Mythos włamał się do tajnych systemów USA. Zajęło mu to kilka godzinkresy.pl

Model sztucznej inteligencji Mythos firmy Anthropic miał w czasie testów przełamać zabezpieczenia niemal wszystkich amerykańskich systemów niejawnych w ciągu kilku godzin — podał „The Economist”, powołując się na wypowiedź senatora Marka Warnera.

Sprawa dotyczy modelu Claude Mythos Preview, niewprowadzonego publicznie systemu Anthropic, który według firmy ma wyjątkowo wysokie zdolności wyszukiwania i wykorzystywania podatności w oprogramowaniu.

Nie ujawniono, kiedy dokładnie przeprowadzono test. Informacja została publicznie przywołana 11 czerwca przez Warnera, który powołał się na słowa gen. Joshuy Rudda, szefa NSA i Cyber Command.

Informacja wywołała dyskusję o bezpieczeństwie infrastruktury państwowej i ryzyku wykorzystania najbardziej zaawansowanych modeli AI do cyberataków. W połowie czerwca rząd USA nakazał Anthropic zawieszenie dostępu do modeli Fable 5 i Mythos 5 dla wszystkich cudzoziemców, zarówno poza Stanami Zjednoczonymi, jak i na ich terytorium. Anthropic podał, że w praktyce zmusiło go to do nagłego wyłączenia tych modeli dla wszystkich klientów, aby zapewnić zgodność z decyzją władz.

Według „The Economist”, 11 czerwca Mark Warner, wiceprzewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, powiedział, że gen. Joshua Rudd, stojący na czele amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego oraz Cyber Command, przekazał mu, iż Mythos „włamał się do prawie wszystkich naszych systemów niejawnych, nie w tygodnie, lecz w godziny”.

Nie jest to jednak publiczny raport techniczny NSA ani oficjalny komunikat CIA, a jedynie relacja z wypowiedzi senatora, który przywołał słowa szefa NSA i Cyber Command. Z tego powodu analiza tego, co naprawdę się wydarzyło, wymaga ostrożności.

Anthropic już wcześniej ostrzegał, że Mythos Preview osiągnął poziom, który może zmienić sytuację w cyberbezpieczeństwie. Firma podała, że model znalazł tysiące poważnych podatności, w tym w głównych systemach operacyjnych i przeglądarkach internetowych. W ramach projektu Glasswing dostęp do modelu otrzymały wybrane firmy technologiczne i instytucje zajmujące się zabezpieczaniem krytycznego oprogramowania.

W osobnym opisie technicznym Anthropic twierdził, że Mythos potrafił identyfikować i wykorzystywać podatności zero-day oraz łączyć kilka luk w jeden skuteczny atak. Według firmy model samodzielnie uzyskiwał m.in. lokalne podniesienie uprawnień w systemach operacyjnych i opracowywał ataki na usługi sieciowe.

Bardziej powściągliwą ocenę możliwości narzędzia przedstawił brytyjski AI Security Institute. Po własnych testach instytut stwierdził, że Mythos jest zdolny do autonomicznego atakowania małych, słabo bronionych i podatnych systemów firmowych, jeśli wcześniej uzyska dostęp do sieci. Jednocześnie zastrzeżono, że wyniki mogą być nieprecycyjne, ponieważ środowiska testowe są łatwiejsze od realnych celów.

Brak publicznego raportu technicznego z testów Mythosa sprawia, że nie wiadomo, jakie konkretnie systemy sprawdzano, jakie zabezpieczenia przełamano i czy test obejmował realną infrastrukturę operacyjną, czy kontrolowane środowisko przygotowane do oceny modelu.

Mimo tych zastrzeżeń nieco bardziej jasne staje się, dlaczego administracja USA zdecydowała się ograniczyć dostęp do najbardziej zaawansowanych modeli Anthropic. Sprawa Mythosa pokazała, że modele tworzone z myślą o cyberobronie mogą budzić obawy także jako narzędzia do szybkiego wyszukiwania luk i automatyzacji działań ofensywnych. Rozmowy w sprawie odblokowania kontrowersyjnych modeli nadal trwają.

http://kresy.pl/wydarzenia/mythos-wlamal-sie-do-tajnych-systemow-usa-zajelo-mu-to-kilka-godzin/

#ai #sztucznainteligencja #cyberbezpieczenstwo #cyberatak

7

zaskoczeni? bo ja nie. pisałem tu nawet wielokrotnie o przyszłym cyberataku. to jest tak przewidywalne jak to, że jutro wzejdzie słońce, które być może znów przeciąży ich super eko zieloną sieć.

bankrutujący europejski socjalizm szuka sobie wrogów zewnętrznych. obecnie najwidoczniej testują w małej skali #cyberatak pod fałszywą flagą na infrastrukturę krytyczną żeby kiedyś globalnie położyć system i rozpocząć wojnę.

#winaputina #media #propaganda #rosja #wojna

10

Cyberatak 2022nbcnews.com

Wczorajsza wypowiedz dziadzi Bidena w ktorej ostrzega przed ewentualnym rosyjskim cyberatakiem.
https://www.nbcnews.com/video/biden-warns-of-russian-cyber-attacks-against-u-s-businesses-135898181581

Dla przypomnienia, w 2020 roku Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) przeprowadziło symulację o nazwie „Cyber ​​Polygon 2020”, która przewidywała nadchodzącą globalną katastrofę spowodowaną ogólnoświatową „pandemią cybernetyczną”
10. grudnia 2021 roku w Izraelu przeprowadzono dziesięciodniowe ćwiczenia w cyberprzestrzeni pod kryptonimem Collective Strength (Wspólna Siła).

Od razu kojarzy mi sie Event 201 z 18 pazdziernika 2019 i symulacja pandemii koronawirusa, ktora po kilku miesiacach opanowala caly swiat.

Moim zdaniem za atakiem cybernetycznym beda stali Amerykanie. Bedzie to ich reakcja na walacy sie system finansowy, ktorego koniec jest duzo blizej, niz nam sie wszystkim wydaje. Z powodu galopujacej inflacji FED bedzie zmuszony juz w kwietniu znacznie podniesc stopy procentowe, co wywola szok w gospodarce. Administracja Bidena zdaje sobie sprawe, ze moze utracic kontrole nad systemem finansowym i stad pomysl przeprowadzenia cyberataku. Oczywiscie wina zostana obciazeni hakerzy rosyjscy, a to moze wywolac kolejne napiecia na linii NATO Rosja. A ta wypowiedz bideta, to info dla lemingow: co zlego, to nie my.

Wyobrazcie sobie teraz, ze wstajecie jak co rano do pracy, czy szkoly. Odpalacie komorke, laptopa, czy tablet, a tam komunikat "brak polaczenia z internetem". Probujecie zadzwonic do znajomych, ale siec gsm padla. Biegniecie do bankomatu, bo w portfelu tylko plastik, a tam nawet kolejki nie ma, bo bankomat nie dziala. Co robicie? Skad czerpiecie informacje o biezacej sytuacji?

Wczoraj nad ranem, ok 4 zauwazylem, ze w mieszkaniu nie ma pradu. Zaalarmowalo mnie urzadzenie, ktore po odlaczeniu napiecia wlacza alarm. Sprawdzilem bezpieczniki, bylo ok. Wyjrzalem za okno, i okazalo sie ze pradu nie ma w calej okolicy. Nic, ciemno jak w dupie. Nigdy wczesniej, jak tu mieszkam cos takiego nie mialo miejsca. Zaczalem sie powaznie zastanawiac, czy to juz. Nie panikowalem, tylko myslalem nad kolejnym krokiem. To trwalo ok 40 minut, ale dalo mi do myslenia, choc staram sie byc w miare mozliwosci przygotowany na takie atrakcje.
#cyberatak #ameryka #biden #kryzys finansowy

6

Węgry: Zmasowany cyberatak na strony rządowermf24.pl

Zmasowany cyberatak na strony rządowe na Węgrzech. Jak podaje przedstawiciel kancelarii premiera Csaba Doemoetoer, po wypowiedziach Viktora Orbana o konsultacjach obywatelskich na temat znoszenia restrykcji epidemicznych, nastąpił atak na portal rejestracji na szczepienia, na stronę konsultacji, witrynę informacyjną rządu o koronawirusie oraz na portal rządowy kormany.hu.
#wegry #atak #hakerzy #cyberbezpieczenstwo #rzadowe #szczepienia #cyberatak
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wegry-zmasowany-cyberatak-na-strony-rzadowe,nId,5060396

10

Biden grozi Rosjikresy24.pl

– Jasno dałem do zrozumienia prezydentowi Putinowi, w sposób inny niż mój poprzednik, że dni kiedy USA przechodzą do porządku dziennego nad agresywnymi rosyjskimi działaniami wobec naszych wyborów, w sprawie cyberataków, trucia swoich obywateli, skończyły się – powiedział prezydent USA Joe Biden w swoim pierwszym orędziu na temat polityki zagranicznej.
#biden #rosja #usa #putin #cyberatak #nawalny
https://kresy24.pl/biden-grozi-rosji/

11

Biały Dom: Pracujemy, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialnościrmf24.pl

Pracujemy, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej lekkomyślne i wrogie działania - przekazała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Wśród nich wymieniła m.in. cyberatak na amerykańskie instytucje oraz otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
#rosja #usa #cyberatak #nawalny #bialydom #biden
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-bialy-dom-pracujemy-by-pociagnac-rosje-do-odpowiedzialnosci,nId,5001280

6