Historia bluesa: korzenie gatunku, który zmienił świat muzykiyoutube.com

Link do arytykułu: http://skaldowie.pl/artykuly/55-historia-bluesa-korzenie-gatunku-ktory-zmienil-swiat-muzyki

To jest dość ogólny i płytki artykuł. Przeczytasz go w 2 minuty.

Zdjęcie

UWAGA: jeśli nie jesteś w stanie przeczytać załączonego artykułu i wysłuchać załączonych przykładów to odejdź, zostaw to, zajmij się bieżącą polityką, twój wybitny umysł i cięty komentarz jest tam niezbędny!

@LizardKing sugerował żebym coś napisał o historii muzyki rozrywkowej. Początkowo odmówiłem, bo uważam, że tutaj nie warto postawać nic poza trollingiem. Natomiast, uważam, że nie warto być ignorantem w zakresie konsumowanej kultury. Także zachęcam do przeczytania tego bardzo krótkiego artykułu i moich komentarzy odnośnie tezy, że "blues jest muzyką niewolników".

Za pewne odkryjesz: "Łał czytając artykuły mogę poszerzać swoją wiedzę i myśleć o tym co przeczytałem i prowadzić polemikę z autorem w swojej głowie." PO PRZECZYTANIU artykułu możesz przejść do moich wrażeń, mojej polemiki i moich wniosków. Powstrzymam się od inwektyw i trollowania co jest niezwykle dla mnie trudne(ha!), no ale powiedzmy, że jest niedziela, tak więc też możecie spróbować zachowywać się na jakimś poziomie(ha!).

Przeczytane? To jedziemy.



Narodził się z bólu, tęsknoty i ciężkiej pracy na polach bawełny amerykańskiego Południa. Blues, czyli muzyka duszy, stał się fundamentem niemal całej współczesnej muzyki rozrywkowej.



Zgadzam się, że to jest fundament niemal całej muzyki popularnej. Dodałbym, że istotnym otoczeniem powstania bluesa były też więzienia i praca przymusowa jako kara. Taką karą był "chain gang". Więźniowie byli spinani łańcuchami na kostkach i pracowali przy wyrębie lasu, przekopywali pole, zamiatali ulice, pracowali w kamieniołomie, kopalni itd.



Jego fundamentem były formy muzyczne przywiezione przez niewolników z Afryki, które przetrwały i ewoluowały w nowym, brutalnym świecie



Zapytałbym autora: Czy ten nowy świat był rzeczywiście taki brutalny w porównaniu z plemiennym życiem w dzikiej Afryce? Autor też nie definiuje żadnej z form muzycznych (EDIT: ok, wspomniał o zawołaniu). Otóż podstawową formą muzyczną jest tzw. "call and response". Kto był w polskim przedszkolu ten zna tą formę. Call: "gąski, gąski do domu!", response: "Boimy się!", call: "Czego?", response: "Wilka złego". Można zażartować, że Polacy od samej maleńkości byli uczeni murzyńskich form muzycznych. To żart! Ta forma muzyczna występuje też w teatrze greckim, gdzie bohater wołał a chór mu odpowiadał.



Bezpośrednimi przodkami bluesa były pieśni pracy (work songs), śpiewane rytmicznie podczas pracy na plantacjach bawełny, oraz pieśni religijne, takie jak spirituals i gospels. Te wokalne formy służyły nie tylko synchronizacji pracy, ale były przede wszystkim sposobem na wyrażenie bólu, cierpienia, tęsknoty za wolnością i nadziei.



Co do synchronizacji - jeśli posłuchacie oryginalnych nagrań więziennych/"chain gang blues" to usłyszecie, równomierny rytm wystukiwany jakimś narzędziem pomiędzy, którego rytmem rozlega się zawołanie "przewodnika" i "odpowiedź gangu". Dodałbym, że oprócz funkcji synchronizacji blues służył też funkcji lokalizacji (gdzie są np. więźniowie pracujący przy wyrębie w lesie) oraz funkcji sprawdzającej czy ktoś nie uciekł lub czy nie zemdlał/miał wypadek itd. (uważnie słuchający strażnik mógł wyłapać, że w "odpowiedzi" zabrakło jakichś głosów). W ten sposób sam blues dosłownie więził i trzymał w ryzach murzynów. Oprócz tego - pacyfikował, spuszczał gniew z więźniów jak jakaś forma kontroli umysłu. Dlatego blues jest muzyką niewolników, przestępców i więźniów. Blues to wentyl bezpieczeństwa, pociecha i kajdany w jednym. Czy to dociera do ciebie, drogi czytelniku? Czy może nie zgadzasz się z tym?

Czas na praktyczne ćwiczenia. Nic nie uczy jak własne doświadczenie. Obowiązkowo posłuchaj tej listy bluesów więziennych/"chain gang":

http://www.youtube.com/watch?v=cvEnkoSBPmY&list=PL3AD50B1060A87945

Zacznijcie się kiwać, klaskać czy wystukiwać rytm kijka czy cokolwiek to jest. Spróbujcie nucić murmurando pomiędzy uderzeniami. Na tym polega aktywne słuchanie, ziomki. Fajnie, nie? Poczuj bluesa, zwróć uwagę na to, że wokale są krzyczane słychać w nich zasapanie, chrypę, gniew, wyczerpanie i cierpienie. Głosy nie są w rytmie ani w harmonii. Można obiektywnie stwierdzić, że te śpiewy są ogólnie brzydkie i ledwo się trzymają harmonii i rytmu. Wytrzymałem tylko 3 kawałki.

Spróbujcie zrozumieć teksty. W pierwszym jest m.in. coś, że murzyn nie chce cukru w kawie, bo robi się od tego wredny. Zadajcie sobie pytanie, czy nie konsumujecie za dużo cukru? Ja i owszem za dużo żrę cukru Nie dawajcie za dużo cukru waszym gówniarzom, bo mało, że narażacie ich na otyłość i cukrzycę, to jeszcze robią się od niego wredni. Także, czegoś się dowiedziałem o działaniu cukru (czego nie wiedziałem wcześniej). Od murzyna, ja p...ę. Hm, na pewno powiedział mu to gruby szeryf hrabstwa, delektując się słodzoną kawusią

Posłuchane? Lament? Cierpienie? Ciężka praca? Baba zostawiła? Biali biją? W łańcuchy zakuwają? Pies zdechł? Kac męczy? Cukier jest w kawie? Barman odmawia nalania kolejki? Pieniędzy nie ma? O takich dramatach jest blues. Raczej pierdoły. Ok. To teraz dla porównania posłuchajcie jak biali ludzie wyrażają lament o niesprawiedliwości fortuny - okrutnej królowej losu:

http://www.youtube.com/watch?v=EJC-_j3SnXk

Posłuchane? I jak wypada porównanie?

Smutny gang murzynów wrzeszczącyh byle jak o tym jak im źle versus zdyscyplinowana armia aniołów w idealnym szyku, rytmie i harmonii zstępujących z niebios wymierzyć karę dla ludzkości płonącymi mieczami. Brvtal i kvlt. Coś ktoś tam gadał przedwczoraj o zielonej sałacie i śmierdzących nogach nie? I lajkowaliście sobie taki wypierd. Nie chcę wam tego mówić, ale jesteście .... ta, powstrzymam się. Poprzestanę na "żałośni".

Ten pierwszy akord "O Fortuny" jest jak eksplozja bomby atomowej w Hiroszime, jak zatopienie Titanica, jak zniszczenie Pompejów przez wybuch Wezuwiusza, jak deszcz meteorytów spadający na jakąś metropolię. Czysta esencja przerażenia, grozy i tragedii. Dalsza rytmiczna cichsza część utworu jak dla mnie reprezentuje pracę i szukanie ratunku wobec doświadczanej tragedii, przerywanej kolejnymi ciosami losu a ostatni promienny akord i fanfary obwieszczają zbawienie/ratunek/wyzwolenie - kompozytor napisał happy end dla normików . Takie obrazy stają mi przed oczami wyobraźni słuchając samej muzyki a nawet nie rozumiem tekstu, bo jest po łacinie Kompozytorowi z tragedii ludzkiego doświadczenia i okrucieństwa losu udało się wykuć coś pięknego, uniwersalnego i jednocześnie dającego nadzieję na przezwyciężenie okrucieństwa losu poprzez pracę. Utwór jest równie moralizatorski jak ten tekst(sic). To jest katharsis w 3m38s, o ile słuchaś uszami a nie tyłkiem. Niezły wynik!

Wiem, że tam w chórze śpiewającym "O fortuna" jest czarna kobieta. Zapewniam cię, drogi czytelniku, że jest bardziej biała niż ty, gdyż włożyła masę wysiłku w to, żeby opanować sztukę śpiewu, nauczyła się tekstu po łacinie i to jest niesamowicie godne szacunku. Widać też jak emocjonalnie przeżywa wykonanie tego utworu. Prawie płacze. Odwal się od niej. Możesz się przywalić do tych uśmiechniętych zadowolonych z siebie dziadów wśrod publiczności("o fajerwerki") i palantów z telefonami komórkowymi.

Wiem też, że to wszystko brzmi jak wypociny gimnazjalisty. Znajdą się pewnie i tacy co powiedzą, że oni to wszysto wiedzą. To podstawówka. Czy dostanę 4+ za dobre chęci jak już jesteśmy w podstawówce, panie marudo - niszczycielu dobrej zabawy i pogromco uśmiechów dzieci?

Nie jestem wykształconym muzykiem. Rzucam rękawicę @Emrys_Vledig którego chyba dotknął system edukacji w tym zakresie i wzywam do rewanżu: napisz kontynuację historii ewolucji bluesa w blues miejski, boogie-woogie, rock'n'roll, hard rock, metal, disco, funk, soul, techno, house, hip hop, jazz itd. itp. Omów na czym polega rytm swing/shuffle. Omów podstawową strukturę bluesa 12 taktowego, turn aroundy i co tam jeszcze przyjdzie ci do głowy. Na jakim nagraniu pojawił się pierwszy przester? Co to jest przester i jak wpływa na dźwięk i ogranicza granie akordów. Jak głośna, przesterowana muzyka wpływa na to, że wokaliści zaczynają się drzeć? Jak biali ludzie "ukradli" bluesa czarnym? Muzyka skiffle, yardbirds, clapton, beck, page, itd. Jaki wpływ miało otoczenie przemysłowe Birmingham na powstanie metalu? Oddzielnym wątkiem mogłoby być jak powstał przemysł fonograficzny i kto decydował o tym, co jest promowane i wydawane. Muzyka rozrywkowa to nie tylko blues, jakie są alternatywy dla "białego" człowieka, a zwłaszcza dla Polaka? Dodaj coś od siebie, zaimponuj mi, panie mądralo.

#muzyka #esej #blues #pop #niewonictwo #klasyka

13

#muzyka #muzykaelektroniczna #synthwave #lofiphonksynth #sluchajzlurkiem

Moim zdaniem jest o nie odwzajemnionej mości.

Zdjęcie

🎧 wiv - i love u. 🎧

-------------------------------------------

http://youtu.be/lRx9WNTOi44?si=bprff1G_80Dqwc4u

-------------------------------------------

6

Sfrustrowany lurek, który nie ma nic do powiedzenia, poza obrażaniem: słuchasz cyganów z akordeonem, więc chuja się znasz na muzyce i nie nazywaj się człowiekiem

Tymczasem cygan z akordeonem: http://video.twimg.com/ext_tw_video/1996670806383009792/pu/vid/avc1/720x1280/-Jzbfr7UDC_5y6Na.mp4?tag=19

Całość: http://www.youtube.com/watch?v=9SE222v1eyM

#justlurkerthings #muzyka

6

@julker bardzo ale to bardzo chętnie poczytałbym jakieś normalne wpisy o #muzyka które potencjalnie mógłbyś tutaj wrzucać. Nie bądź narcyz i podziel się trochę czymś ciekawym. Nawet takie rozbieranie utworów, jakie pokazałeś w komentarzach Twojego niechlubnego wpisu http://lurker.land/post/lb9ufuajertz jest interesującą odmianą od tych negatywnych cech Lurker, które wymieniłeś w tamtym poście.

Weź nie strzelaj focha tylko dej nam kontent, bez obrażania, bo to kiedyś był portal gdzie użytkownicy dyskutowali i nie obrażali się wulgaryzmami i było tutaj więcej różnorodności. To było dawno i krótko.

http://www.youtube.com/watch?v=iRPsOk1gvgA

#justlurkerthings

5

Aresztowany za posiadanie muzyki. 🔥 🎵 💿youtu.be

Mężczyzna aresztowany za posiadanie kolekcji muzycznej w Korei Północnej… a nie przepraszam, pomyłka to Anglia.

Zdjęcie

Norbert Gyurcsik (48 l.) został przyłapany na posiadaniu kolekcji 2000 płyt pośród których znalazły się „skrajnie prawicowe” piosenki. Gyurcsik kupował i sprzedawał płyty w UK jak i w reszcie Europy.

Organy ścigania lewicowego rządu Anglii pod przewodnictwem Kiera Starmera, doszły, że pośród kolekcji znalazła się muzyka wypełniająca znamiona „terroryzmu” i „rasizmu”. Warto dodać że nie były to płyty zawierające okrzyki „Allachu akbar” ani murzyńskiego rapu.

Gyurcsik został aresztowany w maju zeszłego roku. Angielski sąd ustalił jeden akt sprzedaży muzyki i dwa akty posiadania tejże, skazując teraz „niebezpiecznego terrorystę” na 40 miesięcy odsiadki za każdy akt, „ekstremistycznej prawicowej muzyki”.

Jeżeli zobaczysz lub usłyszysz coś niewłaściwego, zaufaj swoim instynktom i zgłoś to do nas.


~wzywa angielska Policja.

-------------------------------------------------------

http://youtu.be/kKrBDsFBlxw?si=_u7Mj7hD7W-qaH0R

-------------------------------------------------------

Warto przypomnieć, że atak nożem na 14 osób w pociągu w listopadzie tego roku w UK, nie został uznany za „akt terroru”. A dochodzenie w sprawie czarnego, "rodowitego anglika” dalej trwa.

A śniadzi sprawcy brutalnego gwałtu na 13 latce w jej własnym domu dostali 12 mies z czego tylko 6 za kratkami.

#swiat #totalitaryzm #anglia #muzyka #ciekawostki #bekazlewactwa #upadlykraj

29

#metallica #muzyka #ciekawostkimuzyczne #winyl

Psze państwa, stało się, zostałem szczęśliwym posiadaczem nietaniego (podobno w tym roku jedna sztuka poszła na Allegro za 1800zł) egzemplarza płyty znanego zespołu tanecznego Metallica, który tak naprawdę jest bootlegiem z dograną na nowo linią basu. Ścieżka ta, w oryginalnym miksie została wyciszona przez pałkarza Larsa, podobno przekonanego, że maskuje ona jego ego, tj. łomotanie w werbel, a tak być nie może... Ten nieszczęsny werbel wraca jeszcze przy płycie St. Anger, ale tej posiadać nie zamierzam, bo ona jest już nie do odratowania i nie ma co się nią zajmować. Sam bootleg składa się z dwóch płyt zawierających uzupełnioną ścieżkę dźwiękową, z czego strona D zawiera dodatkowo dwie rozmowy, jedną z Jasonem Newstadem, druga z gościem realizującym miks, którzy pochylają się nad tym jak doszło do katastrofy jaką jest wybrakowanie brzmienie albumu And Justice 4 All.

Zdjęcie

Zainteresowanych zachęcam do odsłuchania sobie tej wersji na tubie, gdzie na obrazku widzimy alternatywną (US) dla mojej (UE) wersji okładkę tego samego remiksu. IMO jest to jedyna wersja czwartego pełniaka Mety, której da się słuchać z przyjemnością.

http://youtu.be/RaKCjU-LbXA?si=gjzHk6qsfD94Wwat&t=1

12

#muzyka #kult #kazik #alkohol

Psze państwa, problemem Kazika Staszewskiego nie jest to, że występuje niedysponowany, ale to, że nie nagrał żadnej dobrej płyty od czasu kolabu z Proformą na Synie Staszka. Bełkot też nie powinien przeszkadzać, bo dobrych tekstów nie napisał od czasów Ostatecznego Krachu. Dysonans za to jest winą samej publiki, która słucha studentcoru na trzeźwo.

7

#muzyka #muzykaelektroniczna #trance #progressivehouse #sluchajzlurkiem

Akurat odbywa się premiera albumu "Ode to the Dreamers" Nicolasa. Kawał naprawdę dobrej muzyczki. 😎

Wrzućcie mu tam łapkę w górę. 👍

Zdjęcie

🎧 Nicolas Dominique - album: Ode to the Dreamers 🎧

-------------------------------------------

http://youtu.be/HWj9NJ36RZA?si=piMfotpParlDncZ8

-------------------------------------------

1.The Star Maker

2. Soar the Night Sky

3. Codex

4. Crystals

5. Passage

6. Ode to the Dreamers

7. Echoes of the Past

8. Starfall

9. Flame of the Nirik

10. Nicolas Dominique x Morphmoon - Klingenjäger

11. Doing the Right Thing

12. Rooibos

6

Zabiorą wiarę nam

Na piekieł strącą dno

Wrogowie naszej krwi

Judasze, zdrajcy i

Wiadomo kto...


http://youtu.be/jfYuE3QR3Ew

#muzyka

5

Nie w cudzych wojnach - Ręce precz od Polski! (rock/metal)

skoczna nuta

http://youtu.be/FSYpE2c6sIU

#muzyka #metal

6

W Polsce dzieją się dziwne rzeczy,marszałkiem zostaje typ zamieszany w aferę w której w jego mieszkaniu "umiera" jeden ze świadków. 🤡🌍

Awantura nagrała na tą okazję piosenkę.

http://m.youtube.com/watch?v=WCP8jJotBHY

#muzyka #komunizm #ciekawostki

Info z afery

http://www.money.pl/gospodarka/polityka/artykul/skazana;w;aferze;rywina;zmarla;w;mieszkaniu;czarzastego,99,0,376675.html

10

KNŻ - W południe

<<< http://youtu.be/3mH6ALgpPgs?si=8MXJ2pOqeqBm34T_ >>>

#kultura #sztuka #muzyka

„W południe” to utwór zespołu Kazik Na Żywo, utrzymany w charakterystycznym dla KNŻ połączeniu mocnego rockowego brzmienia z dynamiczną, rytmiczną narracją Kazika. Piosenka opowiada o codziennej rutynie, frustracjach i próbach odnalezienia sensu w monotonii dnia. Tekst jest jednocześnie ironiczny i gorzki, pełen obserwacji dotyczących ludzkich zachowań i miejskiej rzeczywistości. Energetyczne riffy i surowa perkusja podkreślają nerwowy, rozedrgany klimat utworu, typowy dla stylu KNŻ.

5

#muzyka #muzykaelektroniczna #trance #sluchajzlurkiem

Klasyk

Zdjęcie

🎧 DJ Tiesto - Adagio For Strings 🎧

--------------------------------------------

http://youtu.be/8tIgN7eICn4?si=PVw_c2nO6UrN_3Uq

--------------------------------------------

5

#muzyka #tworczoscwlasna #retrowave #coolerboyz

Kisiłem niemal rok, bo na zeszłoroczny grobbing nie wyrobiłem się z mixem, ale dziś już wjeżdża na pełnej radosna twórczość własna. Mix w stylu retrowave zawiera transowy motyw z Burzum Jesus' Tod. Jak ktoś szuka zadusznego przeboju o pośmiertnej miłości, to jak znalazł.

http://youtu.be/AkYoJtqFmB0?si=0-y881a3hOTf8Wz4

Zdjęcie

11

"AI i muzyka ... no dobra, ktoś tam robi jakieś przeróbki, ale to się do niczego nie nadaje ot ciekawostka... " tak myślałem.

NO NIE. Jest na odwrót.

Te przeróbki to rzeczywiście najczęściej ciekawostki (popek w stylu Gospel) ale są tam autentycznie kawałki które słucham już n - ty raz.

👇

Queen - Who wants to live forever(Soul). Dojrzałe brzmienie, bardzo, ale to bardzo dobra aranżacja (polecam dotrwać do solówki, która tutaj zamiast zagrana na gitarze jest grana na saksofonie, a sam motyw z gitarą służy jako intro) Bardzo dobry kawałek👇i tak wiem - "przecież to AI o boshhh"

http://www.youtube.com/watch?v=tl9w-vFfz44

Zdjęcie

Vannesa Carlton - 100 miles (Synthwave)

Śpiewa trochę inaczej, parę przesuniętych nut i kurczę... udana interpretacja Naprawdę czuć emocje. A to AI

http://www.youtube.com/watch?v=_kN47Nd39Gs

Zdjęcie

Popek - Pakistańskie Disco (Disco 70')

To akurat chyba rozpromował dopiero co Stanowski. Kurcze dobre to jest. Czy będę tego słuchał w aucie - niekoniecznie

http://www.youtube.com/watch?v=CqXAKyvjJK0

No i ciekawostka numer 2, czy tylko mi tutaj sama chodzi noga? Bo ja się autentycznie do tego bujam. Myślę, że to spokojnie by wystarczyło by rozbujać nie jeden parkiet(pierwsza połówka jest świetna, potem siada tempo). Funk/Disco

http://www.youtube.com/watch?v=7Lxkh1QNOpU

Zdjęcie

Tego jest mnóstwo, ja wybrałem moje typy. Enjoy

#muzykaai #ai #muzyka

5

Burza wokół wyników Konkursu Chopinowskiego. Błąd systemu? Opracował go dr Kontek. Ten, który „wyliczył”, że wybory sfałszowanowpolityce.pl

Jak to możliwe, że z rekordowej liczby zgłoszeń – blisko 650 artystów z całego świata – złoty medal w XIX Konkursie Chopinowskim trafił do Erica Lu, którego większość ekspertów nie widziała nawet w II etapie? Werdykt jury wstrząsnął opinią publiczną, a sieć zalała fala rozczarowań. Adam Rozlach twierdzi, że „przegrał Konkurs, przegrał Chopin”, a Marek Dyżewski, że styl gry Lu „jest niemal całkowitym zaprzeczeniem stylu gry Fryderyka Chopina”. Z kolei Jan Popis po usłyszeniu werydktu stwierdził krótko: „Wynik makabryczny do kwadratu. Był to antypolonez i antymazurek”. Zdziwieni wynikami kolejnych etapów byli nawet sami jurorzy. Jak to możliwe? NIFC wprowadził w tej edycji szereg rewolucji. Jedną z nich jest zmiana systemu oceniania. Opracował ją dr Krzysztof Kontek. Ten sam, który powołując się na własny algorytm anomalii wyborczych, przekonywał że „trzeba unieważnić wybory” prezydenckie.

Zamiast używanego dotychczas systemu TAK/NIE, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wprowadził system punktacji 1-25. Jak się okazuje, jego autorem jest dr Krzysztof Kontek – postać wysoce kontrowersyjna, która po ostatnich wyborach prezydenckich, powołując się na własne „opracowania badawcze” i algorytmy, przekonywała, że wybory należy unieważnić. W pewnym momencie odcięła się od niego nawet Szkoła Główna Handlowa, która oświadczyła, że nie jest on ich pracownikiem.

W nowym systemie o manipulację bardzo łatwo i do stwierdzenia tego faktu nie trzeba doktoratu. Aż 1/3 uczestników to uczniowie jurorów. Na własnych uczniów głosować wprawdzie nie można, ale przecież wystarczy obniżyć punktację zagrażających im rywali, by pozbyć się konkurencji. Wiemy tylko, że nauczycielem Erica Lu jest kanadyjski juror Dang Thai Son, którego inny uczeń — Bruce Liu — zwyciężył poprzednią edycję. Pewne jest jedno: wielu utalentowanych pianistów przepadło już w pierwszym etapie, co zdziwiło nawet samego przewodniczący jury. Podczas ogłoszenia wyników I etapu Garry Ohlsson oświadczył, że wyniki zaskoczyły nie tylko jego:

To była dla mnie momentami zaskakująca lista, podobnie jak dla moich kolegów jurorów. Nie porównywaliśmy notatek, ale wszyscy czuliśmy, że było wielu uczestników, których bardzo chcieliśmy usłyszeć w dalszej części konkursu, ale niestety nie zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu.


Rozczarowaniem tym Garry Ohlsson podzielił się także po II etapie, w rozmowie z jednym z dziennikarzy, mówiąc że już na początku odpadło kilka prawdziwych talentów. Na ogłoszenie listy pianistów, którzy zakwalifikowali się do III etapu, przewodniczący nie przyszedł już wcale. Ogłosili je dyrektor i rzecznik NIFC. Niepokojące sygnały pojawiały się w trakcie konkursu na różnych polach. Czujni PR-owcy jednak szybko je neutralizowali, a gdy ktoś podzielił się głębszymi, niepokojącymi obserwacjami – jak prof. Krzysztof Jabłoński – był zakrzykiwany. A to przecież jeden z nielicznych, bohaterskich głosów, który może pomóc w uzdrowieniu sytuacji.

Wszystko to jest bardzo niepokojące. Po każdym etapie sieć zalewała fala krytyki. Wreszcie przyszedł czas na finał, a z grona 11 osób wyłaniali się coraz bardziej wyraziści zwycięzcy. Tianayo Lyu olśniła niemal wszystkich. Prof. Marek Dyżewski mówi, że ta zachwycająca 17-letnia Chinka to „to egzemplaryczny casus wspaniałej chopinowskiej gry”. Dziewczyna, która zasługiwała na medal, otrzymała zaledwie czwarte miejsce. Dlaczego werdykt jury był dla niej tak niesprawiedliwy? Pytanie to staje się jeszcze bardziej zasadne, gdy przeczytamy dzisiejszy wpis prof. Piotra Palecznego: „Byłaś i pozostaniesz muzyczną ozdobą, artystycznym klejnotem tej edycji Konkursu, za co serdecznie dziękuję!”— napisał. Składając jej życzenia urodzinowe wyraził wielkie ubolewanie, że „nie może jej wręczyć takiego prezentu, na jaki w pełni zasłużyła”. Jeśli tak jednoznaczne słowa pisze wiceprzewodniczący jury, to być może sam ma problem z tym werdyktem.

Red. Adam Rozlach, krytyk muzyczny, wyraził swoje rozczarowanie wprost:

Wierzyliśmy, że wygra ten, kto będzie najbliżej istoty chopinowskiej muzyki, ale niestety, tak się nie stało. (…) Przegrał Konkurs, przegrał Chopin, bo będące najbliżej istoty tej muzyki, wspomniane panie: od dziś 17-letnia Tianyao Lyu i 30-letnia Shiori Kuwahara, znalazły się poza podium.


Z kolei prof. Marek Dyżewski mówi o bulwersujących wynikach tegorocznej edycji Konkursu.

Misją wytyczoną przez założyciela Konkursu Chopinowskiego - prof. Żurawlewa - prawie 100 lat temu, jest stworzenie właściwej stylistyki wykonawstwa muzyki Chopina. Jeżeli Konkurs wskazuje kogoś takiego jak Eric Lu, który jest - moim zdaniem - niemal zaprzeczeniem tej stylistyki, to tym samym sprzeniewierza się swej misji.


Wskazuje przy tym na innych finalistów, którzy powinni zająć zdecydowanie wyższe miejsca. Oprócz Tianyao Lyu, wskazuje na fenomenalny talent techniczny Kevina Chen, który potrafił zjawiskowo „zagrać na jednym oddechu 12 etiud”, „w niebotycznym, zapierającym dech tempach”, ale także na klasyczny styl chopinistyki Shiori Kuwahary czy poetyka Williama Yanga.

Wszystko, co opisujemy od trzech tygodni, układa się w naprawdę przykrą całość. Można odnieść wrażenie, że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina realizuje własną wizję, która coraz bardziej rozmija się nie tylko z opiniami wielu chopinistów, ale także z wizją samego Fryderyka Chopina.

http://wpolityce.pl/kultura/743756-burza-wokol-wynikow-konkursu-chopinowskiego-blad-systemu

#muzyka #chopin #muzykaklasyczna #bekazkaowca #tuskurwysyn #wybory2025 #wyboryprezydenckie2025 #falszerstwo #kontek

13