@Andrzej_Zielinski, tak bedzie widoczna z Ziemi galaktyka Andromedy za 200 milionów lat.
@rencista, nie tak szybko, na tyle że by była taka duża to zbliży się dopiero za 4 miliardy lat, a wtedy nie wiadomo czy będzie się dało jeszcze coś z Ziemi oglądać.

No i nie będzie taka jasna.

Tak przy okazji to kiedyś myśleli że wtedy nasze galaktyki się zderzą/połączą a teraz mają lepsze komputery i dokładniejsze dane wejściowe i wyszło że tylko się do siebie zbliżą ale nie zderzą, a jeśli mają się połączyć to w taki sposób że Andromeda doklei się nam gdzież z boku a nie wleci w środek.
@borubar, Andromeda z naszą galaktyką jest na drodze kolizyjnej i wchłonie Droge Mleczną gdyż jest kilka razy większa
@rencista, obie galaktyki są podobnej wielkości (Andromeda ma trochę więcej gwiazd ale jej masa jest taka sama, a nawet może być trochę lżejsza od masy Drogi Mlecznej)

To że obecnie są na kursie kolizyjnym nie oznacza, że się zderzą ponieważ ich prędkość będzie się zmieniać, uwzględniając przyspieszenia boczne (wywołane przyciąganiem innych pobliskich galaktyk) wychodzi na to, że raczej otrą się o siebie niż zderzą.

Ostatecznie i tak grawitacja doprowadzi do tego, że obie galaktyki się połączą ale to nie będzie tak jak początkowo sądzono że jedna wleci w drugą, raczej będzie to wyglądało tak że za 4,5 miliarda lat się miną (albo lekko otrą) potem zaczną się okrążać w coraz mniejszej odległości a złączą się dopiero po kolejnych kilku miliardach lat.
@borubar,

To że obecnie są na kursie kolizyjnym nie oznacza, że się zderzą

Za duże odległości żeby to precyzyjnie wymierzyć. Ale zbliżają sie do siebie.
@rencista, Panowie. Za 4 miliardy lat to mnie i was nie będzie i generacji naszych dzieci. Cholera wątpię że nasze linie genologiczne dotrwają.