Co się właśnie stało? „Doradca duchowa” prezydenta USA wzywa Amerykanów do dziesięciny dla Izraela, a Trumpa zrównuje z Jezusem [VIDEO]

Zdjęcie

„Doradca duchowa” prezydenta USA Donalda Trumpa, Paula White Cain, w ostatnim czasie wezwała amerykańskich chrześcijan, by płacili dziesięcinę na Izrael. Ponadto utożsamiła Trumpa z Jezusem.

Paula White Cain to „osobista doradca duchowa” prezydenta Donalda Trumpa. W niedawnym nagraniu wezwała Amerykanów, by… płacili Izraelowi dziesięcinę. Zachęcała do oddania „pierwszej dziesiątej części dochodu brutto”.

– Uważam, że niezwykle ważne jest oddawanie czci Bogu poprzez Jego dziesięcinę. Ofiara to dobrowolna wola – powiedziała w niedzielę.

– W ciągu ostatnich czterech lat, kiedy pomyśli się o różnicy, jaką robicie swoimi darowiznami… Pomogliście zbudować moszaw w wiosce w Izraelu, która ucierpiała w wyniku straszliwych ataków z 7 października. A najważniejsze, co robicie, to głoszenie Ewangelii całemu światu – przekonywała.

Moszaw to żydowska spółdzielnia rolnicza. Według Cain, jej grupa przekazała pomoc humanitarną moszawowi Ein HaBesor przy granicy z Gazą po ataku Hamasu trzy lata temu.

W poniedziałek „Newsweek” wysłał pytania do Pauli White Cain w związku z jej wypowiedzią. Redakcja nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

To jednak nic. Zaraz potem Cain porównała wprost Donalda Trumpa do Jezusa podczas wielkanocnego wydarzenia z udziałem grup ewangelicznych.

– Jezus nauczył nas wiele poprzez swoją śmierć, pochówek i zmartwychwstanie. Pokazał nam wielkie przywództwo poprzez swoje poświęcenie – powiedziała „doradca duchowa” w środę i dodała, że Trump, tak jak Chrystus, rzekomo „zapłacił cenę, jakiej nie zapłacił nikt inny”.

Następnie przekonywała, że Trump prawie stracił życie, a jego przetrwanie polityczne to zmartwychwstanie. I teraz Cain wierzy, iż Bóg – a raczej „bóg”, kij wie, jaki – zapowiedział zwycięstwo prezydenta Trumpa we wszystkim, czego się ten podejmie.

Obecni na miejscu wyznawcy ruchu MAGA zareagowali brawami, co pokazuje, że wiara chrześcijańska u nich jest tylko kulturowym elementem i nie mają żadnego problemu z jej instrumentalizacją. Natomiast wielu pastorów oraz kapłanów skrytykowało wypowiedź. Katolicki teolog Rich Raho stwierdził, że słowa pani „doradcy duchowego” to bluźnierstwo.

– Dziwacy, kłamcy, szarlatani, oszuści, przestępcy – wszystko, tylko nie chrześcijanie – ocenił z kolei Jeff Timmer, konsultant i strateg polityczny.

#zydzi #goje #usa #trump

11

Co się działo w sejmie przed zgaszeniem świeczek przez Brauna?

Media jakoś tego nie pokazały.

http://www.facebook.com/share/v/1C22KYvhjc/

#Braun #zydzi #sejm #goje #chabadlubawicz #sekta

12

Niewiarygodne słowa Czaputowicza. Polska powinna wysłać żołnierzy do Zatoki Perskiej?

http://www.youtube.com/watch?v=EOc64TXQlFU

#zydzi #bekazpodludzi #bekazpisu

9

Włochy odmówiły USA dostępu do bazy. Napięcia wokół operacji na Bliskim Wschodziekresy.pl

Rzym nie zgodził się na lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych lecących na Bliski Wschód. Decyzja wpisuje się w szerszy dystans części państw europejskich wobec działań USA.

Włochy odmówiły amerykańskim samolotom wojskowym lecącym na Bliski Wschód zgody na lądowanie w bazie na Sycylii – poinformował we wtorek dziennik „Corriere della Sera”, na który powołuje się agencja Bloomberg.

Według ustaleń gazety plan lotu został przekazany bez wcześniejszej autoryzacji lub konsultacji z włoskimi władzami, a informacja o nim trafiła do Rzymu już po tym, gdy maszyny były w powietrzu.

Włoskie wojsko miało ustalić, że loty nie miały charakteru rutynowego ani logistycznego, co oznacza, że nie mieściły się w ramach obowiązujących porozumień dwustronnych. W takiej sytuacji wymagane byłyby dodatkowe zgody oraz nadzór parlamentarny.

Flaga Włoch / fot. needpix.com

Media: Włochy odmówiły USA dostępu do bazy. Napięcia wokół operacji na Bliskim Wschodzie

31 March 2026|0 Komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, Europa Południowa, Wydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Rzym nie zgodził się na lądowanie amerykańskich samolotów wojskowych lecących na Bliski Wschód. Decyzja wpisuje się w szerszy dystans części państw europejskich wobec działań USA.

Włochy odmówiły amerykańskim samolotom wojskowym lecącym na Bliski Wschód zgody na lądowanie w bazie na Sycylii – poinformował we wtorek dziennik „Corriere della Sera”, na który powołuje się agencja Bloomberg.

Według ustaleń gazety plan lotu został przekazany bez wcześniejszej autoryzacji lub konsultacji z włoskimi władzami, a informacja o nim trafiła do Rzymu już po tym, gdy maszyny były w powietrzu.

Włoskie wojsko miało ustalić, że loty nie miały charakteru rutynowego ani logistycznego, co oznacza, że nie mieściły się w ramach obowiązujących porozumień dwustronnych. W takiej sytuacji wymagane byłyby dodatkowe zgody oraz nadzór parlamentarny.

Jesteśmy najbardziej rzetelnymi mediami w Polsce

Decyzja władz w Rzymie może zaostrzyć relacje z Waszyngtonem. Stany Zjednoczone wcześniej krytykowały europejskich sojuszników za ograniczone wsparcie w konflikcie z Iranem. Sekretarz stanu Marco Rubio zapowiedział w poniedziałek, że po zakończeniu wojny USA mogą ponownie ocenić swoje relacje z NATO.

http://kresy.pl/wydarzenia/media-wlochy-odmowily-usa-dostepu-do-bazy-napiecia-wokol-operacji-na-bliskim-wschodzie/

#wlochy #iran #usa #zydzi

12

Kara śmierci tylko dla Palestyńczyków. USA „szanują suwerenne prawo Izraela” do ustanawiania własnych przepisównczas.info

Zdjęcie

Stany Zjednoczone szanują suwerenne prawo Izraela do ustanawiania własnych przepisów i kar dla osób skazanych za terroryzm – oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA.

W Izraelu uchwalono w poniedziałek wieczorem prawo ustanawiające karę śmierci dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu skazanych za terroryzm. Prawo potępiły organizacje praw człowieka i palestyńscy przywódcy.

Uchwalona ustawa wymaga wykonania kary śmierci przez powieszenie w ciągu 90 dni od wydania wyroku przez sąd wojskowy bez prawa do ułaskawienia, ale dopuszcza też możliwość orzeczenia kary dożywotniego pozbawienia wolności zamiast kary śmierci.

Odnosi się to jedynie do Palestyńczyków mieszkających na Zachodnim Brzegu, którzy – w przeciwieństwie do żydowskich osadników – podlegają sądom wojskowym administrowanym przez władze okupacyjne.

http://nczas.info/2026/03/31/kara-smierci-tylko-dla-palestynczykow-usa-szanuja-suwerenne-prawo-izraela-do-ustanawiania-wlasnych-przepisow/

#prawo #zydzi #usa #palestyna #karasmierci

14

Kara śmierci tylko dla Palestyńczyków. Kneset przyjął ustawę.

Działające w krajach dawnego chrześcijaństwa wszelkie ruchy marksistowskie, organizacje żydowskie, autorytety Żydów, wszyscy oni nakazującym tonem wygłaszają tyrady, że niedopuszczalne jest stosowanie kary śmierci. Jednak Żydowie wiedzą, że psucie prawa ma dotyczyć tylko państw gojów. Owszem Żydowie starali się w tym temacie również Izrael pokazywać jako awangardę i przykład dla gojów, że Izrael też nie stosował kary śmierci (poza bezkarnym zabijaniem wrogów bez sądu). Gdzieś tam czasami przywracali karę śmierci na jeden dzień by ukarać jednego złapanego w Argentynie nazistę. Ale do tej pory starali się udawać, że nie mają kary śmierci w kodeksie karnym. No to Żydowie właśnie przestali udawać. Dla obcych kara śmierci wraca w Izraelu.

#zakazdymrazem #zydzi #hipokryzja #duraczeniepropagandowe

13

Izrael nie zamierza kończyć wojny. „Iran jest słabszy, my jesteśmy silniejsi”nczas.info

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył, że jego kraj osiągnął już ponad połowę celów w wojnie przeciwko Iranowi. W wywiadzie dla amerykańskiej stacji Newsmax odmówił jednak określenia harmonogramu zakończenia konfliktu.

– Wykonaliśmy już ponad połowę, jeśli chodzi o sukces misji (…), ale nie chcę określać harmonogramu – powiedział Netanjahu.

Premier podkreślił, że siły izraelskie uderzyły już w kluczowe elementy zdolności wojskowych Iranu, w tym w systemy rakietowe, fabryki broni oraz w naukowców związanych z programem nuklearnym Teheranu.

– Iran jest słabszy, my jesteśmy silniejsi – zaznaczył żydowski przywódca.

Netanjahu przekonywał również, że celem Iranu jest opracowanie broni jądrowej oraz środków pozwalających na zaatakowanie nią USA. – W tej wojnie chodzi o uniemożliwienie takiego wyniku – powiedział.

Wojna zaczęła się 28 lutego od amerykańsko-izraelskich bombardowań Iranu, w których zginął m.in. najwyższy przywódca tego kraju, ajatollah Ali Chamenei. Teheran odpowiedział uderzeniami na bazy USA na Bliskim Wschodzie oraz na cele w Izraelu oraz na wojskową i cywilną infrastrukturę w krajach Zatoki Perskiej.

http://nczas.info/2026/03/31/izrael-nie-zamierza-konczyc-wojny-iran-jest-slabszy-my-jestesmy-silniejsi/

#zydzi #iran #usa #ludobojstwo #mordercy

11

Bandyckie metody państwa na I.

Ostrzał bloku, czekanie 30 minut na ratowników i cywili biegnących z pomocą - i wtedy kolejny ostrzał tego samego miejsca. Właśnie w ten sposób zginął ksiądz katolicki Pierre, który spieszył na pomoc parafianom pod gruzami 🫶🏻

http://www.facebook.com/reel/4258226001064835

#zydzi #mordercy #ludobojstwo

19

Hiszpania zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów biorących udział w wojniekresy.pl

Hiszpania zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla tych samolotów Stanów Zjednoczonych, które zaangażowane są w wojnę przeciwko Iranowi.

Informację, upowszechnioną przez Al Jazeerę, potwierdziła w poniedziałek minister obrony Hiszpanii, Margarita Robles. „Od samego początku było to doskonale jasne dla amerykańskiego wojska i sił zbrojnych. Dlatego też ani bazy, ani, oczywiście, korzystanie z hiszpańskiej przestrzeni powietrznej nie jest dozwolone w związku z jakimikolwiek działaniami związanymi z wojną w Iranie” – powiedziała dziennikarzom Robles.

„Myślę, że wszyscy znają stanowisko Hiszpanii, jest ono bardzo jasne” – podsumowała hiszpańska minister, nazywając wojnę z Iranem „głęboko nielegalną i głęboko niesprawiedliwą”.

Wkrótce po rozpoczęciu amerykańskiego ataku na Iran, premier Hiszpanii zabronił wykorzystywania przez amerykańskie siły baz w Hiszpanii do operacji wojennych.

Natomiast, gdy jeden z domniemanych irańskich dronów został nakierowany na bazę brytyjską na Cyprze Hiszpania wysłała okręt wojenny w celu wsparcia obrony wyspiarskiego państwa.

Hiszpania wycofała żołnierzy prowadzących misje w Iraku, w tym jedną pod dowództwem USA.

Pięć dni temu hiszpańskie premier Pedro Sánchez powiedział, że jego rząd sprzeciwia się wojnie Stanów Zjednoczonych i Izraela z Iranem, którą określił jako „znacznie gorszy” scenariusz niż inwazja na Irak w 2003 roku.

Te wypowiedzi i działania wpisują się w ostatnie lata polityki Madrytu. W obliczu izraelskich działań przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy, które przybrały ludobójcze formy, Hiszpania zdecydowała się uznać państwowość Palestyny w 2024 roku i podniosła szczebel przedstawicielstwa palestyńskiego w Madrycie do poziomu ambasady. Z kolei 11 maraca na stałe wycofała swojego ambasadora z Tel Awiwu i obniżyła relacje z Izraelem poniżej tego szczebla stosunków.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/hiszpania-zamyka-przestrzen-powietrzna-dla-samolotow-bioracych-udzial-w-wojnie/

#hiszpania #usa #iran #zydzi

12

ZAWSZE MOŻNA IŚĆ DO SYNAGOGI!!!! - Żydzi zatrzymali patriarchę. Po raz pierwszy od wieków nie będzie mszy świętej przy Grobie Pańskim w Jerozolimienczas.info

Izraelska policja uniemożliwiła dziś kardynałowi Pizzaballi wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego, gdy zamierzał odprawić mszę świętą. Jak czytamy w komunikacie łacińskiego patriarchatu Jerozolimy stało się to „pierwszy raz od wieków”.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy czyli rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie, nazywa zdarzenie „poważnym precedensem”, który „stanowi ewidentnie nierozsądny i rażąco nieproporcjonalny środek”.

W reakcji na tę informację premier Włoch Giorgia Meloni zapewniła o bliskości z patriarchą i kustoszem, obywatelami Włoch. Wicepremier i szef włoskiego MSZ Antonio Tajani na platformie X wyraził „najszczersze wyrazy solidarności” z obu dostojnikami.

„To niedopuszczalne, że uniemożliwiono im wejście do Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie” — napisał. Poinformował, że polecił ambasadorowi Włoch w Izraelu, aby „poinformował władze w Tel Awiwie o naszym oburzeniu i potwierdził stanowisko Włoch w obronie, zawsze i w każdych okolicznościach, wolności religijnej”.

W minionych dniach kard. Pizzaballa poinformował, że z powodu wojny na Bliskim Wschodzie odwołano niektóre uroczystości Wielkiego Tygodnia w Jerozolimie, w tym tradycyjną procesję z Góry Oliwnej w Niedzielę Palmową. W przesłaniu do wiernych przekazał, że procesja zostanie zastąpiona chwilą modlitwy.

Msza Krzyżma w Wielki Czwartek, która zazwyczaj odbywała się w Bazylice Grobu Pańskiego, ma się odbyć, gdy pozwoli na to sytuacja. Kościoły pozostaną otwarte, a duszpasterze będą starali się umożliwić wiernym modlitwę i udział w liturgii w dostępnych formach – zaznaczył dostojnik.

„Ograniczenia z powodu konfliktu i wydarzenia ostatnich dni nie pozwalają przewidywać szybkiej poprawy sytuacji. W stałym dialogu z właściwymi władzami, wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi, zastanawiamy się, w jaki sposób, w formach, które zostaną uzgodnione, będzie możliwe celebrowanie centralnej tajemnicy naszego Zbawienia w sercu naszych Kościołów” – napisał.

Hierarcha przyznał, że sytuacja rozwija się dynamicznie i dlatego działania będą koordynowane codziennie. „Już teraz wiadomo jednak, że nie będzie można odprawiać zwykłych uroczystości otwartych dla wszystkich” – dodał.

„Do trudów czasu wojny, który dotyka nas wszystkich, dochodzi dziś ból wynikający z niemożności godnego i wspólnego celebrowania Wielkanocy. To jedna z wielu ran zadanych przez konflikt. Nie możemy jednak pozwolić, by nas to zniechęciło. Gdy nie możemy gromadzić się tak, jak byśmy chcieli, nie rezygnujmy z modlitwy” – wezwał kard. Pizzaballa w przesłaniu do wiernych.

Pełne oświadczenie patriarchatu poniżej.

Wspólny komunikat prasowy

Łaciński Patriarchat Jerozolimy i Kustodia Ziemi Świętej

Święte Miasto Jerozolima

Niedziela Palmowa, 29 marca 2026

Dziś rano izraelska policja uniemożliwiła łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, Jego Eminencji kardynałowi Pierbattiście Pizzaballi, zwierzchnikowi Kościoła katolickiego w Ziemi Świętej, oraz kustoszowi Ziemi Świętej, Najczcigodniejszemu o. Franciszkowi Ielpo OFM, oficjalnemu strażnikowi Bazyliki Grobu Pańskiego, wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie, gdy zmierzali na Mszę Świętą z okazji Niedzieli Palmowej.

Obaj zostali zatrzymani w drodze, podczas gdy szli prywatnie i bez żadnych cech procesji czy aktu ceremonialnego, i zmuszeni do zawrócenia. W rezultacie, po raz pierwszy od wieków, Głowy Kościoła nie mogły odprawić mszy w Niedzielę Palmową w Bazylice Grobu Pańskiego.

To zdarzenie stanowi poważny precedens i lekceważy wrażliwość miliardów ludzi na całym świecie, którzy w tym tygodniu patrzą na Jerozolimę.

Przywódcy Kościołów działali z pełną odpowiedzialnością i od początku wojny stosowali się do wszystkich narzuconych ograniczeń: odwołano zgromadzenia publiczne, zakazano uczestnictwa w nabożeństwach, a także podjęto działania mające na celu transmitowanie uroczystości setkom milionów wiernych na całym świecie, którzy w tych dniach Wielkanocy kierują swe oczy ku Jerozolimie i Bazylice Grobu Pańskiego.

Uniemożliwienie wstępu kardynałowi i kustoszowi, którzy ponoszą najwyższą odpowiedzialność kościelną za Kościół katolicki i Miejsca Święte, jest środkiem ewidentnie nierozsądnym i rażąco nieproporcjonalnym.

Ta pochopna i błędna decyzja, oparta na niewłaściwych przesłankach, stanowi skrajne odejście od podstawowych zasad rozsądku, wolności wyznania i poszanowania status quo.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy i Kustodia Ziemi Świętej wyrażają głęboki smutek wiernym chrześcijańskim w Ziemi Świętej i na całym świecie, że modlitwa w jednym z najświętszych dni w kalendarzu chrześcijańskim została uniemożliwiona.

http://nczas.info/2026/03/29/zydzi-zatrzymali-patriarche-po-raz-pierwszy-od-wiekow-nie-bedzie-mszy-swietej-przy-grobie-panskim-w-jerozolimie/

#zydzi #jerozolima #katolicy

10

Izrael zabił dwoje libańskich dziennikarzy [+VIDEO]kresy.pl

Izraelskie wojsko uderzyło na samochód oznaczony jako przewożony pracowników mediów. Zginęła w nim dziennikarka Al Mayadeen Fatima Ftouni wraz z bratem.

http://x.com/MayadeenEnglish/status/2037863061470490884

W samochodzie znajdował się jeszcze Ali Szoejb pracujący dla redakcji Al Manar, który również poniósł śmierć. Według redakcji Al Mayadeen Ftouni wykonywała swoje obowiązki zawodowe, gdy jej samochód został trafiony przez rakietę. Łącznie Izraelczycy mieli wystrzelić w pojazd cztery pociski. Z tego powodu zginął jeden z ratowników medycznych, z karetki jaka przybyła na miejsce po pierwszym uderzeniu. Al Mayadeen opublikowała nagranie trafienia jednej z rakiet.

Redakcja libańskiej telewizji przypomniała, że Ftouni, mimo młodego wieku, współpracowała z jej redakcją od długiego czasu. Początkowo pracowała w studiu, by następnie podjąć się zadania reporterki pracującej w terenie, także niebezpiecznych warunkach po wybuchu wojny w Strefie Gazy, gdy także Liban stał się celem izraelskich działań zbrojnych.

Ftouni jest piątym pracownikiem Al Mayadeen, który zginął z rąk izraelskich sił zbrojnych od października 2023 roku. Redakcja twierdzi, że poruszała się wraz bratem i drugim dziennikarzem oznaczonym samochodem.

Tragedia jest tym większa, że wcześniej w marcu w izraelskim ataku na dom w Toul zginął wuj Fatimy i jego rodzina. Ftouni pracowała właśnie na miejscu, będąc świadkiem zdarzenia, podała Al Mayadeen.

Al Szoejb był z kolei wieloletnim pracownikiem Al Manar wykonującym reportaże z terenu. Pracę dziennikarską rozpoczął jeszcze w 1992 roku, relacjonując kolejne izraelskie interwencje zbrojne w swoim kraju.

Rozpoczęcie 28 lutego przez Izrael ataków na Iran, uruchomił zbrojną odpowiedź sprzymierzonego z Teheranem Hezbollahu. To spowodowało masowe bombardowania terytorium Libanu przez Izraelczyków oraz ich rajdy lądowe.

Działania Izraelczyków spowodowały już, według danych ze środy, śmierć co najmniej 1072 obywateli Libanu a rany odniosło ponad 2966 z nich. Izraelskie ataki spowodowały już ucieczkę z domów ponad milion Libańczyków.

Hezbollah jest sprzymierzony z Teheranem. Powstał na początku lat 80 XX wieku z pomocą irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Jest ważnym aktorem libańskiego życia politycznego reprezentującą liczną, na południu Libanu będącą w większości, ludność szyicką.

18 marca rzecznik sił zbrojnych Izraela ogłosił, że będą on niszczyć wszystkie mosty przez rzekę Litanii, co jest realizowane. W poniedziałek dwukrotnie bombardowany był most obok Kasmiji. Łączy on największe miasto południa Libanu – Tyr z resztą kraju.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/izrael-zabil-dwoje-libanskich-dziennikarzy-video/

#zydzi #liban #dziennikarstwo #ludobojstwo

15

Siły zbrojne Izraela uderzyły w sobotę między innymi w kluczową instalację wodną w irańskiej miejscowości Haftgel i dwie uczelnie. To są cele cywilne, i w świetle prawa międzynarodowego atak na nie jest zbrodnią wojenną.

W ostatnich dniach Izrael bombarduje także Teheran uderzając m.in. w zwykłe budynki mieszkalne, wybierane losowo. Jest to zbrodniczy scenariusz, który „przećwiczyli” wcześniej w Strefie Gazy i Libanie.

http://nczas.info/2026/03/29/kolejne-zbrodnie-wojenne-izraela-noca-iran-odpowiedzial-zmasowanymi-atakami-minal-pierwszy-miesiac-wojny/

#zbrodniewojenne #zydzi #iran

19

Sumliński tłumaczy dlaczego Trump jest zakładnikiem żydów.

Trzeba wysłuchać do końca.

http://www.facebook.com/reel/1442047994233929

#trump #zydzi

7

Izrael Kac: zasada jest jasna: tam gdzie jest terror i rakiety nie będzie mieszkańców, będzie armia izraelskakresy.pl

Minister obrony Izraela Israel Kac ogłosił, że mieszkańcy południowego Libanu nie wrócą do swoich domów. Wojsko ma przejąć kontrolę nad terenami na południe od rzeki Litani.

We wtorek minister obrony Izraela Israel Kac zapowiedział utworzenie „strefy bezpieczeństwa” w południowym Libanie. Jak oświadczył, tereny na południe od rzeki Litani zostaną zajęte przez armię izraelską, a mieszkańcy, którzy opuścili swoje domy, nie będą mogli tam powrócić.

Deklaracja padła podczas narady z udziałem szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela. Kac wskazał, że decyzja ma związek z działaniami przeciwko bojówkom Hezbollahu oraz zapewnieniem bezpieczeństwa północnej części Izraela.

„Setki tysięcy mieszkańców południowego Libanu, którzy ewakuowali się na północ, nie powrócą na południe od rzeki Litani, dopóki nie zostanie zagwarantowane bezpieczeństwo mieszkańców północy Izraela” – powiedział minister. Dodał również: „Zasada jest jasna. Tam, gdzie jest terror i rakiety, nie będzie domów ani mieszkańców, będą tam siły Izraela”.

W ostatnich dniach izraelskie siły przeprowadziły naloty na infrastrukturę w południowym Libanie, w tym na mosty na rzece Litani. Według dostępnych informacji zniszczono m.in. most Qasmiyeh, który stanowił jedno z głównych połączeń komunikacyjnych regionu z resztą kraju. Kontrola lub zniszczenie przepraw ogranicza możliwość przemieszczania się między południem a pozostałą częścią Libanu.

Wcześniej izraelskie władze zapowiadały także przyspieszenie wyburzania zabudowy w miejscowościach położonych na linii frontu. Decyzja ta miała zostać podjęta wspólnie przez ministra obrony i premiera Benjamina Netanjahu.

Na działania Izraela zareagowały władze Libanu. Prezydent Joseph Aoun ostrzegł, że Izrael „zamierza utworzyć w południowym Libanie strefę buforową, de facto okupować te terytoria, a następnie kontynuować ekspansję w głąb kraju”. Naloty na mosty określił jako „rażące naruszenie suwerenności Libanu”, a planowane działania jako „politykę zbiorowego karania cywilów”.

Według danych libańskiego ministerstwa zdrowia ponad milion osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku nalotów, co stanowi znaczną część ludności kraju. Od 3 marca w Libanie zginęło ponad tysiąc osób, w tym co najmniej 118 dzieci.

http://kresy.pl/wydarzenia/izrael-kac-zasada-jest-jasna-tam-gdzie-jest-terror-i-rakiety-nie-bedzie-mieszkancow-bedzie-armia-izraelska/

#zydzi #ludobojstwo

17