Wiceprzewodniczący KO odwołany. W tle duże korupcyjne śledztwonczas.info

Zdjęcie

Poseł Wojciech Król został odwołany przez radę regionu Koalicji Obywatelskiej ze stanowiska wiceprzewodniczącego zarządu partii w woj. śląskim. Prokuratura Europejska wniosła o uchylenie mu immunitetu w związku z podejrzeniem płatnej protekcji przy modernizacji infrastruktury tramwajowej.

Członek zarządu KO w woj. śląskim i prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że decyzję o odwołaniu Wojciecha Króla rada regionu podjęła na wniosek marszałka woj. śląskiego i przewodniczącego partii w regionie Wojciecha Saługi.

Nowym wiceprzewodniczącym KO w woj. śląskim został prezydent Tychów Maciej Gramatyka. W jego miejsce członkiem zarządu został poseł Maciej Tomczykiewicz.

Prokuratura Europejska podejrzewa Wojciecha Króla o udzielenie płatnej protekcji przy modernizacji infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wniosek o uchylenie mu immunitetu wystosowała do Sejmu na początku maja.

Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty początkowo zwrócił się do Prokuratury Europejskiej o usunięcie uchybień formalnych. Po tym, jak zostało to zrobione, na początku czerwca przekazał wniosek do komisji regulaminowej spraw poselskich i immunitetowych.

Wojciech Król jest posłem od 2015 r. W 2024 r. został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych.

Do czasu wyjaśnienia sprawy z udzielania się w strukturach partii, a co za tym idzie z funkcji skarbnika KO w woj. śląskim, zrezygnował Marcin M. – były wiceprezydent Chorzowa i były członek zarządu Tramwajów Śląskich, który usłyszał zarzuty w związku ze śledztwem Prokuratury Europejskiej.

Nowym skarbnikiem KO w woj. śląskim został Marek Wójcik – wojewoda śląski, były poseł.

Marcin M. poinformował PAP, że zarzuty, które mu przedstawiono, nie dotyczą korupcji przy modernizacji infrastruktury tramwajowej, ale nieprawidłowości w finansowaniu samorządowej kampanii wyborczej.

Jak podawano w komunikatach EPPO, śledztwo ma dotyczyć podejrzeń o korupcję czynną i bierną w związku z działalnością podmiotu odpowiedzialnego za modernizację infrastruktury tramwajowej w GZM. Zgodnie z komunikatami inwestycja jest finansowana przez UE kwotą 1,9 mld zł.

Według wcześniejszych informacji w grudniu 2025 r. aresztowano osobę sprawującą ważną funkcję publiczną. Podejrzany miał od 2021 r. przekazywać poufne informacje faworyzowanej firmie, aby zapewnić jej przyznanie kontraktu. Łapówki miały być wypłacane za zatwierdzenie zawyżonych kosztów lub rozliczenie fikcyjnych prac.

W kwietniu br. zatrzymano kolejnych sześć osób i przedstawiono im zarzuty korupcyjne. EPPO informowała, że przeszukania były prowadzone w prywatnych mieszkaniach oraz biurze posła.

Na początku czerwca Prokuratura Europejska informowała o przedstawieniu zarzutów prezesowi Tramwajów Śląskich Bolesławowi K. i członkowi zarządu spółki Marcinowi M. Obaj zostali odwołani ze stanowisk.

Rzecznik Tramwajów Śląskich Robert Walczak wielokrotnie podkreślał, że spółka ma w sprawie status pokrzywdzonego. Zapewniał o współpracy z organami ścigania.

http://nczas.info/2026/06/16/wiceprzewodniczacy-ko-odwolany-w-tle-duze-korupcyjne-sledztwo/

#ko #koalicjaobywatelska #korupcja #tramwaje

8

PROSIMY O UDOSTĘPNIANIE
Zajezdnia Muzealna Brus ponownie padła ofiarą złodziei. Tym razem na celownik została wzięta sieć trakcyjna.
Dwóch mężczyzn wdarło się na teren muzeum tuż po północy, w środę 27 października. Weszli na balkon wagonu sieciowego i nożycami do metalu przecięli odciągi sieci trakcyjnej, a następnie zaczęli kawałkować przewód jezdny.
Złodzieje niemal natychmiast zostali zauważeni i przepędzeni przez ochronę obiektu. Nie zdążyli niczego ukraść, a dodatkowo byli zmuszeni porzucić swój sprzęt. Niestety uszkodzenia sieci były tak poważne, że konieczny był jej częściowy demontaż. Straty mogą wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Kradzież została zgłoszona na policję. Śledczy zabezpieczyli narzędzia, którymi posługiwali się włamywacze, w tym nożyce do metalu i łom. Dysponują również zdjęciami sprawców, a także zeznaniami świadków. Prawdopodobnie te same osoby dokonały w tym tygodniu podobnych kradzieży na nieczynnych krańcówkach Śląska i Dworzec Łódź-Chojny.
Wszystkich, którzy mogą mieć jakieś informacje na temat sprawców lub przejeżdżali w środę w rejonie Zajezdni Muzealnej Brus w godz. 0:00 – 0:30 i dysponują nagraniami z wideorejestratorów prosimy o kontakt z III Komisariatem Policji przy ulicy Armii Krajowej 33, tel. 47 841 23 51, 47 841 23 50, 47 841 23 49 (dyżurny).
Informacja o zdarzeniu została również przekazana do Zarządu Lokali Miejskich, który administruje Zajezdnią Muzealną Brus i do którego należy sieć trakcyjna na terenie obiektu. Mamy nadzieję, że odszkodowanie z ubezpieczenia obiektu pozwoli ZLM-owi na jak najszybsze odtworzenie zniszczonej infrastruktury.
Trzeba być dalece pozbawionym elementarnych zasad moralnych i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, by włamać się do prowadzonego społecznie muzeum i próbować je okraść. Mamy nadzieję, że sprawcy zostaną złapani, a sąd wymierzy im surową karę, adekwatną do spowodowanych strat materialnych oraz szkody, jaką poniósł ogół łodzian w związku z tym przestępstwem.

Post na stronie fejsbukowej KMST: https://www.facebook.com/KMST.Lodz/posts/4590144194405506








#tramwaje #zabytki #łódź #kradzież #skandal

12

1917-1918 r. Czeski tramwaj pogrzebowy 152 „Czarna Mary”




Był używany podczas I wojny światowej do przewożenia zwłok żołnierzy przez stolicę Czech Pragę ze szpitali prosto na cmentarze, 1917-1918 rok.
#czechy #tramwaje #iwojnaswiatowa #starefotografie

11