Internauta ma problemy po komentarzu ze słowem „murzyn”. Policja prowadzi postępowaniekresy.pl

Ostrołęcka policja prowadzi dwa postępowania dotyczące podejrzenia przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym na tle rasowym. Jedna ze spraw dotyczy internetowego komentarza, w którym użyto słowa „murzyn”.

W Ostrołęce policja prowadzi obecnie postępowanie dotyczące komentarza opublikowanego w internecie, w którym użyto słowa „murzyn”, co może zostać zakwalifikowane jako znieważenie na tle rasowym.

O sprawie poinformował portal eOstroleka.pl, który zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce z prośbą o komentarz.

Postępowanie po komentarzu w internecie

„Autor tego «dzieła» ma najwidoczniej specyficzne poczucie humoru, w dodatku w swoim wpisie sam wywołał policję «do tablicy»” — napisano na eOstroleka.pl.

Po publikacji komentarza do policji trafiło zawiadomienie. Z podanych informacji wynika, że ktoś poczuł się urażony użytym określeniem, a funkcjonariusze podjęli czynności zmierzające do ustalenia autora wpisu.

Dwa postępowania w Ostrołęce

Nadkom. Tomasz Żerański przekazał, że policja nie może ujawniać szczegółowych informacji dotyczących prowadzonych postępowań przygotowawczych. Potwierdził jednak, że w Ostrołęce toczą się dwa postępowania dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym na tle rasowym.

„Obydwa postępowania zostały wszczęte na wniosek. Tego rodzaju postępowania mają na celu ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa, jeśli tak, kto jest jego sprawcą” — powiedział funkcjonariusz.

Policja monitoruje wpisy w sieci

Rzecznik ostrołęckiej policji wskazał, że funkcjonariusze analizują treści publikowane w mediach i portalach społecznościowych.

„Policja na bieżąco monitoruje treści publikowane zarówno w mediach, jak i w portalach społecznościowych pod kątem wpisów oraz materiałów mogących stanowić przestępstwa lub wykroczenia” — dodał nadkom. Żerański.

Według przekazanych informacji w przeszłości również zdarzało się, że postępowania karne były wszczynane po takim monitoringu. W tym przypadku czynności mają doprowadzić do ustalenia, czy wpis internauty wypełnia znamiona przestępstwa oraz kto jest jego autorem.

Reakcje internautów

Pod artykułem opisującym sprawę pojawiły się komentarze krytyczne wobec działań policji. Część internautów uznała, że organy ścigania zajmują się sprawą błahą, podczas gdy powinny koncentrować się na bezpieczeństwie publicznym.

„Te państwo to wstyd. Co to się wyprawia? Czym oni się zajmują?” — napisał jeden z komentujących.

„Na to idą pieniądze podatników? Tak ma wyglądać praworządność? Mało roboty chyba mają, że takimi kwestiami się mają zajmować…” — stwierdził inny internauta.

W dyskusji przywoływano także dawne użycie tego słowa w języku potocznym, nazwę ciasta „murzynek” oraz nazwisko Murzyn.

Samo słowo nadal powszechnie jest stosowane na określenie osoby czarnoskórej. Jeszcze w czerwcu 2020 roku Słownik Języka Polskiego PWN uznawał słowo „Murzyn” za neutralne i nie było ono opatrzone żadnymi kwalifikatoram.

http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/internauta-po-komentarzu-ze-slowem-murzyn-policja-prowadzi-postepowanie/

#murzyb #policja #poprawnoscpolityczna

7

@waldy33,

„Murzynek Bambo” Julian Tuwim

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,

czarną ma skórę ten nasz koleżka.

Uczy się pilnie przez całe ranki

ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki.

A gdy do domu ze szkoły wraca,

psoci, figluje – to jego praca.

Aż mama krzyczy „Bambo, łobuzie!”

A Bambo czarną nadyma buzię.

Mama powiada „Napij się mleka”,

A on na drzewo mamie ucieka.

Mama powiada „Chodź do kąpieli”,

A on się boi że się wybieli.

Lecz mama kocha swojego synka,

bo dobry chłopak z tego Murzynka.

Szkoda, że Bambo czarny, wesoły,

nie chodzi razem z nami do szkoły.
@CosTamCosTam, i cyk, już bagiety jadą na bombach
@waldy33, Kurwa, od kiedy murzyn to pejoratywne znaczenie? Czarnuch, asfalt, to rozumiem ale murzyn? Chociaż teraz to już nawet Eskimos nie można i trzeba Inuita.
@CosTamCosTam, mam wrażenie, że nie samo określenie murzyn się coraz gorzej kojarzy, ale to co osoby tak określane sobą reprezentują...
@dodge_durango, Coś w tym jest. Dopóki nie mieliśmy większej styczności, to temat nie istniał, a słowo murzyn, czarny człowiek nie były pejoratywne. Przecież tego wiersza jak byłem mały się uczyłem i wcale nie uważałem, że murzyn jest gorszy.

Pamiętam kiedyś rozmowę z przed prawie 20 lat w UK z kolega, który tam dłużej siedział, ale też był Polakiem. Ja niedawno przyjechałem. Upominał mnie o słowo czarnuch ( nie użyłem w sensie pejoratywnym, raczej slangowym ), że to rasistowskie. Powiedziałem mu, że ja nie mam problemów z tym, żeby nazywali mnie białas, kończąc temat. Wtedy zaczałem się zastanawiać ... przeciez coś jest nie tak, ludzie mówią np.stara baba ( może nie jest to miłe, ale nie napiętnowane, a zauważa fizyczny, namacalny aspekt ), karzeł ( podobnie niemiło, ale też nie jest napiętnowane - określenie wzrostu, fizyczny opis ) itp. itd. ... czemu spostrzeżenie koloru skóry tak boli tych ludzi ?

Badania nad starością, kalectwem, upośledzeniem czy tym podobne, nie są piętnowane. Natomiast James Watson - wielki naukowiec, razem z Francisem Crickiem, odkrył strukturę podwójnej helisy DNA, za co otrzymał Nagrodę Nobla. Zaczął badać w sposób naukowy, zgodny z warsztatem naukowym, różnice między rasami i wyniki były jasne, są olbrzymie różnice w IQ, wysportowaniu i wielu innych między rasami. W 2007 roku publicznie stwierdził, że czarnoskórzy Afrykanie wykazują średnio niższy poziom inteligencji (mierzonej testami IQ) niż biali Europejczycy, sugerując, że różnica ta ma podłoże genetyczne. Watson stał się społecznym i akademickim pariasem, do tego stopnia, że w 2014 roku (jako pierwszy żyjący noblista w historii) zdecydował się sprzedać swój złoty medal Nobla na aukcji, tłumacząc, że został całkowicie zmarginalizowany i pozbawiony dochodów przez środowisko naukowe. Ale przeciez nauka to nauka, a nie dogmaty ...

Na prawdę, coś tu jest bardzo nie tak....