#ciekawostki

Ten sam fotograf zrobił zdjęcie lecącej kuli... który zrobił sławne zdjęcie Busha po ataku na WTC... 😂

13

Wielkie jak kciuk i smaczne jak miód.Yoł,wcale nie czuję,że rymuje.😜 #angielskiogrod #niemcy #ciekawostki

13

Kilka dni temu mieliśmy okrągłą 80tą rocznicę pierwszego lotu w kosmos. Ale jakoś w mediach była cisza, więc chociaż tu napiszę, kilka ciekawostek o tej rakiecie.

20 czerwca 1944r testowa rakieta A-4 o numerze MW 18014, wystartowała z wyspy Uznam i poleciała na wysokość 176 km, tym samym stała się pierwszym pojazdem wysłanym przez człowieka w kosmos.

Kilka dni później kolejna rakieta z tej serii osiągnęła wysokość 189 km.

Rakieta A4 jako paliwo wykorzystywała mocną wódkę (75% etanolu i 25% wody) i ciekły tlen jako utleniacz. Woda w paliwie obniżała temperaturę płomienia, działała jako chłodziwo (zmniejszając naprężenia termiczne), a zamieniając się w parę zwiększała ciąg,

Pompy paliwa i utleniacza były napędzane turbiną parową, a para do jej napędzania była wytwarzana przez stężony nadtlenek wodoru reagujący z nadmanganianem sodu. Pompa wtłaczała alkohol i tlen do komory spalania z prędkością 125 litrów na sekundę.

Wytwarzało to ciąg 25 ton przy normalnym ciśnieniu atmosferycznym i maksymalnie 29 ton w próżni.

Rakiety które poleciał w kosmos ważyły 12,5 tony

Późniejsze rakiety tego typu znane jako V-2 były cięższe bo przenosiły ładunek - ważącą 975kg głowicę bojową, większa masa i nieco inna trajektoria lotu powodowała, że osiągały one wysokość zaledwie 80-90km (czyli nie dolatywały w kosmos).

Dlatego Wernher von Braun wraz ze swoim zespołem kolejne rakiety w kosmos mógł wysłać dopiero po zakończeniu wojny.

Rakietą sterował analogowy komputer który na podstawie położenia żyroskopów (oraz opcjonalnie sygnałów radiowych) obliczał jak w danej chwili ustawić powierzchnie sterowe oraz kiedy wyłączyć silnik aby rakieta doleciała do zaprogramowanego celu. Dla rakiety testowej cel był bardzo prosty - lecieć pionowo do góry aż nie skończy się paliwo.

Na zdjęciu pokazane jak wyglądała rakieta testowa (to oczywiście replika bo oryginalne rakiety były jednorazowe), rakiety testowe wyróżniało charakterystyczne czarno-białe malowanie które pozwalało łatwiej dostrzec jak obrócona jest rakieta, późniejsze rakiety bojowe były malowane na kolor oliwkowy dla kamuflażu.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #kosmos

21

Zauważyliście, czy nie, że często owoc z rynku od handlarza/rolnika nie pachnie a powinien?

Przedwczoraj biorę do ręki morelę, drugą, trzecią, piątą - żadna nie pachnie.

BIorę pomidora malinowego - pachnie.

Biorę te brzoskwinie ufo - pachną.

A morele nie.

O ile czasem jest konieczne jakimś woskiem pociągnięcie ich bo jadą długo i trochę zejdzie zanim zostaną sprzedane o tyle teraz gdy sezon i z drzewa na stragan praktycznie od razy to mnie dziwi.

(picrel z 2021 roku)

#owoce #handel #ciekawostki

6

Izraelskie wpływy w Australii. 🧯 🕎 🇦🇺youtube.com

Dziennikarz śledczy i youtuber z Australii, Jordan Shanks-Markovina znany bardziej jako Friendlyjordies, postanowił podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na temat żydów w jego kraju i ich wpływów.

Australia jest kolejnym nieformalnym stanem USA, a USA z kolei ma 100 senatorów i 435 reprezentantów izby z czego tylko 7 z nich nie jest opłacanych przez lobby żydowskie.

Zdjęcie

UWAGA! Nagranie zawiera niszowy australijski humor.

----------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=ByjNNlFj6jA

----------------------------------------------------------

#ciekawostki #australia #zydzi #zbrodniewojenne #usa #palestyna #swiat

10

Niemcy to stan umysłu, jeszcze nie wiadomo jakiego ale można się domyślić 🤡🌍 #niemcy #ekologia #ciekawostki "Podwójna moralność partii zielonych"

6

Tymczasem w Germanistanie kobiety w pewnych godzinach będą otrzymywać bony na taksówkę.Powod znacie 🧐 #niemcy #imigranci #ciekawostki

22

Bestialsko zamordowana przez koleżanki z klasy - historia Agnieszki z Wrocławiayoutu.be

Historia, którą Wam dzisiaj przedstawię wstrząsnęła Wrocławiem i całą Polską.

Wrocław, 03.01.1997 14-letnia Agnieszka została bestialsko zamordowana przez swoje koleżanki z klasy. Nastolatka otrzymała ponad sześćdziesiąt ciosów nożem...

Dlaczego dzieci zabiły dziecko? Jaki był motyw?

http://youtu.be/fmHqgxXkySo

#dokument #zbrodnia #morderstwo #youtube #ciekawostki

9

Dla przemysłu farmaceutycznego to big biznes więc nie kwapią się z pomocą. 🤷 #uchodzcy #ciekawostki #schizofrenia

6

#ciekawostki #ufo #obcy #teoriespiskowe

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Montanie spekulują, że niezidentyfikowana, zaawansowana technologicznie populacja pozaziemskich istot może potajemnie żyć wśród ludzi na Ziemi.


Tak. To na serio, podnieś tę szczękę z ziemi i się tak nie gap.

W tłumaczeniu. Naukowcy z Harvardu zastanawiają się nad tym co foliowe czapeczki mówią od dawna.

Zdjęcie

Materiał z wiadomości na ten temat:

-----------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=is6OhX-BxYw

-----------------------------------------------------------

To skoro już jesteśmy w tym miejscu. Załóż jeszcze trochę więcej folii na głowę. To o czym spiskowcy mówią ale jeszcze mądrość etapu nie odkryła.

- obcy (kosmici) są tu od tysięcy lat

- gatunek ludzki jest gatunkiem hybrydowym między przybyszami a wczesnymi inteligentnymi istotami ziemskimi (homo erectus)

- wszystkie religie powstały pod wpływem interwencji obcych ( anioły z Biblii / Koranu / Tory, bogowie plemion którzy przybyli z nieba ect.)

- jest ich kilka grup, traktują ziemię jak ZOO i mają wspólną politykę nie ujawniania się (największym sukcesem diabła jest wmówienie ludziom że nie istnieje) są wyjątki które się wyłamują

- obcy potrafią się wmieszać między ludzi (przy zaawansowanej inżynierii genetycznej praktycznie nie do odróżnienia od zwykłych ludzi)

- mają wpływ na politykę / zajmują stanowiska władzy / tworzą prawo (zjawisko występuje na całym globie)

- mają wpływ pośredni i bezpośredni na polityków i pożytecznych szabasgojów

- obcy mają negatywny stosunek (z rożnym spektrom szarości) do ludzi jako grupy dominującej na tej planecie

- dążą do degeneracji / zahamowania rozwoju (mentalnego i technologicznego) ludzi i powstrzymania ich przed szerszą eksploracją przestrzeni pozaziemskiej (traktują jako potencjalną konkurencje którą trzyma się przy ziemi)

- obecnie jesteśmy na etapie oswajania z myślą o obcych (zbyt wielu ludzi wie i już nie tak łato ich zlikwidować) nie będzie głośnego lądowania przed Białym Domem (tam sami swoi) tylko płynna tranzycja informacji w kierunku "nie jesteśmy tu sami no i?" (ignorancja to najpotężniejsza broń)

To wszystkie ważniejsze punkty teorii spiskowych które na razie przychodzą mi do głowy. Jako koneser środowisk spiskowych, jak coś jeszcze sobie przypomnę kluczowego to dopiszę.

Wstawiam to tylko po to by potem czytelnicy nie mieli zdziwionka "Ale jak to tak?". O tym było mówione / ostrzegane od dawna a potem pakowane przez sceptyków do szufladki "teorie spiskowe" i "szury". Punkty z czasem będą po prostu coraz bardziej wyraźne.

7

Mamy ciszę wyborczą, więc zero polityki, jedynie historyczne #ciekawostki.

9 czerwca 1862 r., w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej, miała miejsce bitwa pod Port Republic. Pomimo niezwykle niesprzyjających warunków, wojska Konfederacji pokonały wówczas siły Unii i dołączyły do swojej głównej armii - tuż przed pasmem kolejnych, spektakularnych zwycięstw. Dziś jest sto sześćdziesiąta druga rocznica.

http://www.youtube.com/watch?v=5OKdbc0DYpM

#ciszawyborcza #historia #konfederacja

9

Tymczasem w Germanistanie... http://streamable.com/yty3pv "Po dwudziestu latach nie ma już Niemców. Wyjdę i wrócę". 🤡🌍 #niemcy #murzyn #ciekawostki

10

Złoża o wartości 50 miliardów $ znalezione na Antarktydzie. 🛢️ ❄️ 💵youtube.com

Przez Rosjan.

Pingwiny mają pełne prawo do obrony przed białymi niedźwiedziami. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie demokracji w regionie.


~ powiedział rząd USA... nigdy

Jaka szkoda, że mamy to "globalne ocieplenie" lód tak szybko znika, pewnie łatwiej wydobywać surowce spod zmarzliny. Szczęśliwie, że UE ratuje cały świat i niczym Jezus odkupi wszystkie jego karbonki ograniczając je u siebie. Naszymi "własnymi działaniami" w tym kierunku.

Zdjęcie

---------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=j7tAGqrNq7A

--------------------------------------------------------

#ropa #geografia #antarktyda #ciekawostki #gospodarka #swiat #historia

7

Zamieszki powstańcze w Nowej Kaledonii. 🇳🇨 🔥 🏝️youtube.com

Demokracja jest wtedy gdy wynik jest po naszej myśli.


Czyli imperialna polityka Francji "z butem w drzwiach" w stosunku do Nowej Kaledonii. (dużo czytania !)

Rozdawnictwo praw wyborczych obcym, ubogacenie kulturowe, i wrogi stosunek do ludności autochtonicznej. W materiale (na samym dole) zobaczymy efekty jakie wywołała polityka kolonialna Francji w "swoim" terytorium zamorskim.

Zdjęcie

Nowa Kaledonia położona jest na wschód od Australii. W zeszły wtorek Australia i Nowa Zelandia wysłały samoloty do Nowej Kaledonii by ewakuować swoich obywateli z wyspy. Powodem są trwające od tygodnia zamieszki kanaków (autochtoniczna ludność Kanacka) wywołane przez politykę Macrona (prez. Francji) w celu dalszego rozwodnienia wpływów rodzimych mieszkańców w prawach wyborczych.

-------------------------------------------------------------

Kontekst:

Wyspy zostały zasiedlone około 1500 lat p.n.e. Nowa Kaledonia została odkryta przez Europejczyków w 1774 roku, odkrył ją James Cook. Od 1853 roku stanowiła posiadłość francuską z zamorską kolonią karną.

Dekretem z 1887 r. ograniczono swobody miejscowej ludności, zmuszając ją do świadczenia pracy dla państwa i narzucając wybieranych przez państwo wodzów plemiennych. W latach 1898-1902 powierzchnię rezerwatów dla ludności tubylczej zmniejszono trzykrotnie. Presja francuska doprowadziła do szeregu powstań, z których największe odbyło się pod przywództwem Atajego w 1878 r., kończąc się śmiercią ok. 200 Europejczyków i co najmniej 800 Kanaków. W efekcie przemian okresu kolonialnego populacja Kanaków spadła z 40–80 tys. w 1774 r. do 27 tys. osób w 1921 r.

W czasie II wojny światowej Nowa Kaledonia znajdowała się początkowo pod władzą francuskiego rządu Vichy, jednak francuskojęzyczni Polinezyjczycy zaczęli stopniowo sprzyjać Wolnym Francuzom generała Charlesa de Gaulle'a. Na niektórych wyspach zaczęto przeprowadzać plebiscyty w sprawie lojalności, jednak obecność w Nowej Kaledonii francuskiego okrętu z załogą wierną marszałkowi Philippe Pétainowi zapobiegła plebiscytom na szerszą skalę. Dopiero przybycie we wrześniu 1940 roku australijskiego ciężkiego krążownika HMAS „Adelaide” do portu w Numei, spowodowało ze francuski okręt opuścił wyspę, co umożliwiło przejęcie władzy gubernatorowi oficjalnie sprzyjającemu de Gaulle'owi. Nowokaledończycy nie ufali jednak Australijczykom, obawiając się australijskiej aneksji. W marcu 1942 roku, do Nowej Kaledonii przybył jednak amerykański zespół okrętów Task Force 6814, który został przez miejscową ludność przyjęty z ciepłymi uczuciami, widząc w żołnierzach amerykańskich gwaranta niezależności zarówno wobec imperium japońskiego, jak i wobec Australii.

Na mocy porozumienia (za plecami Kanaków) marynarka USA porozumiała się między rządem Wolnych Francuzów. Amerykańska marynarka wojenna uzyskała prawo używania terytorium Nowej Kaledonii i Nowych Hebrydów w ramach toczących się działań wojennych w wojnie na Pacyfiku, w zamian za gwarancje francuskiej kontroli nad wyspami.

W ramach działań udrożnienia zatoru przeładunkowego w porcie w Numei, adm. William Halsey w październiku 1942r. dokonał między innymi siłowego zajęcia rezydencji gubernatora Nowej Kaledonii, celem umieszczenia w niej dowództwa całej amerykańskiej kampanii na Wyspach Salomona. Związana z tym skarga gubernatora do gen. de Gaulle'a, została rozwiązana w rozmowach między generałem, a amerykańskim Departamentem Stanu.

Pod wpływem wielorasowych wojsk amerykańskich ludność kanacka zaczęła domagać się większych swobód. Od 1946 roku uznana za terytorium zamorskie Francji. Po II wojnie światowej zaczął się proces dekolonizacji, a kolejne przepisy z lat 1944-1947 ustanowiły wspólne prawo karne dla Europejczyków i autochtonów, uznawały ich narodowość francuską, przyznawały prawa obywatelskie i równy dostęp do instytucji państwowych. Dopiero w 1957 r. przyznano Kanakom pełne prawo wyborcze.

Radość nie trwała długo. W 1963 r. władze francuskie podporządkowały Radę Zarządzającą gubernatorowi, a pięć lat później odebrały uprawnienia Zgromadzeniu Terytorialnemu Nowej Kaledonii w obawie o utratę kontroli nad wydobyciem niklu i kobaltu. W celu ograniczenia wpływu ludności kanackiej na funkcjonowanie wyspy, doprowadzono w latach 1969-1976 do masowej imigracji Azjatów, Polinezyjczyków i mieszkańców Wallis i Futuny (o 20%), dzięki czemu liczba imigrantów przekroczyła liczbę autochtonów. W 1979 r. radykalni Kanakowie powołali Front Niepodległościowy (późniejszy "Socjalistyczny Front Wyzwolenia Narodowego Kanaków" SFWNK), a zwolennicy poszerzania autonomii "Zgromadzenie na rzecz Kaledonii w Republice".

W latach 80. XX wieku doszło do licznych zatargów z Francją, spowodowanych dążeniami niepodległościowymi rdzennej ludności. W 1984 r. SFWNK zbojkotował wybory samorządowe, wzniósł barykady na drogach i powołał tymczasowy rząd Kanaków pod przewodnictwem Jean-Marie Tjibaou, co zapoczątkowało czteroletni konflikt, w efekcie którego władze wprowadziły w 1985 r. na sześć miesięcy stan wyjątkowy i godzinę policyjną, gdy zaczęło dochodzić do gwałtownych starć między zwaśnionymi grupami. W 1987 r. francuski rząd zorganizował referendum w sprawie przyznania Nowej Kaledonii niepodległości, które Kanakowie zbojkotowali, w efekcie czego 98% głosujących kolonizatorów opowiedziało się przeciw niepodległości.

W 1988 roku podpisano porozumienie z Matignon o odłożeniu na 10 lat kwestii referendum nad przyszłym statusem politycznym terytorium. Na mocy porozumienia z Noumei z 1998 roku Nowa Kaledonia przyjęła status terytorium zamorskiego o specyficznym statusie pomiędzy „wspólnotą zamorską” (podległość Francji, obywatelstwo i paszporty francuskie) a niepodległym państwem (własny rząd i obywatelstwo), o cechach terytorium stowarzyszonego.

Nowa Kaledonia jest obecnie w pełni samodzielna administracyjnie. Na mocy porozumienia z 1998 roku pomiędzy 2014 a 2018 rokiem przewidziano przeprowadzenie referendum, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się za niepodległością Nowej Kaledonii lub pozostawieniem jej pod zależnością Francji. W referendum wyznaczonym na 4 listopada 2018 r. większość mieszkańców Nowej Kaledonii (56,4%) odrzuciła ideę oderwania się od Francji i opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego statusu terytorium. Za ogłoszeniem niepodległości opowiedziało się 43,6 proc. ludności, głównie autochtonicznej, jednak niestety niestanowiącej obecnie większości mieszkańców terytorium.

Zgodnie z postanowieniami umów politycznych z Francją, kongresowi Nowej Kaledonii przyznano prawo do wystąpienia o zorganizowanie dwóch kolejnych fikcyjnych "referendów niepodległościowych" po dwóch i po czterech latach. Drugie referendum zaplanowano na 4 października 2020 r. W referendum 4 października 2020 przeciwko niepodległości zagłosowało 53,26% mieszkańców Nowej Kaledonii przy frekwencji wynoszącej 85,64%. Kolejne referendum, zorganizowane 12 grudnia 2021 w czasie pandemii COVID-19, zostało zbojkotowane przez zwolenników niepodległości, głównie Kanaków zamieszkujących Wyspy Lojalności oraz Prowincję Północną. W efekcie za pozostaniem w związku z Francją oddano aż 96,49 proc. głosów (gł. przez kolonizatorów) przy zaledwie 43,9-procentowej frekwencji.

Obecnie rząd Francuski widząc dalsze zagrożenie z coraz bardziej gotującymi się nastrojami autochtonów chce biurokracją ograniczyć ich wpływ na politykę i spreparować dalszą uległość terytorium zamorskiego.

Działania Francji nie różnią się tu zbytnio od działań Chin w Tybecie, sztucznej imigracji afrykańczyków do Europy i ich "polityki relokacji do państw członkowskich" czy powiększenie puli wyborców przez Republikanów w USA poprzez imigrantów z meksyku, czy też wprost holokaust na ludności Palestyny przez Izrael.

Masowe nadawanie praw wyborczych obcym kulturowo i etnicznie było już nazwane przez ONZ zbrodnią przeciw ludzkości (w przypadku Chin w Tybecie).

Jest to zwykłe podkładanie bomby etnicznej w celu marginalizacji rodzimej ludności, tylko i wyłącznie w celach politycznych.

To budzi oczywiste opory i reakcję.

----------------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=QLCpA-FEpvw

----------------------------------------------------------

Ten wpis dedykuję @reflex1 który jako mieszkaniec Szwajcarii przyjechał tam z Polski i twierdzi, że prawa wyborcze należą się komuś kto długo gdzieś przebywa. Jeżeli przebiłeś się przez tę ścianę tekstu, dziękuję za poświęcony czas. Mam nadzieję, że wyciągniesz jakieś wnioski.

#nowakaledonia #wydarzenia #swiat #zamieszki #niepodleglosc #ciekawostki #francja #kolonializm

9