Firmy od McDonald's po Coca-Colę zawiesiją działalność w Rosjiwww-nrc-nl.translate.goog

Wojna na Ukrainie trwa już prawie dwa tygodnie. Walki toczą się w kilku miejscach w kraju Europy Wschodniej. Po trzecim spotkaniu Ukrainy z Rosją korytarze humanitarne uległyby nieznacznej poprawie.
#Ukraine #rosja #inwazja #świat
https://www-nrc-nl.translate.goog/nieuws/2022/03/08/oekraineblog-8-maart-a4098373?_x_tr_sl=nl&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

5

Takie moje przemyślenie na podstawie tego co się dzieje w ostatnich tygodniach.

Tam gdzie ktoś pisze o historii polsko-ukraińskiej i wspomina jak ona wyglądała nawiązując do UPA itd. to nie zawsze jest ruski troll. Wiadomo w pierwszej kolejności trzeba pomóc ludziom, ale wiadomo, że ci ludzie zostaną tu na dłużej. Trzeba zwracać uwagę na to, żeby osoby mieszkające w Polsce nie wychwalały zbrodniarzy wojennych. Dużo osób w Polsce nie ma podstawowej wiedzy historycznej, więc jeśli ktoś przypomina historię i zależy mu na dobru stosunków polsko-ukraińskich to warto żeby ludzie o tym wiedzieli.
Jeżeli ktoś krytykuje nazizm, to nie jest to działanie przeciwko Niemcom. Każda osoba ma wręcz moralną powinność, żeby edukować ludzi aby umieli oddzielać dobro od zła.

To, że ktoś ostrzega przed uchodźcami wcale nie oznacza, że od razu jest pro-rosyjski. Wygląda na to, że większość tych uchodźców będzie przyjaźnie nastawiona do Polaków, więc i my powinniśmy być do nich przyjaźnie nastawieni. Jednak ostrożność warto zachować zawsze. Zadając sobie pytanie ilu z nas przenocowało we własnym domu przypadkową osobę z Polskim pochodzeniem? Nie warto mieć uprzedzeń, ale warto wiedzieć jak zachować się w różnych sytuacjach w życiu i brać po uwagę różne ewentualności.

Nie każdy, kto sprzeciwia się nienawiści kierowanej w stronę każdego Rosjanina i całego ich narodu, staje po stronie Rosji w tym konflikcie. O ile działania podejmowane przez państwa są słuszne i mają na celu zapobieganie się rozlewaniu konfliktu, to nie powinniśmy okazywać nienawiści do całości narodu, którego przywództwo postanowiło wywołać wojnę.

Nie ma sprzeczności między tymi punktami i krytyką agresji Putina na niepodległe państwo.
Przyjmując to, że w tej sprawie nie ma wątpliwości kto wywołał wojnę, nie oznacza że całe otoczenie tego konfliktu będzie zawsze czarno-białe oraz że na świecie nie ma w tym momencie innego zła niż to.
#wojna #swiat #ukraina #rosja #polska

17

Pandemia i wojna mają wiele wspólnego. Przegranymi będą te same grupy ludzi i wygranymi również podobne. Na pewno media głównego przekazu jeszcze bardziej się wzmocnią, wolność słowa się ograniczy a ludzie będą temu klaskać bo przecież to dla naszego zdrowia i pokoju.
Daleki jestem od twierdzenia, że to było w jakiś sposób ustawione, ale warto się zastanowić nad tym jakie będą skutki tych wydarzeń pewnie już w niedalekiej przyszłości.
#wojna #pandemia #swiat

16

Dla tych wszystkich, którzy pytają "Dlaczego ta Ukraina jest taka ważna?!"

To jeden z największych krajów w Europie z 41 milionami dobrze wykształconych, pracowitych ludzi✊

To numer 1 w Europie jeśli chodzi o złoża uranu
To numer 2 w Europie jeśli chodzi o złoża tytanu
To numer 2 na Świecie jeśli chodzi o złoża żelaza
To numer 2 na Świecie jeśli chodzi o złoża magnezu
To numer 3 w Europie jeśli chodzi o złoża gazu naturalnego
To numer 4 na Świecie w całkowitej wartości zasobów naturalnych
To numer 7 na Świecie jeśli chodzi o złoża węgla

Ukraina w kwestii rolnictwa:

To numer 1 w Europie pod względem wielkości terenów rolnych
To numer 1 na Świecie w eksporcie oleju słonecznikowego
To numer 2 na Świecie pod względem produkcji jęczmienia
To numer 3 na Świecie jeśli pod względem czarnoziemu (25% całego świata)
To numer 4 na Świecie pod względem produkcji ziemniaków
To numer 4 na Świecie pod względem produkcji kukurydzy
To numer 5 na Świecie pod względem produkcji żyta
To numer 8 na Świecie pod względem produkcji pszenicy
To numer 9 na Świecie pod względem produkcji jajek

Ukraina posiada zasoby wystarczające do wyżywienia ponad 600 MILIONÓW ludzi!🌾

Ukraina w kwestiach przemysłu:

To numer 1 w Europie pod względem produkcji amoniaku
To numer 2 w Europie i 4 na całym Świecie pod względem długości rurociągów gazowych
To numer 3 w Europie i 8 na Świecie pod względem mocy Elektrowni Atomowych
To numer 3 w Europie i 11 na Świecie pod względem długości tras kolejowych (21.700km)
To numer 3 na Świecie w produkcji systemów lokalizacyjnych
To numer 4 na Świecie pod względem eksportu sprzętu do elektrowni nuklearnych
To numer 4 na Świecie pod względem eksportu tytanu
To numer 9 na Świecie pod względem produkcji i eksportu militarnego sprzętu obronnego
To numer 10 na Świecie pod względem produkcji stali (33 miliony ton)

…już rozumiecie dlaczego!? #ukraina #ciekawostki #informacje #swiat

9

❗❗❗Dlaczego Rosja zaatakuje najpóźniej w ciągu 5 lat - film nakręcony w 2017r. ❗❗❗youtube.com

https://youtu.be/rkuhWA9GdCo
Pożyczone z sąsiedniego portalu. Sadzę że jednak na tyle ważne by zainteresować.

Wyjaśnienie działań Rosji + to dla czego zaraz po ukrainie kolejna będzie Polska.
Jednak przebiję wykopkowe znalezisko.
W 2013r. rosyjscy analitycy nakreślili nową mapę Europy i jej wygląd do 2035r.
Trzymajcie się siedzenia.

Okrawanym krajem będzie też Polska, która – wg. „geopolityków” – będzie musiała oddać Niemcom ziemie, które zyskała ich kosztem po 1945 roku. Po co Niemcom, którzy nie zintegrowali jeszcze do końca dawnej NRD tak gigantyczny problem z zapuszczonym infrastrukturalnie terytorium, w dodatku zamieszkanym przez miliony Polaków – nie wiadomo. Rosja z kolei odda Niemcom – w wyniku porozumienia z Berlinem – Kaliningrad. Województwa Podkarpackie i Lubelskie Polska odda… Ukrainie. I to nie obecnej Ukrainie, a Hałyczynie (Galicji) ze stolicą we Lwowie. Na bazie jakiego porozumienia, czy wojskowej akcji świeżego zachodnioukraińskiego państwa – nie wiadomo. Również Ruś Karpacka uzyska niepoldegłość od Ukrainy. Do Rosji włączony zostanie region Donbasu, Krym i tzw. „Noworosja”, czyli Płd. Ukraina aż po Naddniestrze (które też przyłączone zostanie do Rosji). Z częścią terytoriów pożegnać się będą musiały Estonia (region Narwy przejdzie w rosyjskie ręce) i Łotwa (region Dyneburga).
Źródło: http://swiatowidz.pl/2013/01/rosyjska-mapa-europy-w-2035-roku-zmiany-granic-polski/

Z obecnej sytuacji geopolitycznej wynika, że Polska stanie się ofiarą kolejnego rozbioru. Polskojęzyczne siły wewnętrzne do tego systematycznie dążą.
Rozbiór między Niemcy (sprzyjające Rosji) a Rosję która już ma chrapkę na powrót do Polskiego terytorium i zaprowadzenie na nim własnych porządków.

Jak na razie przewidywania rosyjskich geopolityków z 2013r. zaczynają się sprawdzać z upiornym prawdopodobieństwem.
#ciekawostki #wojna #polska #rosja #niemcy #uniaeuropejska #swiat #geopolityka

8

Spokój o Ukrainie

#polityka #Ukraina

Nie jedni mają rację jak mówią że mało jest ofiar jak na wojnę, kilku zabitych wojów i cywilów. Sceptycznie trzeba podchodzić ja uznaje sprawę Ukrainy za czarną dziurę. Nie można się podjudzać rusofobia ani anty ukrainizmem. Wstrzemięźliwość jest na miejscu. Niech kurier zamilknie w tej sprawie i szuka wieści z miejsca. Bo media mają swoje cele. Nie bądźmy głupcami, wiemy że coś się dzieje i prawo do broni to obecnie całkowita podstawa spraw jakie powinny nas ciekawić, to i czy przypadkiem nie będziemy mieli milionów uchodźców aby dokończyć u nas sprawę multikulti i czy przypadkiem PiS nie rozda im 500plus. Ja się przygotowuje psychicznie do służby medycznej chociaż coś czuję że ta sprawa za miesiąc dwa ucichnie a rzeczywistość dobassu i Doniecku jako wolne republiki będą nam oczywiste. Pamiętajmy że ukriancy zgotowali sobie tą wojnę kiedy ostrzeliwali cywilów w pierwszej fazie wojny, a doniesienia czystek na wsiach jest całkiem prawdopodobne. To było raptem już cztery lata temu. Wojna tam się nigdy nie skończyła a kwestia ta musiała zostać rozstrzygnięta w jakiś sposób. Pytanie czy na tym przestanie i to jest najważniejsze pytanie na dzień dzisiejszy. Bo wszystkie powyższe w wnioski się nasuwają samoczynnie. Więc lepiej milczeć na razie i nie dać się ponieść emocjom. Nie wiemy co się dzieje, nie znamy skali wydarzeń, jeżeli jutro się dowiemy prawdę czy za rok jest nieważne kiedy patrzymy na rnadchodzace realne zagrożenia jako skutek tego wszystkiego. A broń to dla nas zasrana podstawa. #informacje #polska #swiat

6

Starożytne miasto na dnie jeziora. Seuthopolis (Bułgaria)en.wikipedia.org



Seuthopolis (Seutopolis) - starożytne miasto trackie, którego ruiny znajdują się koło miasta Kazanłyk we współczesnej Bułgarii.

Nazwa miasta pochodzi od imienia jego założyciela, założone zostało bowiem przez trackiego króla Seutesa III pod koniec IV wieku p.n.e.
Było ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym i zajmowało powierzchnię 5 ha. Zbudowane zostało według zasad greckiej urbanistyki, na podobieństwo greckich polis - miało kształt pięcioboczny, dzieliło się na kwartały z zabudową mieszkalną, które rozdzielone były przez ulice. Miało agorę, system kanalizacyjny oraz wydzieloną czworoboczną cytadelę, będącą ośrodkiem władzy i kultu (pałacem – świątynią), w której ściany pomieszczeń były bogato zdobione freskami, a świątynie poświęcone były Dionizosowi i bogom trackim. Całość otaczał mur kamienny o około 2-metrowej grubości z wieżami. Za murem leżało rozległe podgrodzie oraz cmentarz, na którym odkryto 7 ceglanych grobowców. Miasto uległo zniszczeniu w końcu III wieku p.n.e.

Ruiny miasta odkryte zostały podczas budowy zapory wodnej w 1948 i były badane do 1954. Obecnie przykryte są wodami zbiornika wodnego.
https://en.wikipedia.org/wiki/Seuthopolis

Mapa z położeniem i więcej ciekawostek (ang.)
http://sevtopolis.suhranibulgarskoto.org/en_obekt.php

#ciekawosti #archeologia #swiat #architektura #bulgaria

10