Law Abiding Citizen - Prawo zemsty (2009) AKA Dzień Sznura: The Movie

Spoilery

W skrócie: kochającemu mężowi i ojcowi Leonidasowi, bandyci włamują się do domu gwałcą żonę, a potem zabijają ją wraz z córką. Śliski, nastawiony na wypełnione kolumny w exelu prokurator zajmujący się sprawą proponuje jednemu z podejrzanych złagodzenie wyroku w zamian za zeznania przeciwko wspólnikowi. Po 10 latach winni jednak giną, kochający mąż natychmiastowo przyznaje się do odjebki złoli ale urzędasy nie wiedzą że ma on znacznie większy plan.

Mam z tym filmem wielki problem podobnie jak każdy kto go obejrzał. do ostatnich 15-20 minut jest to wzorcowe kino zemsty jedno z lepszych w XXI wieku, spokojne 8/10 po czym dochodzi do dopisanego głównemu bohaterowi na szybko szaleństwa żeby czasem widzowi nie spodobała się zbytnio idea starotestamentowej sprawiedliwości i ciał urzędasów wiszących na drzewach.

Główny bohater okazuje się postacią tragiczną który słusznie chce zniszczyć system który ma monopol na wymierzanie swojej wersji "sprawiedliwości" i jak każdy monopolista wali z tym w chuja.

Jednak fatalna końcówka nie powstrzymuje przesłania filmu. Wręcz je potęguje. Bo oto szlachetny grany przez Foxxa robiony na quasi Obamę prokurator (jeden z największych skurwieli w historii kina, Palpatine, Lecter czy Gargamel to przy nim pracownicy armii Zbawienia) mimo pierdolenia przez cały film że ich prawo działa by wygrać musi na koniec filmu je złamać.

Mimo wszystko dobrze było sobie przypomnieć ten film. Tak - zakończenie jest depresyjne i dawno nie widziałem filmu który kończyłby się tak ostentacyjnym i totalnym triumfem zła ale nadal to świetny film o tym, że nie wolno stawać na drodze zemsty. A także instruktaż jak powinna wyglądać odjebka polityków i przedstawicieli administracji, a Butler jest tu przezajebisty, jeszcze lepszy niż w 300 i rzuca tu jeden z moich ulubionych filmowych tekstów: http://www.youtube.com/watch?v=LUsLDzXWUU4

7+/10 ale powinno być oczko wyzej

#film #kino #ogladajzlurkiem

12

@Twoja_Starazolin, kurde ale taguj spoiler
@Twoja_Starazolin, Zgadza się, bardzo dobre kino.