Noc Kupały – słowiańskie święto miłości
Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, obchodzona jest w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, związane z letnim przesileniem Słońca oraz najkrótszą nocą w roku. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Skąd się wzięła nazwa? Jak wyglądały dawniej obchody?
Wyraz kupała pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka kump, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić w sensie „gromadzić”. Jeśli natomiast chodzi o słowo sobótka, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół, co od zarania miało wydźwięk pejoratywny i oznaczyło mały sabat.
Z nazwą tą wiąże się również pewna legenda, mówiąca o tym, jakoby sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Narzeczony jej, Sieciech, powróciwszy z wojny, miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska ich została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. Miało się to dziać w noc letniego przesilenia.
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Źródło -> http://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/06/21/noc-kupaly-slowianskie-swieto-milosci/
„Gdy słońce raka dostaje,A dzień długi ustępuje,(...) Tamże święto swe obchodzą,A sobótkę palą młodzi.”
Jan Kochanowski „Pieśń Świętojańska o Sobótce”
A Wy już palicie ogniska jak nasi pra-pra=(...)-pra dziadkowie ?
Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, obchodzona jest w nocy z 21 na 22 czerwca. Jest to słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, związane z letnim przesileniem Słońca oraz najkrótszą nocą w roku. Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Skąd się wzięła nazwa? Jak wyglądały dawniej obchody?
Wyraz kupała pochodzi najpewniej z indoeuropejskiego pierwiastka kump, oznaczającego grupę, gromadę, zbiorowość, z którego wywodzą się słowa takie jak kupa, skupić, kupić w sensie „gromadzić”. Jeśli natomiast chodzi o słowo sobótka, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół, co od zarania miało wydźwięk pejoratywny i oznaczyło mały sabat.
Z nazwą tą wiąże się również pewna legenda, mówiąca o tym, jakoby sobótka była uroczystością ku czci pięknej dziewczyny o tym właśnie imieniu. Sobótka w bliżej nieokreślonym czasie zamieszkiwała ponoć bliżej nieokreśloną wioskę. Narzeczony jej, Sieciech, powróciwszy z wojny, miał swą wybrankę pojąć za żonę, jednak wioska ich została nagle zaatakowana przez hordy wroga. Podczas odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona w samo serce. Miało się to dziać w noc letniego przesilenia.
Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Źródło -> http://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com/2016/06/21/noc-kupaly-slowianskie-swieto-milosci/
„Gdy słońce raka dostaje,A dzień długi ustępuje,(...) Tamże święto swe obchodzą,A sobótkę palą młodzi.”
Jan Kochanowski „Pieśń Świętojańska o Sobótce”
A Wy już palicie ogniska jak nasi pra-pra=(...)-pra dziadkowie ?

MartiKonchelsky
1
CosTamCosTam
1
Andrzej_Zielinski
1
Niestety ogólnie pogoda nie dopisuje. Dosłownie padam, 30+ stopni, miała być burza, miało padać... wszystko przeszło bokiem. Ciśnienie tez padło na mój łeb.
[edit] Hoduję u siebie w ogródku paprocie. Może u którejś rozwinie się kwiatek.
Andrzej_Zielinski
1