie ta broń nie jest rozproszona przez atmosferę, więc jest też bardziej śmiercionośna. Dystanse jednak mają znaczenie.

Na filmie (z przyczyn wizualnych) te wydają się nie wielkie. W rzeczywistości statek kosmiczny, dajmy na to długości 100m z odległości 100km będzie przypominać kropkę w tekście ( . ). No i paradoksalnie nie jest to odległość wielka.

Próżnia to suka. Przy dobrym systemie radarowym, wykryjesz obcy statek z odległości tysięcy km. W próżni nie ukryjesz się za osłoną.

Atakujący ma przewagę, namierzyć= zestrzelić. Strona broniąca się ma przewagę gdy wykryje intruza – czyli musi inwestować w systemy detekcji.

Gdy obie strony zaczynają do siebie strzelać – obie mają przejebane. Zwłaszcza, że karetka nie dojedzie, wcale.

8

Od @Bald_TV

CZARNY SCENARIUSZ: Konsekwencje umowy UE-Mercosur dla polskiego konsumenta

Wejście w życie umowy handlowej znoszącej 91% ceł na towary z Ameryki Południowej, w połączeniu z brazylijskim modelem produkcji żywności, stwarza dla polskich obywateli bezprecedensowe zagrożenie, które można sprowadzić do trzech kluczowych punktów:

1. Pułapka „Równoważności” (Equivalence) – Legalizacja niższych standardówNajwiększym zagrożeniem jest zasada „równoważności” zapisana w rozdziałach sanitarnych (SPS) umowy. Oznacza ona, że UE może uznać brazylijskie metody produkcji za „równoważne” europejskim, jeśli końcowy efekt (brak bakterii) jest ten sam.

Skutek: W Polsce bezpieczeństwo żywności opiera się na higienie „od pola do stołu”. W Brazylii ten sam efekt osiąga się poprzez chemiczne mycie mięsa lub agresywne napromieniowywanie produktu końcowego. Polski konsument otrzyma więc mięso, które mikrobiologicznie jest „czyste”, ale w rzeczywistości może być „wysterylizowanym odpadem” produkowanym w skandalicznych warunkach sanitarnych, których UE normalnie by nie zaakceptowała.

2. Niewidzialna Radiacja i Toksyczny KoktajlBrazylijskie prawo (w przeciwieństwie do unijnego) zezwala na napromieniowywanie każdego rodzaju żywności bez sztywnych górnych limitów dawki („niezbędność technologiczna”).

Zagrożenie zdrowotne: Importowane owoce, mięso czy zboża mogą być poddawane dawkom, które niszczą do 80% witamin (szczególnie B1, A i E) oraz generują rakotwórcze związki 2-alkilocyklobutanony (2-ACB).

Fałszerstwo doskonałe: Ponieważ UE nie posiada obecnie zatwierdzonych zakładów napromieniowania w Brazylii, każda taka żywność trafiająca do Polski będzie technicznie nielegalna i nieoznakowana. Przy masowym napływie towarów, polskie służby (IJHARS, Sanepid) będą w stanie przebadać promil dostaw. Ryzyko, że Polacy będą nieświadomie spożywać żywność genotoksyczną i wyjałowioną z wartości odżywczych, staje się systemowe.

3. Upadek Polskiego Rolnictwa i Bezpieczeństwa ŻywnościowegoZalew taniej, produkowanej przemysłowo żywności z Mercosur (wołowina, drób, cukier) doprowadzi do nieuczciwej konkurencji, której polscy rolnicy – obciążeni kosztami Zielonego Ładu i wysokich standardów higieny – nie wytrzymają.

Finał: Upadek lokalnych producentów uzależni Polskę od importu żywności o wątpliwej jakości. W efekcie, polski obywatel straci wybór: zamiast zdrowej, lokalnej żywności, na półkach dominować będą tańsze zamienniki z Ameryki Południowej, zakonserwowane metodami, które w Europie budzą uzasadniony lęk onkologiczny.

Cały Raport: http://x.com/ForumFuturumPl/status/2019289641053012240?s=20

#ciekawostki #mercosur #EU

8

Nic dziwnego,że schowali tam Gawła. Mam też nadzieję,że przyjaciół zamordyzmu kowidowego odeślą w końcu na wyspę epsztajna aby tam w spokoju mogli przetrwać kolejną zagładę. 🤡🌍#norwegia #epsztajn #ciekawostki

14

Łuńja Jewropejska 🤡🌍x.com

🚨 To trzeba podać dalej❗️ Właśnie wybuchł największy skandal w historii Unii Europejskiej! Komisja Sądownictwa USA ujawniła, że Komisja Europejska von der Leyen ingerowała w 8 wyborów w państwach członkowskich i wymuszała cenzurę w mediach społecznościowych również w sprawie Covid-19!

Wydawało się, że nic nie przebije afery korupcyjnej na szczytach unijnej władzy. Ale to, o czym dowiadujemy się teraz, przechodzi ludzkie pojęcie. To już jest eurokomuna na pełnej. Komisja Europejska to jedno wielkie SZAMBO, które trzeba oczyścić!

Według dokumentów Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów w USA Unia Europejska, za pomocą presji wywieranej na Big Techy, stosowała cenzurę w Internecie na masową skalę i ingerowała w przynajmniej 8 wyborów w państwach członkowskich! Chodzi o Holandię (2023 i 2025), Francję (2024), Irlandię (2024 i 2025), Mołdawię (2024), Słowację (2023), Rumunię (2024). Polityczne wpisy i wypowiedzi niezgodne z lewicową propagandą UE cenzurowane były nawet tuż przed głosowaniem! Co trafiało na cenzorski celownik unijnych zamordystów? Wszystko, co miało choćby minimalny związek z prawicą, konserwatyzmem, czy katastrofą migracyjną w UE! Cenzurowane były 👇

— „Retoryka populistyczna”

— „Treści antyrządowe/antyunijne”

— Treści „antyelitarne”

— „Satyra polityczna”

— „Treści antyimigranckie i islamofobiczne”

— „Treści anty-LGBTQI”

— „Subkultura memów”

Co ciekawe jedną platformą, która odmówiła współpracy, był X

@elonmusk

. Ta sama platforma, na którą UE nałożyła karę 120 milionów euro na mocy ustawy DSA i której biura we Francji są obecnie przeszukiwane w związku ze śledztwem dotyczącym algorytmów.

To jest właśnie ich "demokracja" i poszanowanie "praworządności". Ale do pouczania Polski w tych kwestiach i nakładania kar to byli pierwsi! Banda zamordystycznych hipokrytów, która tak się rozbestwiła w tej Brukseli, że własne zasady ma za nic.

Ale to nie wszystko. Opublikowane dokumenty ujawniają, że Ursula von der Leyen i UE wywierały presję na platformy mediów społecznościowych, aby cenzurowały informacje na temat Covid-19 jeśli były one sprzeczne z oficjalną narracją. To pokazuje jak eurokraci są przeżarci przez wielkie koncerny farmaceutyczne. Tym bardziej nie zaskakuje, że von der Leyen, patronka unijnych afer oraz twarz prawnego oraz moralnego upadku UE, zamieszana jest w aferę korupcyjną "Pfizergate", dotyczącą gigantycznego zakupu szczepionek covidowych.

Dodajmy do tego ciągnącą się ogromną aferę korupcyjną na samych szczytach unijnych władz, w którą zamieszani są http://m.in. była wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, również były wiceszef PE i komisarz KE Frans Timmermans, ex-omisarz Didier Reynders, była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i wspomniana wcześniej von der Leyen. Otrzymujemy wówczas pełny obraz całkowicie zdegenerowanego środowiska, które podeptało wszelkie zasady uczciwości.

Komisja Europejska, na czele z von der Leyen, traci jakikolwiek mandat do sprawowania władzy i powinna podać się do dymisji a następnie zostać jako instytucja ZLIKWIDOWANA. Do takiego consensusu powinny dojść państwa członkowskie. To jest rak, który wyniszcza europejską Wspólnotę i prowadzi ją na samo dno. Ludzie, którzy nawet nie są wybierani w demokratycznych wyborach przez obywateli, bezczelnie łamią prawo, łamią traktaty unijne i narzucają nam swój dyktat.

To jest całkowity upadek wszelkich standardów, wszelkich zasad moralnych. Mam wielką nadzieję, że jesteśmy świadkami początku ich końca i cała ta banda, na czele z von der Leyen, trafi ostatecznie za kratki. Tam jest ich miejsce. A nie w komisjach unijnych, gdzie włażą z buciorami w procesy demokratyczne państw i chcą "przekręcać" wybory na korzyść partii, które są na ich pasku! Cała Komisjo Europejska - ręce precz od wolnych obywateli i ich państw.

Źródło Konfa

Link do oryginalnego artykułu http://x.com/JudiciaryGOP/status/2018683758006665352

#eu #wybory #ciekawostki

17

2026 w co będzie grane?

#ciekawostki #pandemia #testy

Symulacja pandemii WHO (IHR Exercise Crystal 2025)Gdzie: Region Zachodniego Pacyfiku (koordynowane przez biuro WHO w Manili, Filipiny), symulacja wirtualna/funkcjonalna.

Jakie narody: 31 krajów i obszarów z regionu, m.in. Australia, Kambodża, Chiny, Filipiny, Japonia, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Wietnam (niepełna lista; Polska nie brała udziału).

Symulacja JADE WHO 2025 (atak chemiczny)Gdzie: Region Europy WHO, 25–27 listopada 2025, symulacja wirtualna.

Jakie narody: 41 krajów z Europy, w tym Polska, Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rosja, Turcja itp. (zaproszono wszystkie 53 państwa regionu).

EU MODEX Poland 2025 (katastrofa transgraniczna)Gdzie: Gdańsk, Polska, 20–23 maja 2025, ćwiczenia terenowe w środowisku miejsko-przemysłowym (symulacja dużej awarii).

Jakie narody: Polska (gospodarz), Niemcy, Ukraina, Austria, Francja (zespoły ratownicze USAR, CBRN i wsparcia).

Wspólne polsko-ukraińskie ćwiczenia epidemiologiczne (2026)Gdzie: Wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, planowane w 2026 (na podstawie umowy z grudnia 2025).

Jakie narody: Polska i Ukraina (zespoły epidemiologiczne).

5

Co by nie powiedzieć,żyjemy w otwartym psychiatryku. 🤡🌍

W 1973 roku osiem całkowicie zdrowych osób trafiło do szpitali psychiatrycznych w Stanach Zjednoczonych.

Żaden z nich nie był chory.

Nikt w środku nie zdawał sobie z tego sprawy. 🧠

To nie był wypadek.

Był to eksperyment zaprojektowany przez psychologa Davida Rosenhana, mający na celu odpowiedź na niepokojące pytanie.

Czy specjaliści są w stanie wiarygodnie odróżnić zdrowie psychiczne od choroby psychicznej?

Aby się tego dowiedzieć, Rosenhan zwerbował osiem zwykłych osób: malarza. Gospodynię domową. Pediatrę. Studentkę.

Skłamali tylko w jednej sprawie. Powiedzieli, że słyszeli głosy. Tylko trzy słowa. „Pusto”. „Głucho”. „Łup”.

To wystarczyło.

Przyjęto wszystkich ośmiu.

W chwili, gdy weszli do szpitali, przestali udawać. Zachowywali się normalnie. Współpracowali. Prosili o wypisanie. 🚪

Nigdy nie zadziałało.

Każda normalna czynność była interpretowana jako objaw.

Robienie notatek stało się obsesyjnym zachowaniem.

Spokojne czekanie stało się patologicznym szukaniem uwagi.

Uprzejmość stała się kontrolowanym zachowaniem zgodnym z chorobą.

U siedmiu osób zdiagnozowano schizofrenię.

Osoba z depresją maniakalną.

Żaden z pracowników nie uznał ich za zdrowe.

Ale pacjenci tak.

Prawdziwi pacjenci podchodzili do nich i szeptali: „Nie jesteście tacy jak inni. Nie pasujecie tutaj”.

Ci, których uważano za chorych, widzieli to, czego nie widzieli przeszkoleni specjaliści.

Średni pobyt wynosił 19 dni.

Jedna osoba pozostała w szpitalu przez 52 dni. ⏳

Każdy dzień utwierdzał nas w tej samej prawdzie. Raz zaszufladkowana rzeczywistość przestała mieć znaczenie.

Kiedy Rosenhan opublikował książkę „O zdrowym rozsądku w miejscach chorych psychicznie”, świat psychiatrii oszalał. Jeden ze szpitali rzucił mu wyzwanie, by wysyłał nowych pseudopacjentów, przekonany, że ich wyłapią.

Rosenhan się zgodził.

W ciągu kolejnych miesięcy szpital zidentyfikował 41 domniemanych oszustów.

Rosenhan nie wysłał nikogo. Ani jednej osoby.

Wniosek był nieunikniony.

Diagnoza nie zawsze opierała się na faktach. Kształtował ją kontekst i oczekiwania.

Ten eksperyment podważył ślepe zaufanie do etykiet klinicznych i wymusił poważne zmiany w sposobie diagnozowania i leczenia chorób psychicznych. Jednak jego głębsza lekcja wciąż nie daje spokoju.

Percepcja może zniekształcać rzeczywistość bardziej niż samo szaleństwo.

A czasami najniebezpieczniejszą iluzją są ci, którzy wierzą, że nie mogą się mylić.

#ciekawostki #psychologia #historia

20

Thebill,pandemia i Epsztajn. 🤡🌍threadreaderapp.com

http://threadreaderapp.com/thread/2018399355565212087.html

#covid19 #ciekawostki #zdrowie

Akta EPSTEINA ujawniają plan firmy JPMORGAN, mający na celu przekształcenie pandemii w maszyny do zysku na lata przed pandemią COVID

Wśród odtajnionych dokumentów Departamentu Sprawiedliwości pochodzących ze zbiorów Epsteina znajdują się podobno e-maile z 2011 r. przedstawiające skomplikowany plan monetyzacji przyszłych pandemii za pomocą ukrytych struktur finansowych.

Epstein osobiście namawiał szefa działu zarządzania aktywami JPMorgan do utworzenia zagranicznych oddziałów i funduszy zarządzanych przez darczyńców, powiązanych z inicjatywami Billa Gatesa, których celem było wyłącznie zarabianie pieniędzy pod przykrywką działalności charytatywnej.

+Bonus w komentarzach.

Źródło:

@sayerjigmi Twitter

*Marek Belka i Roksana Ciurysek-Gedir są osobami, które w swojej karierze łączyły pracę w sektorze państwowym (lub instytucjach kontrolowanych przez państwo) z pracą lub współpracą z bankiem JPMorgan.

11

1 lutego 1944 roku w Warszawie przeprowadzono akcję likwidacji dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Franza Kutschery, jednego z głównych organizatorów niemieckiego terroru w okupowanej stolicy.

#historia #ciekawostki #polska

11

Instrukcja życia po śmierci z 1857r. 📖 🤔 👻youtu.be

Dotąd dość dokładną instrukcją tego co jest w zaświatach była "Tybetańska Księga Umarłych" - dokładna, niestety dość mocno obarczona politeistycznymi bóstwami i miejscami przyprawiająca w zakłopotanie.

Jak się okazuje kolejną próbą opisania życia po śmierci była inna książka. Już w 1857r. w zupełnie innej kulturze i to na wiele lat zanim "spirytualizm" stał się popularnym zjawiskiem (jak to zwykle bywa zaczynając na salonach).

"Księga Duchów” (ang. "Spirits' Book") Allana Kardeca, opisuje bliskie doświadczenia śmierci (NDE), wielu różnych osób.

„Księga Duchów” odpowiada na ponad 1000 pytań dotyczących doświadczeń NDE, życia po śmierci, celu życia, Boga, aniołów, przewodników duchowych, nieba i piekła oraz wielu innych spostrzeżeń na temat świata duchowego.

Zdjęcie

------------------------------------

http://youtu.be/IhzLLT7hnhc?si=uI7kcFFdK21dWc26

------------------------------------

#ciekawostki #ksiazka #literatura #nde #smierc #niebo #religia #wiara

7

Ciemna historia biblijnego Izraela. 😈 ✡️ ⚔️youtu.be

Jedno trzeba przyznać Jahweh. Ma wyjątkową cierpliwość do narodu który go notorycznie zdradza od tysięcy lat. To też się przekłada na jego "skuteczność".

Podroż po historii starożytnego Izraela i jego niuansów polityczno religijnych.

Zdjęcie

-----------------------------------------

http://youtu.be/CAqbBoZg4eo?si=tiyCne2DC2HDI9Gr

-----------------------------------------

#ciekawostki #historia #izrael #zydzi #wojna #zbrodnie #religia

11

Koreańska marka kosmetyków do pielęgnacji skóry przeprojektowała opakowania, aby lepiej oddawały naturalne składniki w środku — takie jak marchew, ogórek, cytryna czy bambus. Odważne, inspirowane składnikami wzory od razu przyciągały uwagę i przyniosły spektakularne efekty.Odświeżony wygląd sprawił, że produkty wyraźnie wyróżniały się na sklepowych półkach i jednoznacznie komunikowały zawartość każdej formuły. Zabawne, wizualnie charakterystyczne opakowania uczyniły markę również niezwykle atrakcyjną do udostępniania w sieci, co wywołało viralową popularność i znacząco zwiększyło sprzedaż. Czasami najsilniejsza innowacja nie polega na zmianie składu produktu — polega na przemyśleniu na nowo sposobu, w jaki jest on prezentowany. #ciekawostki #zarabianie

7