Iran postawił dwa warunki otwarcia cieśniny kluczowej dla światowego handlu surowcami energetycznymikresy.pl

Cieśnina Ormuz nie zostanie ponownie otwarta, dopóki zawieszenie broni w Libanie nie zostanie należycie wdrożone, a USA nie zawieszą sankcji na handel irańską ropą.

Powołując się na źródło bliskie delegacji Iranu, która przebywa właśnie w Szwajcarii na negocjacjach z Amerykanami, irańska agencja Tasnim poinformowała, że ​​Cieśnina Ormuz pozostania zamknięta do czasu spełnienia tych dwóch warunków, które znajdują się w memorandum parafowanym w poniedziałek przez prezydentów dwóch skonfliktowanych państw.

„W świetle rażącego naruszenia przez Stany Zjednoczone swoich zobowiązań i naruszenia postanowień Artykułu Pierwszego memorandum o porozumieniu w sprawie zakończenia wojny oraz w odpowiedzi na trwające i ciągłe naruszanie zawieszenia broni przez twór izraelski w południowym Libanie, ciągłe brutalne zabijanie i przymusowe przesiedlenia narodu libańskiego oraz brak wycofania się z południowego Libanu, niniejszym ogłasza się, że Cieśnina Ormuz zostanie zamknięta dla żeglugi morskiej” – oświadczenie władz Teheranu przytoczył portal libańskiej telewizji Al Mayadeen.

Z powodu naruszania jego warunków przez państwo syjonistyczne, Irańczycy wstrzymali początkowo procedowanie porozumienia rozejmowego i ponownie zablokowali w sobotę ważną dla światowej gospodarki Cieśninę Ormuz.

Stało się to w kontekście zeszłotygodniowych słów Donalda Trumpa, który powiedział Trump, że światu brakuje czterech tygodni do wyczerpania zapasów rafinowanej ropy naftowej i dodał, że gdyby nie zgodził się w toku negocjacji na zniesienie blokady irańskich portów naftowych nałożonej przez USA, doszłoby do ogólnoświatowej recesji.

W poniedziałek Departament Energii USA ujawnił informacje o znaczącym uszczupleniu amerykańskich rezerw ropy. Zapasy zlokalizowane w Luizjanie i Teksasie, spadły do ​​najniższego poziomu od 1983 roku.

W Libanie od piątku trwają nasilone bombardowania ze strony Izraela i lądowe ataki na stanowiska Hezbollahu na wzgórzu Ali Tahir. Teheran przez cały okres wojny jest nieustępliwy w sprawie całkowitego wycofania się Izraelczyków z Libanu, gdzie okupują pograniczny pas ziemi arabskiego państwa o szerokości do 10 km.

Mimo zastrzeżeń delegacja negocjacyjne Iranu na wysokim szczeblu przybyła w niedzielę do Szwajcarii, by kontynuować z Amerykanami rozmowy o wdrożeniu warunków zawartych w memorandum rozejmowym.

Przed rozpoczętą przez USA i Izrael wojną przez Ormuz przepływało ponad 20 proc. handlu morskiego ropą naftową i podobna proprcja światowego obrotu gazem LNG.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/iran-postawil-dwa-warunki-otwarcia-ciesniny-kluczowej-dla-swiatowego-handlu-surowcami-energetycznymi/

#ormuz #iran #usa #zydzi #liban

8

Amerykańskie rezerwy ropy wysychają w czasie, gdy Iran zamyka Ormuzkresy.pl

Według danych z bieżącego tygodnia strategiczne rezerwy ropy Stanów Zjednoczonych są najniższe 43 lat, co wobec blokady jednego z kluczowych morskich szlaków ich dostaw może przyczynić się do radykalnego wzrostu cen paliw.

Rezerwy ropy naftowej USA, zlokalizowane w Luizjanie i Teksasie, spadły do ​​najniższego poziomu od 1983 roku, jak wynika z danych Departamentu Energii opublikowanych w poniedziałek, które przytoczył portal NBC News. Zapasy w drugim kluczowym centrum naftowym w Cushing w Oklahomie spadły do ​​zaledwie 20 milionów baryłek, według danych opublikowanych w środę przez Agencję Informacji Energetycznej (EIA). Rory Johnston z firmy badawczej Commodity Context określił tę sytuację mianem “napięcia operacyjnego”.

„Bez natychmiastowej poprawy na horyzoncie” jest to „niepokojący punkt presji” na sytuację rynkową – ocenił Johnston. „Prawdziwe pytanie brzmi: jak długo jeszcze te środki będą w stanie w jakiś sposób zmniejszyć ryzyko” – powiedział w piątek Bloombergowi prezes koncernu naftowego Chevron, Mike Wirth.

Cytujący go portal NBC News podkreśla, że choć USA same są wydobywcą ropy naftowej, a amerykańskie rafinerie mimo blokady Cieśniny Ormuz mogły na bieżącą przetwarzać rodzimy surowiec, to jednak w zglobalizowanej gospodarce brak ropy z regionu Zatoki Perskiej powoduje wzrost jej cen na wszystkich rynkach, w tym amerykańskim. Administracja Donalda Trumpa próbowała walczyć z tym trendem uwalniając na nie właśnie zasoby rezerwy z amerykańskiej rezerwy strategicznej. Stąd opustoszenie cystern.

W drugim tygodniu czerwca komercyjne zapasy ropy naftowej spadły o 8,3 miliona baryłek, a ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej ubyło kolejne 8,9 miliona baryłek. Był to dziesiąty z rzędu tydzień spadku rezerw USA.

Właśnie pojawił się nowy czynnik presji na wzrost ceny. W niedzielę prezydent Donald Trump i Iran ogłosili uzgodnienie memorandum rozejmowego, a w poniedziałek zostało ono parafowane przez Trumpa oraz irańskiego prezydenta Masuda Pezeszkiana i statki zaczęły przepływać przez strategiczną cieśninę, przez którą przed wybuchem wojny przepływało ponad 20 proc. światowego handlu ropą naftową.

Jednak w sobotę Iran ogłosił wznowienie blokady Ormuzu w związku z łamaniem memorandum przez Izrael ponawiający zbrojne ataki na Liban, który także powinien być objęty rozejmem.

Ogłoszenie porozumienia rozejmowego wywołało natychmiastowe spadki cen na światowych giełdach. Spadły również ceny benzyny detalicznej w USA. W połowie tygodnia średnia krajowa cena za galon benzyny bezołowiowej wynosiła nieco ponad 4 dolary, czyli o ponad 50 centów mniej niż w szczycie, podały NBC News. Ceny ropy naftowej jednak wzrosły już w środę o 1 proc. po opublikowaniu danych o niskich zapasach ropy w USA.

http://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/amerykanskie-rezerwy-ropy-wysychaja-w-czasie-gdy-iran-zamyka-ormuz/

#usa #iran #liban #zydzi #ropanaftowa

5

WYJAŚNIŁ SIĘ KONFLIKT TRUMP I MELONI - Włochy odmawiają udziału w PURL. Rzym nie będzie kupował amerykańskiej broni dla Ukrainykresy.pl

Włochy nie przystąpią do natowskiego mechanizmu PURL, w ramach którego sojusznicy finansują zakup amerykańskiej broni dla Ukrainy – poinformował włoski minister obrony Guido Crosetto. Polityk zapewnił, że Rzym od początku odrzucał udział w tym programie.

W środę w Izbie Deputowanych minister obrony Włoch Guido Crosetto poinformował, że Rzym nie dołączy do inicjatywy PURL, czyli Prioritised Ukraine Requirements List. Mechanizm przewiduje zakup amerykańskiego uzbrojenia dla Ukrainy przez europejskich członków NATO.

Crosetto odpowiadał na pytania posłów dotyczące jego niedawnego spotkania w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem obrony Pete’em Hegsethem. Sprawa dotyczyła ewentualnych zobowiązań, jakie mogły zostać podjęte przez Włochy w związku z programem PURL.

„Nie podjąłem żadnego zobowiązania w Waszyngtonie. Minister obrony nie podejmuje żadnych zobowiązań; robią to rządy, ewentualnie parlamenty. W sprawie PURL od początku mówiliśmy «nie» i odpowiedź nadal brzmi «nie»” — zapewniał w Izbie Deputowanych Crosetto.

Program PURL i zakupy broni w USA

PURL to mechanizm NATO, który koncentruje się przede wszystkim na amerykańskich systemach uzbrojenia. Ukraina może je otrzymać pod warunkiem, że europejscy sojusznicy sfinansują ich zakup.

Decyzja Włoch w sprawie PURL wpisuje się w szerszą ostrożność rządu Giorgii Meloni wobec nowych europejskich i transatlantyckich narzędzi finansowania wydatków obronnych. Rzym zasygnalizował również, że raczej nie skorzysta z unijnego mechanizmu NEC, który pozwala wyłączać część inwestycji obronnych z obliczeń deficytu.

Premier Giorgia Meloni zapowiedziała, że Włochy mogą nie przystąpić również do programu SAFE. Argumentowała, że rząd musi priorytetowo potraktować obniżenie kosztów utrzymania, zwłaszcza rachunków za energię i paliwo, przed wyborami zaplanowanymi na przyszły rok.

Włochy nie chcą znacznego zwiększenia zbrojeń

Według doniesień Włochy poinformowały NATO, że poprą dążenie sojuszników do zwiększenia wydatków na obronność do 5 proc. PKB. Z tej kwoty 3,5 proc. miałoby zostać przeznaczone na uzbrojenie, a 1,5 proc. na bezpieczeństwo wewnętrzne.

Meloni zapowiedziała, że na szczycie NATO w Ankarze w lipcu ogłosi wzrost włoskich wydatków obronnych w tym roku do 2,8 proc. PKB.

Tak ujęte wydatki mają stanowić część dodatkowych 1,5 proc. przewidzianych przez NATO na obszary związane z bezpieczeństwem wewnętrznym i odpornością państwa.

Inni sojusznicy zwiększają pomoc dla Ukrainy

Odmowa udziału Włoch w PURL następuje w czasie, gdy inni sojusznicy zapowiadają kolejne pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy. 18 czerwca sojusznicy Ukrainy zapowiedzieli w Brukseli pakiet o wartości 1 miliarda dolarów na zakup amerykańskiego uzbrojenia w ramach mechanizmu PURL.

Wcześniej rząd Holandii zadeklarował 500 mln euro na nową pomoc wojskową, obejmującą drony i sprzęt obrony powietrznej.

Niemcy mają przeznaczyć 400 mln dolarów na zakup amunicji obrony powietrznej dla Ukrainy oraz kolejne 200 mln dolarów na pociski przechwytujące PAC-3 w ramach inicjatyw zamówień wspieranych przez NATO.

Wielka Brytania ogłosiła pakiet pomocy wojskowej o wartości 752 mln funtów, czyli 996 mln dolarów. Ma on obejmować 150 tys. dronów, ponad 350 pocisków obrony powietrznej i systemy radarowe.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wlochy-odmawiaja-udzialu-w-purl-rzym-nie-bedzie-kupowal-amerykanskiej-broni-dla-ukrainy/

#ukraina #wlochy #usa

7

Trump o Meloni.

„Teraz, po tym, jak USA zbrojnie pokonały Iran, chce się znów zaprzyjaźnić, by podreperować swoje wyniki. Nie, dzięki” — napisał Trump o premier Włoch.
"

LOL Pokonali Iran

#iran #trump #usa #wlochy

8

Iran ponownie zamknął całkowicie Cieśninę Ormuz. Wszystko przez Izraelnczas.info

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) powiadomił w sobotę, ze cieśnina Ormuz jest teraz zamknięta dla wszystkich statków. Strażnicy ostrzegli także jednostki przebywające na morzu, aby nie zbliżały się do cieśniny, ponieważ może być to dla nich niebezpieczne.

W cytowanym przez agencję Reutera oświadczeniu Marynarki Wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej napisano, że decyzja o zamknięciu cieśniny jest efektem naruszenia przez Izrael zawieszenia broni w Libanie, które zostało zapisane w 14-punktowym wstępnym porozumieniu zawartym przez USA i Iran wcześniej w tym tygodniu.

Wcześniej informację o zamknięciu cieśniny Ormuz podała agencja Mehr, powołując się na irański Sztab Generalny.

http://nczas.info/2026/06/20/iran-ponownie-zamknal-calkowicie-ciesnine-ormuz-wszystko-przez-izrael/

#iran #zydzi #usa #ormuz

10

Media: USA potrzebują dodatkowych 80 mld dolarów na pokrycie kosztów wojny z Iranemkresy.pl

Pentagon poinformował, że już latem może zabraknąć środków na kontynuowanie operacji wojskowych, jeśli Kongres nie uchwali nowej ustawy o wydatkach wojennych. Departament Obrony USA zabiega o dodatkowe 80 mld dolarów na pokrycie kosztów wojny z Iranem i innych zobowiązań – pisze „Wall Street Journal” powołując się na wewnętrzne źródła.

Departament Obrony USA potrzebuje 80 miliardów dolarów na pokrycie kosztów wojny z Iranem, a także innych rachunków niezwiązanych z wojną, powiedział w tym tygodniu parlamentarzystom w rozmowach telefonicznych zastępca sekretarza obrony Stephen Feinberg, poinformował w czwartek „Wall Street Journal”, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Część pieniędzy miałaby zostać przeznaczona na operacje okrętowe, wynagrodzenia personelu i amunicję. Urzędnicy Pentagonu ostrzegali ustawodawców, że bez nowej ustawy o wydatkach wojennych już latem może zabraknąć środków na dalsze operacje.

Według dziennika siły zbrojne mogłyby w takiej sytuacji zostać zmuszone do ograniczenia ćwiczeń i innych priorytetów. Wydatki obciąża zarówno wojna z Iranem, jak i rozmieszczenie wojsk wzdłuż południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Wcześniejsze szacunki kosztów wojny

Politycy w obu izbach Kongresu od dłuższego czasu wzywali Pentagon do przedstawienia kosztów wojny z Iranem oraz formalnego wniosku o zmianę budżetu. Taki wniosek nie został dotąd zgłoszony.

Na początku wojny pojawiały się doniesienia, między innymi w „Washington Post”, że Pentagon może zwrócić się do Kongresu o dodatkowe 200 mld dolarów. Jules Hurst, główny urzędnik Pentagonu odpowiedzialny za finanse resortu, mówił w maju w Kongresie, że koszty wojny z Iranem wynosiły wówczas 29 mld dolarów.

Reuters podał, że w kwietniu przedstawiciel Pentagonu oceniał koszt wojny na około 25 mld dolarów.

Szerszy pakiet dla Pentagonu i wydatków cywilnych

Pełny wniosek uzupełniający może zostać przesłany do ustawodawców w najbliższych dniach. Według „Wall Street Journal” ma obejmować nie tylko środki dla Pentagonu, ale także pieniądze na cele niezwiązane z obronnością, w tym pomoc dla rolnictwa i łagodzenie skutków klęsk żywiołowych.

Russell Vought, dyrektor do spraw budżetu Białego Domu, zeznał w kwietniu przed Komisją Budżetową Izby Reprezentantów, że nie dysponuje żadnymi szacunkami kosztów wojny. Jednocześnie bronił wniosku Trumpa o roczny budżet wojskowy w wysokości 1,5 bln dolarów.

Straty wojenne USA

Według majowego raportu Congressional Research Service straty USA podczas wojny z Iranem były poważniejsze, niż pierwotnie podawano. Amerykanie stracili m.in. 24 drony MQ-9 Reaper, z których każdy kosztuje około 30 mln dolarów. Straty objęły także myśliwce, tankowce powietrzne i śmigłowiec ratowniczy, a koszt działań militarnych oszacowano na 29 mld dolarów.

W segmencie lotnictwa załogowego straty objęły cztery myśliwce F-15E Strike Eagle, jeden F-35A Lightning II oraz jeden A-10 Thunderbolt II. Trzy F-15E zostały zestrzelone ogniem własnych wojsk nad Kuwejtem. Jeden F-35A został uszkodzony przez irański ogień z ziemi.

Część strat była związana z operacją poszukiwawczo-ratunkową po zestrzeleniu F-15E nad Iranem w kwietniu. W jej trakcie Stany Zjednoczone straciły A-10 Thunderbolt II oraz dwa samoloty MC-130J Commando II, które zostały celowo zniszczone na ziemi w Iranie. Śmigłowiec ratownictwa bojowego HH-60W Jolly Green II został uszkodzony w wyniku ostrzału z broni ręcznej.

Na początku wojny tankowiec KC-135, lecący w przyjaznej przestrzeni powietrznej nad Irakiem, rozbił się, a w katastrofie zginęło sześciu członków załogi. Według doniesień drugi tankowiec również uczestniczył w zdarzeniu i musiał awaryjnie lądować.

Straty objęły także komponent wsparcia. Pięć tankowców KC-135 zaparkowanych w bazie lotniczej Prince Sultan w Arabii Saudyjskiej zostało uszkodzonych podczas irańskiego ataku rakietowego i dronowego. Na niezabezpieczonym pasie kołowania tej samej bazy uszkodzony został samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry. Utracono również jeden bezzałogowy MQ-4C Triton, który rozbił się w wyniku wypadku.

W wyniku prowadzenia działań wojennych Amerykanie wyczerpali znaczne zasoby najbardziej zaawansowanych rakietowych pocisków precyzyjnych i amunicji antyrakietowej.

Iran zaatakował również amerykańskie systemy obrony powietrznej i łączności satelitarnej. Największą część strat przyniósł atak na radar amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD w bazie lotniczej w Jordanii. System radarowy AN/TPY-2 kosztuje około 485 mln dolarów i należy do kluczowych elementów służących do przechwytywania pocisków balistycznych dalekiego zasięgu.

W Katarze uszkodzony został radar AN/FPS-132. Była to instalacja stacjonarna, odmienna od mobilnego systemu THAAD. System wart 1,1 mld dol. pełni rolę radaru wczesnego ostrzegania przeznaczonego do wykrywania zagrożeń dalekiego zasięgu.

1 marca jeden Shahed zniszczył wartą 300 mln dol. stację radarową AN/TPS-59 w Bahrajnie. Dodatkowe szkody w budynkach, obiektach i innej infrastrukturze na terenach amerykańskich baz oraz baz używanych przez siły USA w regionie oszacowano na 310 mln dolarów.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/media-usa-potrzebuja-dodatkowych-80-mld-dolarow-na-pokrycie-kosztow-wojny-z-iranem/

#usa #iran #pieniadze #uzbrojenie

10

Chiny przełamały embargo na chipy? USA obawiają się, że Pekin mógł zdobyć kluczową maszynę ASMLkresy.pl

Waszyngton miał przekazać holenderskiemu koncernowi ASML obawy, że jedna z jego najbardziej zaawansowanych maszyn do produkcji chipów mogła trafić do Chin. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, byłby to poważny cios w zachodni system kontroli eksportu technologii półprzewodnikowych.

Jak podał Bloomberg, chodzi o system litografii EUV, czyli urządzenie uznawane za kluczowe dla wytwarzania najbardziej zaawansowanych chipów.

Według Bloomberga sprawę miał poruszyć sekretarz handlu USA Howard Lutnick podczas spotkań z kierownictwem ASML. Amerykańska administracja obawia się, że maszyna mogła znaleźć się w Chinach z naruszeniem ograniczeń eksportowych, których celem jest utrudnianie Pekinowi dostępu do technologii potrzebnych do produkcji najnowocześniejszych półprzewodników.

Koncern ASML oświadczył, że nigdy nie wysłał do Chin maszyny EUV ani komponentów specjalnie zaprojektowanych dla takich systemów. Holenderska firma podkreśla, że przestrzega obowiązujących przepisów eksportowych. Według relacji Bloomberga, ASML przekazał w Waszyngtonie dokumenty, z których wynika, że nie ma dowodów na działanie któregokolwiek z jego systemów EUV w Chinach.

Maszyny EUV, czyli wykorzystujące litografię w skrajnym ultrafiolecie, należą do najważniejszych urządzeń w globalnym przemyśle półprzewodników. ASML podkreśla, że technologia ta umożliwia produkcję układów z coraz większą liczbą coraz mniejszych tranzystorów, co przekłada się na większą moc, szybkość i efektywność energetyczną chipów wykorzystywanych m.in. w sztucznej inteligencji, elektronice użytkowej i nowoczesnych systemach przemysłowych.

Ewentualne znalezienie się takiego urządzenia w Chinach miałoby znaczenie wykraczające poza pojedynczy incydent handlowy. Oznaczałoby, że Pekin mógł uzyskać dostęp do jednego z najważniejszych wąskich gardeł w zachodnim systemie kontroli technologii półprzewodnikowych.

Czytaj też: Holenderski wywiad uznał Chiny za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa gospodarczego

Jak wskazuje Reuters, systemy EUV są objęte restrykcjami, a dotychczasowe regulacje, koordynowane przez USA i egzekwowane przez Holandię, blokują sprzedaż najbardziej zaawansowanych narzędzi Chinom.

Nie oznaczałoby to jednak automatycznie, że Chiny natychmiast rozpoczną masową produkcję najnowocześniejszych chipów. Maszyny EUV są ogromne, bardzo skomplikowane i wymagają stałego wsparcia technicznego producenta. Według Reutersa pojedynczy system waży około 180 ton. Samo posiadanie takiego urządzenia nie usuwa więc problemu dostępu do serwisu, części, specjalistycznych materiałów, masek litograficznych, oprogramowania oraz know-how potrzebnego do produkcji na skalę przemysłową.

Gdyby jednak podejrzenia USA się potwierdziły, byłby to poważny sygnał, że system zachodnich kontroli eksportowych ma luki. Dla Waszyngtonu oznaczałoby to zapewne presję na dalsze zaostrzenie zasad wobec ASML, Holandii i innych państw posiadających kluczowe technologie dla przemysłu chipów. Dla Chin byłby to potencjalny impuls do przyspieszenia własnego programu półprzewodnikowego, zwłaszcza w obszarach związanych ze sztuczną inteligencją, centrami danych i zastosowaniami wojskowymi.

Sprawa pojawia się w momencie, gdy USA próbują wymusić większą spójność kontroli eksportowych wśród sojuszników. Waszyngton od lat naciska na Holandię i Japonię, by ograniczały sprzedaż sprzętu do produkcji chipów do Chin, argumentując, że technologie te mogą wzmacniać chiński potencjał militarny i sztucznej inteligencji.

W tle pozostaje szerszy problem skuteczności amerykańskiej strategii technologicznej wobec Pekinu. Chiny już wcześniej próbowały obchodzić ograniczenia przez gromadzenie starszych maszyn, rozwój krajowych zamienników oraz rekrutowanie specjalistów z zagranicznych firm.

Dotychczasowe chińskie osiągnięcia w produkcji chipów 7 nm opierały się w dużej mierze na starszych maszynach DUV ASML zgromadzonych przed wejściem w życie ograniczeń eksportowych.

Na razie nie potwierdzono, że system EUV ASML rzeczywiście działa w Chinach. Holenderski koncern stanowczo temu zaprzecza. Nie oznaczałoby to automatycznie, że Chiny natychmiast dogonią Zachód w produkcji najnowocześniejszych chipów. Byłby to jednak poważny wyłom w embargu i ważny sukces Pekinu w wojnie o półprzewodniki, ponieważ EUV pozostaje jednym z kluczowych narzędzi potrzebnych do produkcji najbardziej zaawansowanych układów scalonych.

http://kresy.pl/wydarzenia/usa-obawiaja-sie-ze-chiny-mogly-zdobyc-topowa-maszyne-asml-to-bylby-wylom-w-zachodnim-embargu-i-sukces-pekinu-w-wojnie-o-chipy/

#polprzewodniki #elektronika #chiny #usa #holandia #technologia

9

Można podziękować żydom - Rozmowy USA–Iran w Szwajcarii odwołane. Vance nie poleciał na spotkanie z irańskimi negocjatoramikresy.pl

Planowane na piątek rozmowy Stanów Zjednoczonych i Iranu w ośrodku Bürgenstock w Szwajcarii nie odbędą się — przekazało szwajcarskie MSZ. Strony miały rozpocząć rozmowy związane z wdrażaniem porozumienia.

Według Reutersa spotkanie miało odbyć się w górskim kurorcie Bürgenstock. Strony miały rozpocząć rozmowy dotyczące wdrażania porozumienia zawartego między Teheranem i Waszyngtonem, którego celem jest zakończenie wojny.

Informacja o odwołaniu rozmów pojawiła się po tym, jak rzecznik Białego Domu przekazał, że wiceprezydent USA JD Vance wycofał się z planowanej podróży do Szwajcarii. Vance miał spotkać się tam w piątek z irańskimi negocjatorami.

Associated Press podała, że zespół wiceprezydenta był gotowy do wylotu, ale podróż została opóźniona. Biały Dom wskazał na trudności logistyczne związane z negocjacjami.

Według AP komunikat Białego Domu pojawił się po doniesieniach panarabskiej stacji Al-Mayadeen, powiązanej politycznie z libańskim Hezbollahem. Stacja podała, że Iran opóźnia wysłanie delegacji do Szwajcarii z powodu trwającej izraelskiej kampanii wojskowej w Libanie.

Vance w ostatnich dniach stał się jedną z głównych twarzy polityki administracji Donalda Trumpa wobec Iranu. W czwartek wystąpił w Białym Domu, broniąc wstępnego porozumienia, które przedłuża rozejm o 60 dni i otwiera drogę do dalszych negocjacji.

„W miarę jak będą zwiększać swoje dobre zachowanie, my możemy zwiększać ulgę gospodarczą. Jeśli ograniczą swoje dobre zachowanie, możemy ją wyłączyć” — powiedział Vance.

Wiceprezydent USA przyznał wcześniej, że nie jest pewien terminu swojej podróży do Szwajcarii i że rozmowy mogą nie rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu. Formalne odłożenie wyjazdu dodatkowo zwiększyło niepewność wokół dalszych kroków dyplomatycznych.

Według AP opóźnienie podróży Vance’a nastąpiło po tym, jak Stany Zjednoczone poinformowały o zniesieniu blokady, co pozwoliło tankowcom ponownie swobodnie przepływać przez Cieśninę Ormuz. Jednocześnie porozumienie spotkało się z krytyką części polityków w USA, w tym niektórych republikanów w Kongresie, którzy uważają, że Waszyngton zbyt daleko ustąpił Iranowi w sprawie złagodzenia sankcji i ewentualnego funduszu odbudowy.

Tłem sprawy jest 14-punktowe memorandum rozejmowe podpisane przez prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Iranu Masuda Pezeszkiana. Dokument ma zakończyć działania zbrojne i otworzyć drogę do dalszych rozmów. Ostateczne porozumienie ma zostać wypracowane w ciągu 60 dni od podpisania memorandum.

Memorandum przewiduje m.in. zakończenie działań zbrojnych na wszystkich frontach, w tym w Libanie, poszanowanie suwerenności obu stron, zakończenie amerykańskiej blokady morskiej Iranu, odblokowanie Cieśniny Ormuz oraz stopniowe znoszenie sankcji wobec Teheranu. Iran zadeklarował, że nie będzie produkował broni jądrowej ani rozwijał programu nuklearnego.

Porozumieniu sprzeciwia się Izrael. Premier Binjamin Netanjahu przekazał Donaldowi Trumpowi, że Izrael nie uważa się za związany zapisami dotyczącymi zakończenia działań wojskowych w Libanie. Największy sprzeciw władz izraelskich budzi właśnie punkt dotyczący Libanu, gdzie izraelskie wojska nadal prowadzą działania.

Po zawarciu porozumienia część dużych armatorów zaczęła ponownie przeprowadzać statki przez Cieśninę Ormuz. Według Lloyd’s List Intelligence, cytowanej przez Associated Press, duże jednostki zaczęły wracać na ten szlak po raz pierwszy od 110 dni. Żegluga nie wróciła jednak jeszcze do poziomu sprzed wojny.

http://kresy.pl/wydarzenia/rozmowy-usa-iran-w-szwajcarii-odwolane-vance-nie-polecial-na-spotkanie-z-iranskimi-negocjatorami/

#zydzi #rak #iran #liban #usa

8

Netanjahu przekazał Trumpowi, że Izrael nie czuje się związany umową USA z Iranemkresy.pl

USA i Iran podpisały14-punktowe memorandum, które ma zakończyć działania zbrojne i otworzyć drogę do dalszych negocjacji. Największy sprzeciw Izraela budzi zapis dotyczący Libanu, gdzie izraelskie wojska prowadzą działania przeciwko Hezbollahowi.

Po środowym podpisaniu przez USA i Iran memorandum premier Izraela Binjamin Netanjahu przekazał Donaldowi Trumpowi, że Izrael nie uważa się za związany zapisami umowy dotyczącymi zakończenia działań wojskowych w Libanie.

Jak podało CNN, powołując się na izraelskie źródła, Netanjahu zamierza wpłynąć na ostateczny kształt porozumienia zawartego między Stanami Zjednoczonymi i Iranem. Izraelski premier ma wykorzystywać do tego celu zaprzyjaźnionych senatorów oraz postaci prawicowych mediów.

Wśród nich wskazano pro-izraelskiego podcastera Marka Levina, który już w środę krytykował porozumienie Teheranu i Waszyngtonu. „Nie ma sensu” — mówił Mark Levin o umowie. Fundusz odbudowy Iranu nazwał natomiast „tajnym”.

Izrael chce zachować swobodę działania w Libanie

W czasie rozmów między Iranem i Stanami Zjednoczonymi Netanjahu pozostawał sceptyczny wobec intencji władz w Teheranie. Nie zmienił stanowiska także po podpisaniu memorandum.

Premier Izraela uważa, że Iran nie zrealizuje w praktyce punktu dotyczącego całkowitej rezygnacji ze swoich nuklearnych ambicji. Sprzeciwia się również zakończeniu działań izraelskich wojsk w Libanie.

Netanjahu przekazał Trumpowi, że Izrael nie czuje się zobowiązany do przestrzegania zapisów zawartej umowy. Szczególne znaczenie ma punkt dotyczący północnego sąsiada Izraela, ponieważ memorandum przewiduje zakończenie działań zbrojnych na wszystkich frontach, w tym w Libanie.

14 punktów umowy USA z Iranem

Umowa przewiduje zakończenie działań zbrojnych na wszystkich frontach, w tym również w Libanie. Waszyngton i Teheran zobowiązują się także do poszanowania swojej suwerenności.

USA mają zakończyć blokadę morską nałożoną na Iran. Iran ma natomiast odblokować cieśninę Ormuz.

Amerykanie zobowiązali się również do stopniowego zniesienia sankcji na Iran. Teheran zadeklarował, że nie będzie produkował broni jądrowej ani rozwijał programu nuklearnego.

Ostateczne porozumienie ma zostać zawarte w ciągu 60 dni od podpisania memorandum, czyli do 16 sierpnia.

Wojna w Libanie trwa

Libańskie media państwowe informowały w środę, w dniu podpisania memorandium, o nowych izraelskich nalotach i ostrzale artyleryjskim w kilku miejscowościach na południu kraju. Libańskie źródła bezpieczeństwa podały również, że Hezbollah przeprowadził dwa ataki dronów na siły izraelskie na południu. Ugrupowanie nie przyznało się publicznie do tych ataków.

16 czerwca minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben-Gwir, skrytykował deklarację prezydenta USA Donalda Trumpa o memorandum rozejmowego z Iranem i oświadczył, że porozumienie nie jest wiążące dla Izraela.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/netanjahu-przekazal-trumpowi-ze-izrael-nie-czuje-sie-zwiazany-umowa-usa-z-iranem/

#zydzi #usa #iran

13

Iran skapitulował!

#iran #usa #izrael

Wobec spełnienia warunków Iranu przez USA dalszy opór nie miał sensu. Opłaty za przepływ przez cieśninę, kontrybucje za zniszczenia, spacyfikowanie Izraela i kupa innych tematów - nic nie zostawili Iranowi aby miał szansę o coś walczyć.

6

Chyba jest już ogólny konsensus, że to nie USA wygrało wojnę z Iranem

Wygrana strona z pewnością nie zobowiązuje się do daleko idących ustępstw i gwarancji utworzenia funduszu o wysokości 300 mld. dolarów na odbudowę przeciwnika.

#iran #usa

10

Ujawniono tekst porozumienia USA z Iranem. Izrael nie będzie zadowolonynczas.info

Telewizja CNN opublikowała w środę pełne 14-punktowe wstępne porozumienie (memorandum of understanding) USA z Iranem. Tekst jest ogólny, nie zawiera szczegółowych zobowiązań ze strony Iranu i przewiduje zniesienie wszystkich sankcji, 300 mld dolarów na odbudowę Iranu oraz wycofanie wojsk USA z regionu.

Jak podała stacja, tekst porozumienia otrzymała od amerykańskiego urzędnika, a jego treść potwierdził dyplomata, który widział go podczas szczytu G7 we Francji, a także dwie inne osoby.

Według amerykańskiego oficjela jest to tekst, pod którym cyfrowo podpisali się w niedzielę prezydent USA Donald Trump i wiceprezydent J.D. Vance oraz przewodniczący irańskiego parlamentu Mohmammad Ghalibaf. Taki sam tekst opublikowały również agencja Bloomberg oraz irańska agencja Tasnim.

Mimo to, rzecznik Białego Domu stwierdził, że tekst nie odzwierciedla faktycznego „memorandum of understanding”.

Zgodnie z wcześniejszymi twierdzeniami urzędników Białego Domu, porozumienie rozpoczyna się od deklaracji USA i Iranu – wraz z sojusznikami – natychmiastowego zawieszenia broni „na wszystkich frontach, w tym w Libanie”. Nie ma natomiast mowy o konieczności wycofania wojsk Izraela z Libanu. Memorandum przewiduje rozpoczęcie 60-dniowych negocjacji na temat ostatecznej umowy pokojowej.

Tekst porozumienia skonstruowany jest tak, że faktyczne negocjacje ruszą dopiero po „otrzymaniu zapewnień dotyczących rozpoczęcia wdrażania Artykułów 4, 5, 10 i 11”. Punkty te przewidują zniesienie amerykańskiej blokady Iranu i podjęcia przez Iran kroków, by w pełni przywrócić żeglugę przez cieśninę Ormuz w ciągu 30 dni, „uwzględniając potrzebę usunięcia przeszkód technicznych i neutralizacji min przez Iran”.

Wbrew twierdzeniom m.in. Vance’a, nie ma tam bezpośredniego wykluczenia pobierania opłat przez Iran. Wbrew doniesieniom irańskich mediów, nie ma wzmianki o tym, że taki system opłat będzie funkcjonował. W punkcie 4. USA zobowiązują się ponadto do wycofania swoich sił z otaczających obszarów w ciągu 30 dni od zawarcia ostatecznego porozumienia.

Artykuły 10 i 11 mówią o natychmiastowym zawieszeniu sankcji USA na sprzedaż irańskiej ropy naftowej i zobowiązaniu USA do odblokowania zamrożonych aktywów Iranu „w miarę postępów negocjacji w sprawie ostatecznego porozumienia”. Iran zgadza się na stworzenie mechanizmu kontroli wdrażania porozumienia, lecz nie ma na ten temat żadnych szczegółów.

Tekst nie zawiera żadnych konkretnych zobowiązań Iranu w sprawie jego programu nuklearnego, poza potwierdzeniem, że Republika Islamska „nigdy nie wyprodukuje broni jądrowej”. Los wzbogaconego uranu ma zostać uregulowany w porozumieniu końcowym, które ma potwierdzić, że Iran nie wytworzy broni jądrowej.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów jest ten dotyczący funduszu na odbudowę Iranu o wartości co najmniej 300 mld dolarów. Zapisy umowy mówią, że USA „zobowiązują się, wraz ze swoimi partnerami regionalnymi, do opracowania kompleksowego planu, uzgodnionego przez obie strony, na rzecz odbudowy i rozwoju gospodarczego Islamskiej Republiki Iranu, zapewniając jednocześnie finansowanie w wysokości co najmniej 300 mld dolarów”. To zdaje się podważać twierdzenia m.in. Trumpa i Vance’a, że USA nie wpłacą na ten cel żadnych pieniędzy, a środki te zostaną ewentualnie przeznaczone przez państwa Zatoki Perskiej.

USA zobowiązują się też do zniesienia wszystkich sankcji na Iran lecz „zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach porozumienia końcowego”.

Jak zaznacza CNN, niektórzy urzędnicy Białego Domu bagatelizowali znaczenie memorandum, nazywając go „dokumentem politycznym”, który nie odzwierciedla kluczowych potajemnych zobowiązań Iranu wobec USA, zwłaszcza w kwestii przyszłości programu nuklearnego Teheranu.

Jeszcze w środę niepewność co do ustaleń z Iranem sygnalizował sam Trump. Pytany podczas spotkania z prezydentem Egiptu o to, czy tekst wciąż jest poprawiany, odparł: „Jeśli mi się nie będzie podobało, wrócimy do strzelania do nich, do zrzucania bomb na ich głowy”.

Tekst porozumienia USA – Iran

Poniżej tłumaczenie tekstu w formie opublikowanej przez CNN i Bloomberga.

1 — Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone, wraz ze swoimi sojusznikami w trwającej wojnie, deklarują wraz z podpisaniem niniejszego Porozumienia („Memorandum of understanding”- PAP) natychmiastowe i trwałe zakończenie wojny na wszystkich frontach, w tym w Libanie i zobowiązują się, że odtąd nie podejmą żadnych wrogich działań przeciwko sobie nawzajem oraz powstrzymają się od gróźb lub użycia siły przeciwko sobie. Porozumienie ostateczne potwierdzi postanowienia niniejszego artykułu i pozostałych artykułów.

2 — Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone zobowiązują się do poszanowania wzajemnej suwerenności i integralności terytorialnej oraz do powstrzymania się od ingerencji w sprawy wewnętrzne drugiej strony.

3 — Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone zobowiązują się do negocjacji i osiągnięcia porozumienia ostatecznego w terminie maksymalnie 60 dni, z możliwością przedłużenia za obopólną zgodą.

4 — Niezwłocznie po podpisaniu niniejszego Porozumienia, Stany Zjednoczone zniosą blokadę morską i zapobiegną wszelkim ingerencjom lub utrudnieniom w ruchu Islamskiej Republiki Iranu, a także przywrócą pełną przepustowość ruchu w ciągu maksymalnie 30 dni; ruch statków ze strony Islamskiej Republiki Iranu będzie proporcjonalny do natężenia ruchu sprzed wojny. Stany Zjednoczone zobowiązują się również do wycofania swoich sił z otaczających obszarów w ciągu 30 dni od zawarcia ostatecznego porozumienia.

5 — Po podpisaniu niniejszego Porozumienia, Islamska Republika Iranu niezwłocznie podejmie kroki w celu zapewnienia, że ruch statków handlowych z Zatoki Perskiej do Morza Omańskiego i vice versa zostanie wznowiony w ciągu 30 dni do natężenia ruchu sprzed wojny, uwzględniając potrzebę usunięcia przeszkód technicznych i neutralizacji min przez Iran.

6 — Stany Zjednoczone zobowiązują się, wraz ze swoimi partnerami regionalnymi, do opracowania kompleksowego planu, uzgodnionego przez obie strony, na rzecz odbudowy i rozwoju gospodarczego Islamskiej Republiki Iranu, zapewniając jednocześnie finansowanie w wysokości co najmniej 300 mld dolarów. Mechanizm wdrażania tego planu, jako części porozumienia końcowego, zostanie opracowany w ciągu 60 dni.

7 — Stany Zjednoczone zobowiązują się do zniesienia, zgodnie z harmonogramem uzgodnionym w ramach porozumienia końcowego, wszelkich rodzajów sankcji nałożonych obecnie na Islamską Republikę Iranu, w tym rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), a także wszystkich jednostronnych sankcji USA, zarówno pierwotnych, jak i wtórnych.

8 — Islamska Republika Iranu potwierdza, że nigdy nie będzie produkować broni jądrowej. Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone uzgodniły, że los wzbogaconego materiału nuklearnego oraz los wszystkich innych wzajemnie uzgodnionych kwestii związanych z energią jądrową, w tym potrzeb jądrowych Iranu, zostaną odpowiednio uregulowane w porozumieniu końcowym; porozumienie końcowe potwierdzi postanowienia niniejszego artykułu.

9 — Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone zgadzają się, że do czasu osiągnięcia ostatecznego porozumienia utrzymają status quo: Iran utrzyma status quo w swoim programie nuklearnym, a Stany Zjednoczone nie nałożą na Iran nowych sankcji ani nie wzmocnią swoich sił zbrojnych w regionie.

10 — Stany Zjednoczone zobowiązują się, że niezwłocznie po podpisaniu niniejszego Porozumienia i do dnia zniesienia sankcji, Departament Skarbu (Ministerstwo Finansów – PAP) Stanów Zjednoczonych wyda zwolnienia z eksportu irańskiej ropy naftowej, produktów petrochemicznych i ich pochodnych, a także wszelkich powiązanych usług, w tym bankowych, ubezpieczeniowych, transportowych i tym podobnych.

11 — Stany Zjednoczone zobowiązują się, że w świetle postępów negocjacji w sprawie ostatecznego porozumienia, zamrożone lub objęte restrykcjami fundusze i aktywa Islamskiej Republiki Iranu zostaną zwolnione i w pełni udostępnione. Fundusze te, niezależnie od tego, czy są przechowywane na rachunku głównym, czy też przelane, zostaną wykorzystane na wszelkie płatności na rzecz beneficjenta końcowego określone przez Bank Centralny Islamskiej Republiki Iranu i będą w pełni dostępne do wykorzystania. Stany Zjednoczone zobowiązują się do wydania na tej podstawie wszystkich niezbędnych zezwoleń i licencji.

12 — Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone zgadzają się, że zostanie ustanowiony mechanizm wdrożeniowy w celu nadzorowania pomyślnego wdrożenia Porozumienia Ostatecznego i przyszłych zobowiązań wynikających z tego Porozumienia.

13 — Po podpisaniu niniejszego Porozumienia (Memorandum – PAP) o Porozumieniu i otrzymaniu zapewnień dotyczących rozpoczęcia wdrażania Artykułów 4, 5, 10 i 11 niniejszego Porozumienia o Porozumieniu oraz kontynuacji wdrażania tych działań, Islamska Republika Iranu i Stany Zjednoczone rozpoczną negocjacje w sprawie Porozumienia Ostatecznego wyłącznie w odniesieniu do pozostałych Artykułów.

14 — Porozumienie ostateczne zostanie zatwierdzone w drodze wiążącej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

http://nczas.info/2026/06/17/ujawniono-tekst-porozumienia-usa-z-iranem-izrael-nie-bedzie-zadowolony/

#iran #usa #zydzi

7

#izrael #iran #usa

Izrael w końcu przy pomocy USA spacyfikował Iran!

9

Netanjahu nie godzi się na zakończenie okupacji Libanukresy.pl

Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział kontynuację okupacji terytoriów Libanu i Syrii przez Izrael, pomimo ogłoszenia porozumienia o zawieszeniu broni między Stanami Zjednoczonymi a Iranem.

Netanjahu powiedział w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej, że siły izraelskie pozostaną w Libanie, gdzie okupują około 570 kilometrów kwadratowych terytorium. „Pozostaniemy w libańskiej strefie bezpieczeństwa tak długo, jak będzie to konieczne” – słowa premiera Izraela zacytowała Al Jazeera.

Prezydent USA Donald Trump i premier Pakistanu Shehbaz Sharif ogłosili porozumienie w poniedziałek. Sharif napisał na X, że „obie strony zadeklarowały natychmiastowe i trwałe zakończenie działań wojennych na wszystkich frontach, w tym w Libanie”, wyjaśniając, że oficjalna ceremonia podpisania memorandum odbędzie się w piątek, 19 czerwca, w Szwajcarii. Nie wiadomo jednak jakie dokładnie są warunki tego rozejmu, poza tym, że mają być jeszcze dookreślone w tym tygodniu podczas negocjacji w Katarze.

Nieoficjalne źródła irańskie twierdzą, że ruch żeglugowy w Cieśninie Ormuz ma zostać całkowicie uwolniony zarówno przez Irańczyków, jak i Amerykanów, przy czym ci pierwsi dostali na to 30 dni, choć według Tasnim ma to nastąpić już w piątek. Przedmiotem negocjacji według źródeł irańskich nie będzie ani program rakietowy Iranu, ani kwestia jego regionalnych sojuszników – aktorów niepaństwowych. Rozmowy mają się toczyć tylko o już wzbogaconym przez Irańczyków materiale rozszczepialnym.

W memorandum miał się też znaleźć zapis o nie ingerowaniu w przyszłości przez Stany Zjednoczone w stosunki wewnętrzne w Iranie, choć rozpoczynając atak na ten kraj Trump posuwał się do sugestii o “zmianie reżimu”.

Co ważne nieoficjalne źródła irańskie podkreślały, że memorandum rozejmowe obejmuje również pełne zakończenie działań zbrojnych w Libanie.

Tymczasem Netanjahu stwierdził w poniedziałek, że Izrael nadal będzie atakował „irańskie ramię terrorystyczne” i „będzie musiał nadal stać na straży” wobec Teheranu.

Władze Libanu zdecydowały się na podjęcie bezpośrednich rozmów z Izraelem, którego istnienia Bejrut formalnie nie uznaje. Rozpoczęte pod auspicjami Waszyngtonu przez ambasadorów dwóch państw, są pierwszymi takimi rozmowami od 1993 roku. Miały one dać rozejm Libanowi, ale Izraelczycy w praktyce nie przestrzegali tego, ogłoszonego w kwietniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa, kontynuując bombardowania terytorium północnego sąsiada i ponawiając 25 maja ofensywą operację na lądzie.

Jeszcze w poniedziałek przez południem izraelskie samoloty i artyleria prowadziły ataki na libańskie terytorium, podobnie jako izraelskie oddziały lądowe w strefie okupacji.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/netanjahu-nie-godzi-sie-na-zakonczenie-okupacji-libanu/

#zydzi #liban #syria #iran #usa #ludobojstwo #zbrodniarze #zbrodniewojenne

7

Przełom w rozmowach USA z Iranem. Trump i premier Pakistanu ogłosili porozumieniekresy.pl

Stany Zjednoczone i Iran uzgodniły ramy porozumienia mającego zakończyć wojnę między oboma państwami, wstrzymać amerykańską blokadę Iranu i doprowadzić do ponownego otwarcia cieśniny Ormuz. Informację o osiągnięciu porozumienia przekazał premier Pakistanu Shehbaz Sharif, którego kraj pełnił rolę mediatora.

„Po intensywnych rozmowach z satysfakcją informujemy, że porozumienie pokojowe między Stanami Zjednoczonymi Ameryki a Islamską Republiką Iranu zostało osiągnięte. Obie strony zadeklarowały natychmiastowe i trwałe zakończenie działań wojskowych na wszystkich frontach, w tym w Libanie” — napisał w niedzielę późnym wieczorem Sharif na platformie X.

Premier Pakistanu poinformował, że oficjalna ceremonia podpisania porozumienia odbędzie się w piątek 19 czerwca w Szwajcarii. Jak dodał, po osiągnięciu porozumienia mediatorzy mają w tym tygodniu przeprowadzić serię spotkań przygotowawczych.

„Te rozmowy poprzedzające wdrożenie porozumienia położą fundamenty pod rozmowy techniczne oraz oficjalną ceremonię podpisania” — zaznaczył szef pakistańskiego rządu.

Sharif podziękował Stanom Zjednoczonym i Iranowi za „zaangażowanie w znalezienie dyplomatycznego rozwiązania konfliktu”. Wyraził także wdzięczność Katarowi za wsparcie mediacji oraz Arabii Saudyjskiej i Turcji za wkład w osiągnięcie porozumienia.

Zawarcie porozumienia potwierdził także prezydent USA Donald Trump. „Porozumienie z Islamską Republiką Iranu zostało zawarte. Gratulacje dla wszystkich” — napisał na platformie Truth Social. Amerykański prezydent oświadczył również, że upoważnia ono do otwarcia cieśniny Ormuz bez opłat oraz do natychmiastowego zniesienia amerykańskiej blokady morskiej. „Okręty świata, uruchomcie silniki. Niech ropa popłynie” — dodał Trump.

Reuters zaznacza, że chodzi o wstępne porozumienie, którego dokładne warunki nie były od razu znane. Według agencji los irańskiego programu nuklearnego ma być przedmiotem dalszych rozmów. Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Kazem Gharibabadi powiedział, że szersze porozumienie będzie negocjowane w czasie 60-dniowego okresu zawieszenia broni, a rozmowy mają dotyczyć m.in. zniesienia sankcji wobec Iranu.

Sekretariat Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu przekazał, że wojna i działania wojskowe na wszystkich frontach, w tym w Libanie, mają zostać trwale zakończone od poniedziałkowego wieczoru. Reuters zwraca uwagę, że Liban był jednym z trudniejszych punktów negocjacji, ponieważ Izrael i Hezbollah w ostatnich tygodniach ignorowały wezwania do wstrzymania wzajemnych ataków.

Według Reutersa wiadomość o porozumieniu wpłynęła na rynki surowcowe. Ceny ropy spadły po informacji, że cieśnina Ormuz, jedna z najważniejszych tras transportu ropy i gazu na świecie, ma zostać ponownie otwarta. Agencja podała, że notowania ropy Brent spadły w poniedziałek rano o ponad 4 proc., a amerykańskiej WTI o ponad 4,6 proc.

http://kresy.pl/wydarzenia/przelom-w-rozmowach-usa-z-iranem-trump-i-premier-pakistanu-oglosili-porozumienie/

#iran #usa #zydzi

9

Destrukcja druku 3D - kto za tym stoi? 🤦 🕎 😈youtu.be

Druk 3D jest stosunkowo nową innowacją technologiczną, która coraz szerzej trafia pod strzechy zwykłych domów.

Aby nie było za dobrze, w stanach już lobbują za ograniczeniem druku 3D. Jednocześnie to co zwykle zaczyna się w stanach, z czasem przenosi się na resztę krajów świata. Przepisy sprzedawane pospólstwu jako "kontrola nad wytwarzaniem części broni" przewidują inwigilację tego co się drukuje i mechanizmy wyłączające prywatne drukarki.

Zdjęcie

Podobnie jak za "weryfikacją tożsamości on-line" tak i za tym stoją żydowskie wpływy. Bloomberg wydaje całe miliony dolarów aby przeciętny Bob (a potem i zwykły Kowalski) był inwigilowany i jego własny sprzęt był zdalnie sterowany wg. widzimisię "ludu wybranego".

-----------------------------------

http://youtu.be/E1B2cWEaWDw?si=FTiYVH6NnIw0afMc

-----------------------------------

#swiat #usa #zydzi #cenzura #3d #druk3d #prawo #bezprawie

13