@Emrys_Vledig, W sumie na GK też się kładzie gładzie. Trzeba jakoś łączenia maskować.
@Andrzej_Zielinski, Andrzej, Ty aktywny jesteś w budowlance. Podaj mi za i przeciw wewnętrznych tynków dekoracyjnych. Zastanawiam się nad takim lekko nieregularnym, w sensie z taką fakturą. No i teraz nie wiem, czy dobrze sobie myślę, że to się będzie kumulowało brud? Poza tym pewno to jest nieczyszcz'able? No i co w momencie, jakbym chciał sobie kidyś to zmienić? Całościowo ściana do wyłożenia gładzią wtedy?

Edit:

Soz za off top
@Skalp, A więc tak. Wg. mojej wiedzy masz takie dwie opcje.

1. Farba (np. FOX Dekorator - uwaga lokowanie produktu) jest na tyle ciekawa, że potrafi dawać na scianie przestrzenne efekty. Jest też odpowiednio droga.

2. Mikrocement (albo podobny produkt). Nakładasz to wszystko pacą, potem przecierasz. Mamy dedykowane cementy dekoracyjne na ścianę. Ale tez są opcje typowo domowe - budżetowe.

Akurat wczoraj, przy okazji wrzutki o kurestwie Tusska jak cichcem rozwalił program "Projekt domu za złotówkę". Wrzuciłem odcinek Kamila Andrzejewskiego gdzie prostym i tanim sposobem robi tynk dekoracyjny na ścianie.

Dokładnie ten temat który poruszasz Łap nagranie.

----------------------------------------------------

http://www.youtube.com/watch?v=ZRbBuvhbdhk&feature=youtu.be

---------------------------------------------------

Właśnie tak się robi tynk dekoracyjny po taniości.

Jeżeli potrzebujesz inspiracji przejrzyj kanał:

---------------------------------------------------

http://www.youtube.com/@MohamedMahmoudArt/videos

--------------------------------------------------

Ten chłop przy użyciu gipsu szpachlowego wymieszanego z klejem wikolowym + różne farby robi piękne arcydzieła ścienne.

Przejrzyj kanał, może coś się spodoba – po filmie będziesz wiedzieć jak zrobić. To nie jest wiedza tajemna ani tym bardziej fizyka kwantowa. Na 100% dasz radę zrobić wszystko tak jak artysta.

----------------------------------------------------

Kolejny punk. Czy ściana kumuluje brud?

Zadaj sobie szczerze pytanie. Ile razy w życiu czyściłeś ściany z brudu? Ja może z 3 razy na przestrzeni ostatnich 30 lat. I to zwykle przed kolejnym malowaniem.

Zawsze będziesz mieć miejsca brudniejsze (tak gdzie opierasz ręce np. przy włącznikach świateł). Nie wiem też jak bardzo pomieszczenie musiało by być zakurzone by faktycznie coś co fruwa w powietrzu zaczęło się odkładać na ścianie w wielkich ilościach.

Przy tynkach dekoracyjnych te faktury zwykle nie są większe niż 1mm po zatarciu.

Osobiście chyba największym zmartwieniem jakie może wystąpić to czy kolor ściany po wyschnięciu będzie taki jak sobie wymarzyłeś. Bo wiadomo – barwniki lekko zmieniają kolor jak schną.

Jeżeli to ma być ściana w barwach ciemnych, to na takiej na pewno zabrudzenia będą mniej widoczne. Białe (srebrne, popielate, szare) ściany potrafią bardziej uwidocznić odciśnięte paluchy i inny ewentualny brud.

-------------------------------------------------------

A co zrobić jak brud bardzo ale to bardzo razi po oczach?

Otóż są jeszcze metody na zabezpieczenie ściany. Najbardziej podstawowa to zagruntowanie ściany gruntem bezbarwnym. Ten też uwydatni kolory.

Z wyższej półki mamy produkt taki jak wosk do cegły. Ten zwykle daje efekt lśniącej / mokrej ściany + zabezpiecza częściowo ścianę przed zabrudzeniami i płynami (np.: gdy dzieciaki w domu biegają z soczkiem w szklance).

Jeżeli nie podoba się „mokry efekt” wykończenia można tez poszukać wosków matowaych:

------------------------------------------------------

http://kamienienaturalne.com/produkt/fila-matt-opak-1l-wosk-z-efektem-matowym-ochrona-przed-woda-i-plamami/

------------------------------------------------------

To taki pierwszy z brzegu produkt jaki znalazłem w wyszukiwarce. Nie musi być koniecznie ten… większe sklepy budowlane powinny mieć inne zamienniki.

Czasem trzeba kupić sobie próbkę i wypróbować w oddzielnym miejscu albo mniej widocznym na ścianie.

---------------------------------------------------------------

Ściana przestała mi się podobać. Co teras?

- gładź szpachlowa i zalepiamy tynk dekoracyjny: 1~2 warstwy + równanie papierem ściernym po każdym nałożeniu powinno wystarczyć

- albo od razu papier ścierny, albo na chama szlifierka + tarcza kubełkowa do betonu: zedrze farbę, fakturę, domieli się do cegły a potem nawet możesz nową ścianę wstawiać

- albo „lubię plastik na ścianie sprawię sobie panele ścienne”: czyli do ściany dokładasz kolejną warstwę tym razem paneli ściennych: są białe, są w wzorki, są kolorowe – każdemu jakiś wzór się spodoba.

Osobiście z paneli ściennych (białych) robiłem u siebie i u rodziców sufity w pomieszczeniach mokrych: WC, łazienka, kuchnia – sprawdza się świetnie i ładnie wygląda.

---------------------------------------------------------

Na razie to chyba wszystko co do głowy mi przychodzi. Nie przejmuj się tak bardzo zabrudzeniami – wszystko się doczyści w razie czego.

Jak potrzeba jeszcze coś to pytaj, może uda mi się pomóc